Domáce Kultúra Spoločnosť Koronavírus Top

17. november rezonuje aj v divadlách. Krutý komunistický režim pripomenie Milada Horáková

Zdroj: ŠDKE

BRATISLAVA – Pandémia potrápila na niekoľko mesiacov aj Štátne divadlo Košice (ŠDKE). Inštitúcia bola odrezaná od divákov, no herci naďalej pracovali. Za zatvorenými dverami skúšali nové inscenácie a čakali na otvorenie. Nakoniec sa dočkali. Pripravili mimoriadne predstavenie baletnej inscenácie Milada Horáková pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu. A navyše – pre skutočných divákov.

 

Štátne divadlo Košice už dnes privíta návštevníkov. Priaznivci divadelného umenia sa po poldruha mesiaca vrátia do hľadiska Malej scény ŠDKE. Inštitúcia pripravila baletné predstavenie Ondreja Šotha Milada Horáková. Najskôr plánovali uviesť hru iba online, no vďaka novým opatreniam sa do divadla dostanú aj diváci, hoci sálu zaplnia iba do polovice. Aj to je však v súčasnej situácii pre divadlá úspech.

Práve z dôvodu, že sa priamo do sály stále nedostane plný počet návštevníkov, inscenáciu, tak ako plánovali, premietnu aj v online priestore. “Mimoriadnym online predstavením vzdá divadlo hold všetkým obetiam komunistickej a iných diktatúr a venuje ho aj všetkým, ktorí za našu dnešnú slobodu bojovali,” uviedol z oddelenia PR divadla Svjatoslav Dohovič. Predstavenie začína o 19:00.

 

Divadlo pripomenie osud hrdinky, ktorá bojovala za slobodu. Zdroj: ŠDKE

Život za slobodu

Štátne divadlo Košice si predstavením uctí pamiatku Košičanov, ktorí za slobodu položili svoje životy. Predovšetkým siedmich obetí sovietskej okupácie z roku 1968. Reč je o Michalovi Hamrákovi, Jánovi Hatalovi, Jozefovi Kolesárovi, Jánovi Lászlóovi, Ivanovi Schmiedtovi, Ladislavovi  Martoníkovi a Bartolomejovi Horváthovi.

Predstavenie sa venuje pamiatke košického herca Petra Raševa, lídra a tribúna Nežnej revolúcie v metropole východného Slovenska, ale aj ďalšiemu Košičanovi, „dirigentovi z gulagu“ Levkovi Dohovičovi. “Osobnosť Levka Dohoviča symbolicky prepojí online predstavenie Milady Horákovej s Prahou, kde bude Nadácia Post Bellum už jedenásty krát odovzdávať Ceny pamäti národa ľuďom, ktorí v jednej chvíli svojho života preukázali, že česť, sloboda a ľudská dôstojnosť nie sú iba prázdne slová. Jedným z piatich laureátov za rok 2020 je práve Levko Dohovič,” skonštatovalo divadlo.

 

Inštitúcia si uctí niekoľko osobností, ktoré za lepšiu budúcnosť položili životy. Zdroj: ŠDKE

Dramatický príbeh

Multižánrové tanečné divadlo Milada Horáková odhalí príbeh justičnej vraždy, ktorá sa stala symbolom najväčšieho z vykonštruovaných politických procesov v 50. rokoch 20. storočia v komunistickom Československu. Odkedy som sa dozvedel o jej osude, mám pocit, že je to jeden z najväčších dramatických príbehov 20. storočia. Asi pred piatimi rokmi som začal vážne uvažovať o jeho spracovaní v inscenácii. Napokon som sa skôr dostal k Denníku Anny Frankovej. Ale keď som dostal otázku, akej téme by som sa chcel vo svojej jubilejnej sezóne venovať, moja odpoveď bola jasná,” povedal režisér, choreograf a generálny riaditeľ divadla Ondrej Šoth.

Horáková sa vďaka svojej odvahe stala symbolom odporu voči totalitnej moci. Desať trestov smrti, takmer 50 doživotných trestov a ďalšie tresty v dĺžke viac ako 7 800 rokov priniesli tzv. monsterprocesy, ktorými sa komunistický režim zbavoval ľudí s iným názorom. Obeťou bola aj spomínaná Milada Horáková, ktorú na príkaz komunistického prezidenta Klementa Gottwalda obesili 27. júna 1950 na nádvorí väzenia na pražskom Pankráci. Nepomohli ani žiadosti o milosť a naliehanie svetových osobností  – Alberta Einsteina, Winstona Churchilla či kardinála Bernarda Griffina.

 

Osud Horákovej je podľa Šotha dôležité ľuďom stále pripomínať. Zdroj: ŠDKE

Základné hodnoty

Tanečné predstavenie prinesie dramaticky silný osud hrdinky, ktorý je podľa Ondreja Šotha dôležité ľuďom stále pripomínať. Ja žijem tu a teraz. Vnímam, že tieto témy sú dnes dôležité. Hovoria o veciach, ktoré v nás rezonujú. Je pre mňa zásadné, aby diváci chápali kontext, rozumeli konaniu postáv. V dnešnej dobe je tak dôležité hovoriť o ľuďoch, ktorí ctili základné hodnoty. Ktorí nimi riadili svoj život a ktorí ho boli za svoje presvedčenie ochotní obetovať,” zdôraznil Šoth.

Predstavenie uviedla inštitúcia ešte v polovici februára. Bola predposlednou inscenáciou, ktorá pribudla do repertoáru divadla pred vypuknutím koronavírusovej pandémie. Keď ŠDKE ešte pred letom otvorilo na nejaký čas svoje brány, inscenáciu tvorcovia zopakovali. V deň smutného júnového výročia popravy Štátne divadlo Košice venovalo predstavenie pani Jane Kánskej, dcére Milady Horákovej.Ku ktorej sa list napísaný v cele smrti pre vtedy šestnásťročnú dcéru dostal až po neuveriteľných štyridsiatich rokoch,” dodal Dohovič.

 

Horáková sa vďaka svojej odvahe stala symbolom odporu voči totalitnej moci. Zdroj: ŠDKE

Hrdinka doby

Počas predstavenia titulnú postavu stvárni herečka Alena Ďuránová.

  • Bohuslav Horák (manžel): Sergii Iegorov
  • Žalobcovia, dozorcovia, tajní, fašisti, NKVD a kati: Jakub Kuka, Vanda Tureková
  • Viera Horáková (sestra): Tetiana Lubska
  • Jozef Tůma (manžel sestry): Šimon Stariňák
  • Jana Kánská (dcéra – dieťa): Anna Sklyarová
  • Jana Kánská (dospelá): Nina Ravasová
  • Jana Kánská (dcéra – po 40 rokoch): Eva Sklyarová
  • Matka Milady Horákovej: Aneta Hollá
  • Dagmar Burešová: Klaudia Džuberová
  • T. G. Masaryk: Jozef Marčinský
  • E. Beneš: Maksym Sklyar
  • K. Gottwald: Gennaro Sorbino
  • Komunistka Spurná: Františka Vargová
  • Spoluväzeňkyňa: Jana Kolesová Hriadeľová

 

Titulnú postavu stvárni herečka Alena Ďuránová. Zdroj: ŠDKE

Mohlo by vás zaujímať: