Domáce Spoločnosť

Aj šiestu štafetu v sezóne vyhrali Nórky, Slovenky nedokončili

Zdroj: TASR / AP

NOVÉ MESTO NA MORAVE – Nórske biatlonistky triumfovali v sobotňajšej štafete na 4×6 km v rámci 7. kola Svetového pohára v Novom Meste na Morave. Kvarteto Karoline Knottenová, Ida Lienová, Ingrid Landmark Tandrevoldová a Tiril Eckhoffová dosiahlo čas 1:09:14,8 h. Nórky tak vyhrali všetkých šesť ženských štafiet v prebiehajúcej sezóne.

Pred druhým Francúzskom mali náskok 28,7 sekundy. Na treťom mieste skončili reprezentantky Nemecka so stratou 57 sekúnd. Slovenky v zložení Paulína Fialková, Ivona Fialková, Henrieta Horvátová a Veronika Machyniaková sa do cieľa nedostali, keď ich pred záverečným úsekom stiahli z trate.

V Novom Meste na Morave panovali v sobotu náročné podmienky, počas celých pretekov padal sneh s dažďom a na strelnici sa poriadne točil vietor. Ukázalo sa to už na úvodnej ležke a hlavne na následnej stojke, po ktorej nebola “čistá” ani jedna pretekárka a niekoľko ich muselo ísť na trestné kolo. Tomu sa nevyhla ani Paulína Fialková a tak svojej mladšej sestre Ivone predala štafetu až na 15. mieste. Na čele sa usadili Talianky s Ruskami a Ukrajinou. Po druhej časti viedli Ukrajinky pred Švédskom a Poľskom, Ivona Fialková si pripísala trestné kolo na ležke a Horvátovú poslala na trať až na 19. mieste so stratou vyše tri minúty. Novicka v slovenskom tíme musela na svojom úseku trikrát dobíjať, síce sa vyhla trestnému okruhu, ale najlepšie ju predbehli o kolo a Slovenky tak stiahli z trate. Nakoniec ich klasifikovali na 20. mieste z 23 štafiet.

Po treťom úseku už boli na čele Nórky, v tesnom závese za nimi išli Ukrajinky, Francúzsky a Rusky. Na posledný úsek vyštartovala Tiril Eckhoffová, na ležke síce musela raz dobíjať, stojku však zvládla bez chyby a do cieľa si prišla po ďalší triumf. Nórky tak vyhrali všetkých šesť ženských štafiet v sezóne. Druhé finišovali so stratou 28,7 sekundy Francúzky a tretie miesto obsadili nemecké biatlonistky.