Politika Zahraničné

Afganci začali hlasovať v prezidentských voľbách. Taliban sa vyhráža útokmi

Zdroj: TASR / AP

KÁBUL – V Afganistane sa v sobotu konajú prezidentské voľby, ktorých favoritom je súčasný prezident Ašraf Ghaní. Ohroziť by ho teoreticky mohol len druhý najsilnejší kandidát, súčasný predseda kabinetu Abdulláh Abdulláh. Zvyšných štrnásť kandidátov je bez šance. Ghaní s Abdulláhom boli najúspešnejšími kandidátmi aj v predchádzajúcich prezidentských voľbách v roku 2014, ktoré sa skončili veľmi chaoticky, keďže obaja títo politici trvali na tom, že voľby vyhrali. Situáciu vyriešilo až ustanovenie takzvanej vlády národnej jednoty, v rámci ktorej vznikla nová funkcia predsedu kabinetu a tú obsadil Abdulláh.

 

Nad afganskými prezidentskými voľbami visí už vopred veľa otáznikov. V prvom rade panujú veľké obavy z očakávaných násilností zo strany militantného hnutia Taliban, ktoré ovláda takmer polovicu územia krajiny a vyzýva občanov, aby nešli voliť. Už v piatok ústredná volebná komisia oznámila, že 410 z celkového počtu 5 373 volebných miestností zostane z bezpečnostných dôvodov zatvorených.

Nie je tiež vôbec isté, či sú afganské úrady na ich organizáciu dostatočne pripravené. S tým, že sa voľby naozaj uskutočnia, totiž ešte pred niekoľkými týždňami nikto nerátal – všetci sa spoliehali na rozhovory medzi Talibanom a administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa a na to, že z nich vzíde dohoda o budúcom usporiadaní Afganistanu, ktorej súčasťou bude aj to, že voľby sa odsunú na neskôr. Spojené štáty sa však prekvapivo z rozhovorov stiahli a voľby sa tak musia konať v pôvodnom termíne.

Z bezpečnostných dôvodov zostane zatvorených 410 volebných miestností z celkového počtu 5 373. Zdroj: TASR / AP

Útok na seba nenechal dlho čakať

Najmenej pätnásť ľudí utrpelo zranenia pri výbuchu bomby v mešite v juhoafganskom meste Kandahár, ktorá v sobotu slúžila aj ako volebná miestnosť. Ako informovali predstavitelia nemocnice, kam zranených previezli, sú medzi nimi policajti, členovia volebnej komisie aj voliči. Najmenej traja ľudia sú v kritickom stave. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, je však pravdepodobné, že za ním stálo afganské militantné hnutie Taliban, ktoré už vopred vyzývalo občanov, aby nešli voliť, a vyhrážalo sa útokmi na voľby.