Politika Domáce Top

A je to tu! Dankova práca je od tejto chvíle k dispozícii celej verejnosti

Andrej Danko sa rozhodol svoju rigoróznu prácu opäť zverejniť k univerzitnej knižnici. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Opozícii zverejnenie rigoróznej práce nestačí. Tá je verejnosti dostupná od dnešného dňa. Globu to potvrdili z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Sprístupnenie svojej rigoróznej práce avizoval Andrej Danko krátko potom, ako nebol schválený program schôdze, na ktorej mal byť odvolávaný. Univerzita Mateja Bela dostala list, že prácu môže opäť zverejniť dnes okolo obeda.

 

Opozícia iniciovala zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej chcela odvolávať predsedu parlamentu Andreja Danka potom, ako ani po ich výzve nezverejnil svoju rigoróznu prácu, za ktorú mu bol udelený titul JUDr. Napriek tomu, že schôdza bola zvolaná tak, ako to káže zákon, k odvolávaniu Andreja Danka neprišlo. Koalícia totiž nezahlasovala za jej program. Andrej Danko neskôr na tlačovom brífingu informoval, že jeho práca bude upäť prístupná študentom v univerzitnej knižnici tak ako to bolo počas posledných približne 20 rokov. „Bude v štandardnom režime, ako sú ostatné práce,“ povedal.

A tak sa aj stalo. “Dňa 8.11. 2018 bol UMB v Banskej Bystrici doručený súhlas Andreja Danka s uložením a s prístupnením jeho rigoróznej práce v Univerzitnej knižnici UMB. Oznamujeme týmto, že rigorózna práca je odo dňa 8.11. 2018 od 14.00 hod. sprístupnená,” informovala Dana Straková, vedúca referátu marketingovej komunikácie Univerzity Mateja Bela. Práca s názvom „Verejná správa a jej charakteristické črty” má 5 kapitol a 72 strán.

 

Opozícii zverejnenie Dankovej rigoróznej práce nestačí. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Opozícia nevylučuje zvolanie ďalšej mimoriadnej schôdze

Opozícia síce Dankov krok privítala, no aj naďalej má viaceré výhrady. Podľa lídra opozičného hnutia Sme rodina Borisa Kollára tento Dankov krok prišiel neskoro a v súvislosti so zatajovaním Dankovej práce hovorí o zbytočných obštrukciách. „Takto by som postupoval vtedy, ak by som tu prácu potreboval napísať nanovo,“ povedal pre Glob.sk Kollár. Jeho hnutie podľa neho nebude zvolanie mimoriadnej schôdze iniciovať, avšak v prípade, že k niečomu takému príde, sú pripravení sa pridať.

Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová si kladie otázku, prečo zverejnenie Dankovej práce trvalo tak dlho a či mu nepísal niekto iný. „Na zverejnenie je neskoro a je to celé podozrivé. Bolo by dobré, aby to podliehalo nejakých vedeckým úkonom, ktoré by ukázali, kedy práca vznikla,“ uviedla pre Glob.sk Nicholsonová. Liberáli sa momentálne zamýšľajú, aké ďalšie kroky v tomto prípade podniknú. Nevylučujú ani iniciovanie ďalšej mimoriadnej schôdze.

To nevylúčil ani Ján Budaj z hnutia OĽaNO, ktorý tvrdí, že keby tento krok Danko urobil ešte pred zvolaním mimoriadnej schôdze, a nie až po nej, veci by sa vyvíjali inak. To, že predseda národniarov po zmarenej schôdzi oznámil, že jeho práca bude opäť prístupná študentom tak, ako to bolo počas predchádzajúcich 20 rokov, považuje za čiastočný úspec. Čas, počas ktorého bola utajená, podľa neho znamená úplnú stratu dôveryhodnosti. „Myslím si, že pán predseda už sám cíti, že jeho čas na čele Národnej rady sa kráti,“ doplnil.