Politika Zahraničné

Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman oznámil rezignáciu

Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman sa rozhodol odstúpiť. (TASR/AP)

JERUZALEM – Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman, ktorý nesúhlasil s rozhodnutím bezpečnostného kabinetu o ukončení útokov v pásme Gazy, oznámil v stredu svoju rezignáciu a vyzval na vypísanie predčasných volieb. Informovala o tom agentúra AFP.

Lieberman uviedol, že v súčasnosti “si štát kupuje krátkodobý pokoj, ale cenou za to bude vážne dlhodobé poškodenie národnej bezpečnosti”. Dohodu s radikálnym palestínskym hnutím Hamas označil za “kapituláciu pred terorom”.

Mali by sme sa čo najskôr dohodnúť na termíne volieb,” dodal s tým, že jeho strana Jisrael bejtejnu (Izrael, náš domov) opúšťa koalíciu premiéra Benjamina Netanjahua, ktorému zostane v parlamente väčšina jedného hlasu.

Hamas označil odstúpenie izraelského ministra obrany za “víťazstvo pre Gazu”.

Lieberman požadoval oveľa tvrdšiu reakciu na najintenzívnejšiu raketovú paľbu na Izrael od 50-dňovej vojny z roku 2014. Podľa vlastných slov tiež dôrazne nesúhlasil s tým, aby mohol Katar minulý týždeň dopraviť do Gazy finančnú pomoc vo výške 15 miliónov dolárov (13,3 mil. eur).

Liebermanovo odstúpenie vstúpi do platnosti do 48 hodín, uviedla agentúra AP.

Dym stúpa po izraelskom leteckom útoku na Gazu 12. novembra 2018. (TASR/AP)

Netanjahu obhajoval svoje rozhodnutie

Netanjahu obhajoval v stredu svoje rozhodnutie akceptovať prímerie po najvážnejšom vystupňovaní bojov s palestínskymi militantmi v pásme Gazy od vojny z roku 2014.

“V časoch núdze, keď má prijímanie rozhodnutí kľúčový význam pre bezpečnosť, verejnosť nemôže byť vždy zasvätená do úvah, ktoré musia zostať utajené pred nepriateľom,” povedal Netanjahu počas spomienkovej slávnosti na počesť zakladateľa Izraela Davida Ben-Guriona. “Naši nepriatelia prosili o prímerie a oni veľmi dobre vedia, prečo,” dodal.

Dohoda o prímerí vyvolala kritiku aj zvnútra Netanjahuovej vlády, ako aj od Izraelčanov žijúcich neďaleko pásma Gazy, ktorí žiadajú ďalšie akcie proti hnutiu Hamas vládnucemu v Gaze.

Hamas a ďalšie militantné skupiny v pásme Gazy akceptovali v utorok Egyptom sprostredkované prímerie, ktoré ukončilo dvojdňové intenzívne raketové útoky na Izrael a izraelské nálety na túto oblasť.

Podľa izraelskej armády palestínski militanti vypálili v priebehu 24 hodín na Izrael 460 rakiet a mínometných granátov, zatiaľ čo Izrael podnikol nálety na 160 cieľov v pásme Gazy. Pri izraelských útokoch zahynulo v pásme Gazy sedem Palestínčanov vrátane piatich militantov. Na izraelskej strane si raketový útok vyžiadal jednu obeť. Traja ďalší ľudia utrpeli ťažké zranenia.