Politika Domáce Top

Ak Kiska sudcov vymenuje, bude kritizovaný. Ak to neurobí, bude tiež zle

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Tretia voľba kandidátov na ústavných sudcov sa blíži. Celý proces začína odznova. Opletačky s ústavnými sudcami robil aj prezident Andrej Kiska. Zo zvolených ôsmich kandidátov sa rozhodol vymenovať iba troch. Poslanci tak nevedia, koľkých majú v tretej voľbe zvoliť. Otázne je aj to, či by mal Kiska vymenovať ďalších sudcov, alebo menovanie nechať už na novú prezidentku Zuzanu Čaputovú.

 

Situácia okolo vymenovávania ďalších sudcov prezidentom Andrejom Kiskom má dva rozmery. Podľa politického analytika Jána Baránka je jeden rozmer ten,  že Ústavný súd by mal byť čo najskôr funkčný úplne. Z toho vyplýva požiadavka, aby čím skôr menoval Kiska. ,,Druhá vec je, že končí funkčné obdobie a ohlásil vstup do straníckej politiky, čiže toto jeho menovanie môže byť spolitizované,” zdôraznil Baránek. Podľa neho aj jedno aj druhé riešenie je zlé a bude určite kritizované. ,,Lebo ak pod dôvodom sfunkčnenia Ústavného súdu vymenuje sudcov, bude čeliť kritike, že toto menovanie mohlo byť spolitizované a ak to neurobí, bude čeliť kritike za to, že Ústavný súd nebude fungovať naplno”. Baránek skonštatoval, že Kiska sám vytvoril neštandardnú situáciu a neštandardné situácie sa nedajú riešiť štandardne.

Podľa ústavného právnika Marka Domina pokiaľ prezident Kiska dostane dostatočný počet kandidátov do konca svojho funkčného obdobia, tak mu nič, prinajmenšom z právneho hľadiska, nebráni realizovať svoju ústavnú právomoc a sudcov Ústavného súdu vymenovať. ,,Ústava totiž žiadnym spôsobom výkon prezidentských právomocí v čase “tesne” pred skončením funkčného obdobia neobmedzuje. Navyše, v prospech takéhoto záveru hovorí aj to, že prezident mal 18 kandidátov na sudcov Ústavného súdu dostať už v čase, kedy končilo funkčné obdobie sudcom, teda ešte vo februári 2019,‘‘ povedal pre Glob.sk Domin.

 

Kiska vymenoval troch ústavných sudcov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Zas a znova

Prezident Andrej Kiska si na vymenovávanie ústavných sudcov nechával dlhší čas na premyslenie. Nakoniec sa rozhodol vymenovať z ôsmich zvolených kandidátov troch za ústavných sudcov. Zároveň vymenoval predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana a podpredsedu Ľuboša Szigetiho.

V tretej voľbe o talár na Ústavnom súde zabojuje 25 kandidátov. Tých začiatkom mája čaká verejné vypočúvanie. ,,Budúci týždeň budú kandidáti vypočutí na ústavnoprávnom výbore. Ale 22 z 25 už kandidovalo, takže na tých už máme názor zväčša vytvorený,‘‘ povedal pre Glob.sk člen ústavnoprávneho výboru z Sas Ondrej Dostál. Vyzerá to tak, že híring bude len teda formalitou. Medzi uchádzačmi sú ale traja noví kandidáti, ktorých čaká premiéra. ,,Sú z akademickej oblasti a jeden je z advokácie,‘‘ priblížil predseda ústavnoprávneho výboru zo Smer-SD Róbert Madej. Podľa neho je úlohou parlamentu, aby dokopy zvolil 18 kandidátov. ,,Dúfam v to, opakovať to donekonečna nie je najlepšia voľba.”

