Domáce Politika

Kultúrna obec vyzvala ministerku Laššákovú na odchod. Pre jej nekompetentné vedenie rezortu

Zdroj: SITA / Branislav Bibel

BRATISLAVA – Odvolanie ministerky kultúry Ľubice Laššákovej bolo cieľom včerajšieho protestného zhromaždenia platformy Stojíme pri kultúre v Bratislave. Protest, ktorý sa začal včera o 17:00 na Námestí SNP pred sídlom ministerstva zároveň vyjadrí nesúhlas s “nekompetentným vedením ministerstva kultúry”. Agentúru SITA o tom za platformu Stojíme pri kultúre informovala Michaela Kučová.

K protestu sa pridali aj ďalšie kultúrne iniciatívy a jednotlivci, medzi nimi aj 22 kultúrnych centier na Slovensku združených v sieti Anténa. “Zhromaždenie je reakciou na kroky Ľubice Laššákovej, ktoré dlhodobo preukazujú jej nedostatočnú odbornú spôsobilosť,” uvádzajú v tlačovej správe organizátori protestu z platformy Stojíme pri kultúre. Ministerstvo kultúry (MK) SR v reakcii na protest pre agentúru SITA uviedlo, že “rešpektuje právo ľudí vyjadriť svoj názor, uprednostňuje však konštruktívne riešenia problémov za rokovacím stolom”.

Organizátori protestu pripomínajú, že ministerka sa s protestmi umeleckej verejnosti stretla už pri nástupe do svojho úradu. “Po roku svojho pôsobenia definitívne stratila dôveru členov a členiek kultúrnej scény,” tvrdia. Nielen kultúrnu obec pobúrili medializované informácie o škrtoch ministerstva kultúry v prostriedkoch na prioritné projekty jeho príspevkových organizácií, medzi nimi aj kľúčových slovenských múzejných a galerijných inštitúcií – Slovenského národného múzea (SNM) a Slovenskej národnej galérie (SNG), ktorej súčasťou je aj Kunsthalle Bratislava (KHB). V prípade KHB podľa organizátorov protestu “likvidačným znížením rozpočtu dochádza k popretiu verejne deklarovaného prísľubu ministerky o jej osamostatnení a finančnej nezávislosti”.

 

Mnohí žiadajú odstúpenie Laššákovej. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Bez vysvetlenia

Protestujúcim prekáža tiež, že v rámci dotačného programu MK SR venovaného kultúre znevýhodnených skupín ministerka Laššáková “neschválila dotácie dlhoročne fungujúcim a etablovaným organizáciám, pričom organizáciám LGBTI neschválila žiaden z komisiou odporúčaných projektov bez akejkoľvek argumentácie a vysvetlenia”. Následná úprava podmienok tohto programu sa podľa platformy Stojíme pri kultúre uskutočnila bez konzultácie s odbornou obcou. Zároveň podmienky ako zákaz zahraničnej spolupráce, zákaz vyberania vstupného a podobne, vylučujú z možnosti uchádzať sa o dotácie väčšinu organizácií, ktoré pracujú so znevýhodnenými skupinami, dodali k téme neschválenia dotácií pre projekty organizácie LGBTI. “Týmito a ďalšími krokmi ako kauza kreatívne centrum – Kunsthalle Bratislava, voľba Rady Fondu na podporu umenia, výber riaditeľa Slovenského národného divadla, rozpočty príspevkových organizácií MK SR ministerka ohrozuje existenciu a prácu kľúčových inštitúcií slovenskej kultúry, vylučuje rozvoj menšinovej kultúry a medzinárodných spoluprác. Svojím konaním ignoruje potreby odbornej verejnosti a polarizuje slovenskú spoločnosť,” objasňujú dôvody protestu v tlačovej správe jeho organizátori.

 

Protest na námestí SNP. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

Petícia na odvolanie

V reakcii na škrty v prioritných projektoch SNG, SNM a ďalších, ako aj na dlhodobú snahu umeleckej obce o osamostatnenie KHB a na informácie o vylúčení projektov LGBTI z okruhu štátnej podpory vznikla minulý týždeň petícia na odvolanie Ľubice Laššákovej. “Petícia za odvolanie ministerky kultúry Laššákovej pre zasahovanie do odborných procesov a nekompetentnosť” získala do dnešného dňa vyše 7 000 podpisov.

Rezort kultúry opakovane popiera medializované vyjadrenia o škrtoch v svojich príspevkových organizáciách. “Slovenská národná galéria, ktorej súčasťou je aj Kunsthalle Bratislava, má tento rok o vyše 200-tisíc eur vyšší rozpočet ako vlani. Jednoznačne preto odmietam tvrdenia, že by rezort kultúry akýmkoľvek spôsobom ohrozoval činnosť Slovenskej národnej galérie,“ reagovala v utorok 21. mája ministerka kultúry. V utorkovom tlačovom vyhlásení MK SR ďalej konštatovalo, že dofinancovanie prioritných projektov je možné v niekoľkých etapách počas celého roka. O osamostatnení KHB od SNG ministerstvo rokuje. Návrh fungovania samostatnej KHB a jej rozpočtu predložili v utorok vedeniu MK SR generálna riaditeľka národnej galérie Alexandra Kusá a poverená riaditeľka kunsthalle Nina Vrbanová. Požiadavku na ročný rozpočet KHB vo výške 710-tisíc eur je však podľa ministerky kultúry nad rámec aktuálnych finančných možností ministerstva. “Samostatné fungovanie, činnosť a rozpočet sú momentálne vo fáze prípravy a budú predmetom ďalších rokovaní,“ dodala Ľubica Laššáková. Ministerstvo taktiež pozvalo na rokovanie zástupcov niektorých organizácií, ktoré sa neúspešne uchádzali o dotáciu v rámci dotačného programu Kultúra znevýhodnených skupín. Pripomenulo, že od 2. mája je otvorené druhé kolo výzvy tohto dotačného programu, kde sa môžu o podporu opätovne uchádzať aj neúspešní kandidáti z prvého kola. „Ministerka kultúry v druhom kole osobne dohliadne na to, aby sa žiadna znevýhodnená skupina obyvateľov, ktorá sa uchádza o nenárokovateľnú štátnu dotáciu, nemohla cítiť diskriminovaná,“ avizovala hovorkyňa MK SR Barbora Palovičová.

Platforma Stojíme pri kultúre nadväzuje na rovnomenné aktivity študentskej iniciatívy. Aktuálne zastrešuje jednotlivcov a organizácie naprieč celým spektrom kultúry a umenia, vrátane regiónov. Platforma “zosobňuje jednotnú požiadavku viacerých kultúrnych odvetví na prehodnotenie a transformáciu súčasného fungovania MK SR”, dodáva sa v tlačovej správe k protestu.

 

Galéria
Účastníci protestu. Zdorj: SITA / Branislav Bibel
Protest na námestí SNP. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
Účastníci protestu. Zdorj: SITA / Branislav Bibel
Účastníci protestu. Zdorj: SITA / Branislav Bibel
Poverená riaditeľka Kunsthalle Bratislava Nina Vrbanová počas protestu. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
Hudobný skladateľ Martin Burlas počas protestu. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
Účastníci protestu. Zdorj: SITA / Branislav Bibel
Účastníci protestu. Zdorj: SITA / Branislav Bibel
Rektorka Vysokej šškoly výtvarných umení Bohunka Koklesová počas protestu. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
Slovenskí herci ako účastníci protestu. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
Protest na námestí SNP. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
navigate_before
navigate_next