Advokátska komora vyvracia tvrdenia Denníka N. Danko titul JUDr.získal v Banskej Bystrici

BRATISLAVA – Všetko je inak. Predseda SNS Andrej Danko získal titul JUDr. na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Slovenská advokátska komora má v rukách overenú kópiu jeho diplomu. RTVS sa dokonca podarilo dostať aj k jeho rigoróznej práci.

 

Otázku kde a akým spôsobom získal predseda parlamentu Andrej Danko titul JUDr. otvoril Denník N. S informáciou pritom prišli krátko po tom, ako šéf SNS odletel na služobnú cestu do Grécka. Denník N spochybnil titul Andreja Danka na základe toho, že nevedeli nájsť jeho rigoróznu prácu v knižnici Univerzity Komenského v Bratislave.

Predseda parlamentu totiž študoval právo na tunajšej právnickej fakulte. Titul magister získal v roku 1998. V životopise si uvádza, že v roku 2003 absolvoval advokátske skúšky a získal aj titul JUDr. Podľa Denníka N v elektronickom zozname absolventov univerzity v Bratislave nie je záznam o udelení spomínaného titulu.

No ani nemohol byť. Danko totiž absolvoval rigorózne skúšky potrebné pre získanie titulu JUDr. na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Redaktori RTVS dokonca našli jeho rigoróznu prácu z roku 2000 s názvom Verejná správa a jej charakteristické črty. Jeho diplom má k dispozícií aj Slovenská advokátska komora, ktorá definitívne vylúčila špekulácie Denníka N.

Hovorkyňa SAK Alexandra Donevová potvrdila, že titul má Danko zapísaný na základe predloženej overenej kópie diplomu zo spomínanej univerzity. „Všetky informácie, ktoré zverejňujeme o advokátoch, vrátane advokátov s pozastaveným výkonom advokácie, sú dostupné na webe SAK. Uverejňujeme len tie údaje, ktoré máme podložené a overené,“ dodala v stanovisku Donevová.

„Je to klamstvo“

Predseda Národnej rady Andrej Danko reagoval na informácie Denníka N okamžite. “Nie, nie je to pravda, som absolventom univerzity a titul som riadne získal,” reagoval pre Glob.sk zo zahraničia. Považoval to za nehorázne klamstvá s cieľom pošpiniť jeho meno.

Na zahraničnej pracovnej ceste poskytol k celej veci napokon svoje stanovisko. “Zacítili moju možnosť kandidatúry na prezidenta a každý kto len trošku sa môže stať prezidentským kandidátom sa stane nepriateľom číslo jedna,” reagoval šéf SNS pre média. Celú vec považuje za neprijateľnú. “Som riadny absolvent UK Bratislava, riadne som dokončil doktoranské štúdium. Mám riadne absolvovanú advokátsku skúšku a všetky tituly, ktoré používam sú získané legálnou cestou,” dodal Danko.

 

Andrej Danko má podľa SAK diplom s titulom JUDr. z UMB v Banskej Bystrici. Zdroj: TASR

Viac o téme: Andrej Danko, Denník N, JUDr., predseda parlamentu, rigorózna práca, rigorózna skúška, SAK, Slovenská advokátska komora, Univerzita Komenského, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Súvisiace články