Domáce Politika Parlamentné voľby Voľby Top

Ak chcú voliť, musia sa rozhodnúť už dnes. Hlas Slovákov v zahraničí však môže zamávať konečným výsledkom

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – V zahraničí sú státisíce Slovákov. Mnohí z nich sú preč krátkodobo, alebo sa plánujú vrátiť. Prípadne sa chystajú v cudzine zostať, doma však majú rodinu a priateľov, ktorým môžu svojou voľbou pomôcť k lepšiemu životu. Dnes je posledný deň, kedy je možné požiadať o voľbu zo zahraničia. Pred štyrmi rokmi túto možnosť využilo len minimum ľudí. 

 

Údaje o počte Slovákov v zahraničí sa líšia. Minimálny uvádzaný počet je 300-tisíc, niektoré zdroje hovoria o pol milióne, niektoré spomínajú až milión. Dôvody ich odchodu sú rôzne – niektorí chodia za zárobkami a žijú na Slovensku, iní sú preč len krátkodobo a ďalší na dobu neurčitú. Pokiaľ však majú slovenské občianstvo, majú právo voliť poslancov do Národnej rady Slovenskej republiky. Práve občianstvo je podľa našej legislatívy určovateľom toho, či má ten ktorý človek právo voliť do parlamentu. Napríklad ľudia, ktorí u nás dlhodobo žijú, pracujú a platia dane, no nemajú občianstvo, voliť nemôžu.

Hoci sa údaje o počte Slovákov v zahraničí líšia, faktom zostáva, že pri minulých voľbách využilo právo voliť zo zahraničia len niekoľko z nich. V roku 2016 poslalo svoj hlas z cudziny na Slovensko 17 278 ľudí, čo je aj pri minimálnom odhadovanom počte 300-tisíc ľudí veľmi málo.

Počas prezidentských volieb nebola možnosť voliť zo zahraničia, niektorí ľudia si tak vybavili hlasovací preukaz a volili v pohraničných obciach. Zdroj: TASR / Martin Palkovič

Ako títo ľudia hlasovali, vieme odsledovať len na tých, ktorí majú trvalý pobyt v zahraničí. Ich hlasy sa totiž sčítavajú osobitne, zatiaľ čo hlasy tých, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku, sčítava obec.

V zahraničí odovzdalo platný hlas v roku 2016 celkovo 1044 oprávnených voličov, ktorí nemajú trvalý pobyt v Slovenskej republike. Volili najmä SaS, Most-Híd a #Sieť. Strana Smer-SD bola až piatou najčastejšou voľbou.

Formality? Tie zvládnete hravo

Voľby do NR SR sú pritom jediné, v ktorých je možné voliť spoza hraníc. Slovenskí občania nemôžu takto voliť v prezidentských, župných a komunálnych voľbách a ani v eurovoľbách. Hlasovať nemôžu ani v prípade referenda. O zmenu zákona sa pokúša občianske združenie Srdcom doma, ktoré aj teraz mobilizuje Slovákov, aby požiadali o voľbu zo zahraničia. Vytvorili prehľadnú stránku, ktorá  uľahčí vybavenie povolenia hlasovať zo zahraničia poštou. Vytvorili tiež video, v ktorom Slováci z celého sveta vyzývajú ostatných, aby volili aj oni. “Ja budem voliť z Číny,” hovorí vo videu mladý muž. Rovnako tak sa vyjadrili aj Slováci z iných kútov sveta – zo Sydney, z Londýna či z Nového Zélandu.

Podanie žiadosti o voľbu zo zahraničia pritom nie je ťažké. Celý proces vám zaberie len niekoľko minút, navyše ho pohodlne zvládnete z mobilu či od počítača. Podľa odhadov združenia Srdcom doma budú tohtoročné čísla lepšie, ako to bolo naposledy. “Na základe počtu doteraz vytvorených žiadostí v aplikáciách Srdcom doma a Slovensko digital k 3. 1. 2020, vyslovujeme predpoklad, že počet hlasov zo zahraničia vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2020 dosiahne trojnásobok oproti voľbám v roku 2016 a teda 51 834 platných hlasov,” napísali na sociálnej sieti. 

Kampaň na podporu volebnej účasti má zlepšiť posledné, nie veľmi optimistické čísla. Zrejme sa to aj podarí, kampaň je totiž veľmi silná a venujú sa jej takmer všetky médiá. Svoju podporu Slovákom v zahraničí vyjadrujú aj politici na čele s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. “Zostaňte srdcom doma aj počas volieb a urobte tých pár nevyhnutných krokov k tomu, aby aj váš hlas mohol prispieť k tomu, ako bude vyzerať Slovensko po voľbách,” napísala prezidentka.

Môžu rozhodnúť voľby

Počet Slovákov žijúcich v zahraničí je tak veľký, že môže v prípade ich vysokej účasti rozhodnúť o tom, kto vyhrá voľby. Dnešok je posledným dňom, kedy je možné prostredníctvom mailu požiadať o zaslanie hlasovacích lístkov. Tie musia byť doručené na Slovensko a to tak, aby najneskôr posledný pracovný deň predo dňom volieb boli na mieste určenia.

Zo zahraničia nemohli Slováci hlasovať ani v eurovoľbách. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Koho máte požiadať o možnosť voliť a kam zašlete hlasovacie lístky záleží od miesta vášho trvalého pobytu. Ak ho máte v zahraničí, komunikovať budete s ministerstvom vnútra. Ak máte trvalé bydlisko stále na Slovensku, vašim kontaktom bude vaša obec.

Mohlo by vás zaujímať: