Absencia maďarskej reprezentácie v zákonodarnom zbore je vnímaná negatívne, zvolenie Rómov vítané

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA – Absenciu maďarskej reprezentácie v zákonodarnom zbore Géza Tokár z Okrúhleho stola Maďarov na Slovensku vníma veľmi negatívne. Podľa strany Most-Híd je táto skutočnosť fiaskom. Rómska národnostná menšiny takisto nemá stranu, ktorá by ju zastupovala, do parlamentu sa však dostali traja rómski poslanci. Podľa občianskeho združenia eduRoma ich zvolenie signalizuje, že ľudia na Slovensku nemajú problém voliť do parlamentu aj zástupcov rómskej komunity.

 

Podľa Tokára má komunita veľmi špecifické, dlhodobo neriešené problémy, napríklad otázky ekonomického charakteru, infraštruktúry ale aj úradnej dvojjazyčnosti, ktoré nikto ani nebude chcieť riešiť. „Dôsledkom toho všeobecná politická pasivita a nedôvera v politický systém medzi voličmi maďarskej národnosti môže rásť ešte viac,“ povedal Tokár pre agentúru SITA. Podľa neho už v poslednom desaťročí sme boli svedkami stále nižšej volebnej participácie v tomto regióne. „Nemyslím si, že etnicky slovenské strany dokážu tento jav otočiť,“ uzavrel.

Po voľbách sa k novovzniknutej situácii pre maďarskú národnostnú menšinu vyjadrila aj strana Most-Híd, ktorá vo voľbách neuspela. „Menšiny nebudú mať zastúpenie v parlamente, čo považujeme za fiasko, ale je to aj výzva. Menšinová politika potrebuje reštart,“ napísala strana v statuse. Zastúpenie v parlamente nebude mať ani Maďarská komunitná spolupatričnosť.

Zvolenie troch nových rómskych poslancov za hnutie Obyčajný ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) privítalo združenie eduRoma. „Pevne veríme, že Peter Pollák ml., Jarmila Vaňová a Ján Herák zasadnú do parlamentných lavíc s veľkým odhodlaním a chuťou meniť Slovensko na lepšiu krajinu pre život každého jedného z nás a nezabudnú na tých najslabších. Veríme, že svoje doterajšie skúsenosti a znalosti premietnu aj do nových legislatívnych iniciatív a návrhov, ktoré povedú k zlepšeniu podmienok chudobných ľudí v rómskych komunitách,“ podotkol pre agentúru SITA riaditeľ eduRoma Vlado Rafael. Na to, ako bude vyzerať riešenie problémov v chudobných rómskych komunitách, si však podľa neho budeme musieť ešte zopár dní počkať.

Viac o téme: absencia, EduRoma, Maďari, Maďarská komunitná spolupatričnosť, maďarská reprezentácia, menšiny, Most-Híd, OĽaNO, parlament, parlamentné voľby, Rómovia, zákonodarný zbor

Súvisiace články