Začarovaný kruh

Situácia okolo ústavných sudcov sa neustále opakuje. V prvej voľbe sa koalícia nevedela zhodnúť na spôsobe voľby ani menách uchádzačov. Neprešiel nikto. Na ďalšej schôdzi v druhej voľbe parlament zvolil ôsmich kandidátov. Voľba kandidátov na ústavných sudcov je tak doslova začarovaný kruh. Tretia voľba je za dverami a stále nie je zrejmé, koho a koľkých uchádzačov budú poslanci voliť. Doterajšia zásada pri voľbe sudcov hovorila o tom, že zákonodarcovia zvolia dvojnásobný počet uchádzačov na neobsadené miesta, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Prezident však počas vymenovávania troch nových ústavných sudcov podotkol, ,,očakávam, že v májovej voľbe si Národná rada konečne splní svoju ústavnú povinnosť a zvolí desiatich chýbajúcich kandidátov na ústavných sudcov.‘‘ Kiska tiež povedal, že s rozhodnutím o ďalších kandidátoch počká, až kým poslanci nedoplnia potrebný celkový počet. Znamená to teda, že zvyšní piati kandidáti zvolení v druhej voľbe sú stále v hre. Poslanci tak majú zatiaľ okolo tretej voľby chaos. O menách kandidátov zatiaľ koalícia ani opozícia nehovorili.

Takto vyzerá situácia s Ústavnym súdom:

  • na súde je sedem sudcov
  • na súde chýba šesť sudcov
  • parlament by mal zvoliť minimálne desať kandidátov
  • prezident by mal vymenovať šestich kandidátov za ústavných sudcov
  • piati kandidáti zo starej voľby sú stále v hre

 

Poslanci v druhej voľbe zvolili ôsmich kandidátov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Jeden tak, druhý tak

Kiska počas vymenovávania neobišiel ani poslancov. Podľa neho si nesplnili ústavnú povinnosť. ,,Žiaľ, parlament si včas a ani po opakovanej voľbe nesplnil svoju ústavnú povinnosť a nezvolil ústavou požadovaných 18 kandidátov. V dôsledku neochoty a neschopnosti poslancov vládnej väčšiny dohodnúť sa je Ústavný súd už druhý mesiac prakticky nefunkčný,‘‘ dodal Kiska počas vymenovávania troch sudcov. S jeho názorom sa stotožnila aj novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová. Na čo ale zareagoval predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko. ,,Parlament si svoje povinnosti plní a je nespravodlivé ho obviňovať zo zdržiavania. Nesmieme zabúdať ani na to, že v minulosti to bola práve prezidentská kancelária, ktorá pri výbere sudcov zaváhala.“ Danko tak prezidentovi pripomenul situáciu okolo voľby v roku 2017, o ktorej Glob.sk informoval.

 

Podľa Danka si parlament plní svoje povinnosti. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Funkčný súd?

Ústavný súd do 17. apríla fungoval v provizórnom režime. Z 13 sudcov pracovali na súde iba štyria: Jana Baricová, ktorá bola dočasná predsedníčka súdu, Mojmír Mamojka, Jana Laššáková a Miroslav Duriš. Počet nevybavených žiadostí rapídne stúpal. Fungoval iba jeden senát, ktorý mohol prijímať iba senátne rozhodnutia. Posadiť na stoličku nových sudcov, tak bolo viac než nutné. S novými členmi Ivanom Fiačanom, Ľubošom Szigetim a Petrom Molnárom môže súd prijímať už aj plenárne rozhodnutia. Stále je to však iba minimálna potrebná hranica. ,,Plénum Ústavného súdu bude len tesne uznášaniaschopné. Stačí aby jeden sudca alebo sudkyňa ochoreli a plénum opäť nemôže rozhodovať,‘‘ povedal Kiska.

Hneď po vymenovaní nových sudcov Ústavný súd oznámil kroky, ktoré musí podniknúť. ,,Ústavný súd pod vedením predsedu Ivana Fiačana na neverejnom zasadnutí pléna v čo najkratšom čase prijme zmeny v rozvrhu práce, ktoré si menovanie nových ústavných sudcov vyžiadalo.‘‘

 

Galéria
Ivan Fiačan je predsedom Ústavného súdu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Luboš Szigeti je podpredsedom Ústavného súdu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Kiska pred časom vymenoval troch ústavných sudcov – Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. Zároveň z nich vymenoval ako predsedu súdu Fiačana a podpredsedu Szigetiho. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
O štátnych cenách musel rozhodovať Ústavný súd. Zdroj: TASR
Ústavnoprávny výbor vypočuje kandidátov už piatykrát. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next