Zahraničné

Afganský prezident nariadil obnoviť ofenzívu voči Talibanu

Zdroj: TASR / AP

KÁBUL – Afganský prezident Ašraf Ghaní nariadil v utorok bezpečnostným zložkám krajiny obnoviť ofenzívu voči militantnému hnutiu Taliban a ďalším skupinám. Podľa agentúry AFP sa takto vyjadril po dvoch utorňajších útokoch, pri ktorých zahynuli desiatky ľudí.

 “Nariaďujem všetkým bezpečnostným silám, aby ukončili svoje aktívne obranné postavenie, vrátili sa k útočnému a pokračovali vo svojich operáciách proti nepriateľovi,” vyhlásil Ghaní v televíznom prejave. K útokom na nemocnicu v metropole Kábul a pohrebný obrad v provincii Nangarhár sa nikto neprihlásil. Ghaní z nich však obvinil Taliban a teroristickú organizáciu Islamský štát (IS).

Najmenej 14 ľudí vrátane novorodencov a sestier zahynulo počas útoku ozbrojencov na pôrodnicu v prevažne šiitskej štvrti Kábulu. Vyše 20 civilistov zahynulo pri bombovom útoku samovražedného atentátnika na pohrebnom obrade v okrese Kúz Kúnar v provincii Nangarhár na východe krajiny. AFP poznamenala, že zmena postavenia afganskej armády prichádza niekoľko mesiacov po tom, čo sa zaviazala reagovať len defenzívne na útoky Talibanu. Tento krok mal ukázať dobrú vieru vlády pred prípadnými mierovými rokovaniami s Talibanom. Ten však krok vlády neopätoval a namiesto toho spustil vlnu útokov voči domácim jednotkám, a to v okamihu, keď podpísal dohodu so Spojenými štátmi.

Podľa dohody medzi USA a Talibanom, ktorá bola podpísaná 29. februára, sa Taliban zaviazal zastaviť útoky na americké a koaličné jednotky a súhlasil s mierovými rozhovormi s vládou v Kábule, ktoré sa mali začať po výmene väzňov. Výmenou za to sa americké a iné cudzie jednotky z Afganistanu stiahnu do 14 mesiacov od podpísania dokumentu. USA sa zaviazali, že nebudú útočiť na Taliban, hoci si vyhradili právo podniknúť útok, aby podporili afganské sily, ak by sa dostali pod paľbu. Taliban sa tiež verbálne zaviazal znížiť násilie až o 80 percent a zastaviť útoky na mestské oblasti.