Politika Domáce Top

Ak sa koalícia nedohodne, Ústavný súd im ešte môže narobiť problémy

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Ústavný súd sa svojich sudcov tak skoro nedočká. Poslanci po ‘‘tvrdých mesiacoch driny‘‘ nezvolili potrebný počet kandidátov na ústavných sudcov. Čaká ich tak nová voľba. Tá bude až v septembri. Zákonodarcov čakajú prázdniny a na voľbu si počkajú. Súd ale leto mať nebude. Množstvo sťažností musí riešiť ďalej. Otázniky visia nad tým, ako dlho to ešte vydrží.

 

Nekonečný príbeh voľby kandidátov na ústavných sudcov je doslova námet na filmové spracovanie. Parlament naťahuje voľbu už niekoľko mesiacov. Zabúdajú pritom, že v hre je dôležitá inštitúcia. Na Ústavnom súde je iba sedem sudcov z 13. Stále sa tak o funkčnom súde nedá ani zďaleka hovoriť. Súčasný počet sudcov je iba minimálna potrebná hranica. Súd je len tesne uznášaniaschopný. Stačí, aby jeden sudca ochorel a plénum nemôže opäť rozhodovať. ,,Neúplný počet sudcov Ústavného súdu má vplyv na rozhodovaciu činnosť v pléne i v senátoch ústavného súdu, pričom aktuálne pracujú len 2 zo 4 senátov Ústavného súdu,‘‘ povedala pre Glob.sk riaditeľka tlačového a informačného odboru Ústavného súdu Martina Ferencová. Počet doručených podaní sa stále zvyšuje. Až 729 podaní je nepridelených a priemerná dĺžka jedného konania pred súdom je aktuálne takmer osem mesiacov.

Napriek tomu, že poslanci budú prázdninovať, Ústavný súd sa nezastaví. ,,Rozhodovaciu činnosť budú sudcovia Ústavného súdu vykonávať aj počas letných mesiacov,” dodala Ferencová .To poslancov ale zrejme nezaujíma. Pritom avizovali dohodu na menách kandidátov. Niekde sa ale stala chyba.

 

Poslanci nezvolili dostatočný počet kandidátov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Prezidentka neustúpi

So správaním poslancov nie je spokojná ani prezidentka Zuzana Čaputová. Tá chcela už budúci týždeň zabezpečiť funkčný Ústavný súd. Po včerajšej voľbe ale stále nemení svoje rozhodnutie a sudcov vymenuje až z kompletného zoznamu uchádzačov. ,,Napriek pozitívnym signálom z posledných dní v parlamente nezvolili dostatočný počet kandidátov na uprázdnené miesta, ako určuje ústava. Postupovať budem ústavne súladným spôsobom tak, ako som už spomínala. Menovať budem len z kompletného počtu kandidátov,‘‘ informoval o stanovisku riaditeľ tlačového oddelenia prezidentky Martin Burgr.

Už pred časom ústavný právnik Marek Domin povedal, že čakanie prezidentky na doplnenie zoznamu kandidátov nemožno hodnotiť ako porušenie Ústavy,,Prípadné tlačenie prezidentky do menovania ďalších sudcov z doteraz nekompletného zoznamu kandidátov by navyše predstavovalo zúženie právomocí hlavy štátu parlamentom, nakoľko Ústava predpokladá výber všetkých neobsadených sudcovských miest z dvojnásobného počtu kandidátov, čo by v danom prípade nebolo dodržané. Prezidentka by tak de facto mala menšiu možnosť výberu tých kandidátov, ktorí podľa jej predstáv najlepšie spĺňajú predpoklady na výkon funkcie sudcu Ústavného súdu,‘‘ vysvetlil pre Glob.sk Domin. Nie je jasné, či sa lavína kritiky spustí aj na prezidentku. V tomto prípade má ale argumenty, ktoré vie použiť.

 

Čaputová si počká na kompletný zoznam kandidátov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Bez zmeny

Napriek tomu, že sa poslancom nepodarilo zvoliť potrebný počet uchádzačov, nad zmenou spôsobu voľby sa predseda parlamentu a SNS Andrej Danko zrejme nezamýšľa. Tajnú voľbu už ale nechce. ,,Predseda NR SR a SNS Andrej Danko navrhne verejnú voľbu,‘‘ reagovala pre Glob.sk riaditeľka kancelárie predsedu Zuzana Škopcová. Jeho návrh podporila aj samotná Čaputová. ,,Vítam v tejto súvislosti vyjadrenie predsedu parlamentu Andreja Danka, v ktorom podporil, aby ďalšia septembrová voľba bola verejná a transparentná pre občanov,” uviedla prezidentka. Šéf Mosta-Híd Béla Bugár dnes potvrdil, že bude tiež navrhovať verejnú voľbu ústavných sudcov. Na včerajšiu voľbu zareagoval, že to bol podraz, ale nevie od koho. Smer-SD si ale stále stojí za tajnou voľbou, povedal to hovorca Smeru-SD Ján Mažgút. Bugár dodal, že to je ich problém. Vyzerá to teda tak, že v septembri bude v parlamente ešte poriadne horúco.

Podľa ústavného právnika Marka Domina by bolo v tomto prípade rozumné sa zamyslieť nad zmenou spôsobu voľby. ,,Ale na zásadnejšiu zmenu pravidiel výberu sudcov Ústavného súdu by bolo potrebné zmeniť Ústavu a na to nájsť aspoň 90 poslaneckých hlasov. Vzhľadom na aktuálnu situáciu v NR SR to však nevidím ako reálne,‘‘ zdôraznil Domin. Zároveň dodal, že vhodnejšie by bolo ,,dobojovať‘‘ voľbu kandidátov po starom. A následne sa s dostatočným časovým predstihom pokúsiť o zmenu pravidiel výberu sudcov Ústavného súdu tak, aby boli do budúcnosti efektívnejšie. ,,Ako určitá možnosť sa javí napríklad postupné obmieňanie sudcov Ústavného súdu alebo ich výber rôznymi ústavnými orgánmi,‘‘ skonštatoval Domin.

 

Danko navrhne verejnú voľbu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Stav po štvrtej voľbe

  • Poslanci zvolili dokopy 14 kandidátov na ústavných sudcov
  • Vtedajší prezident Andrej Kiska vymenoval 3 ústavných sudcov
  • Na čakacej listine je 11 uchádzačov
  • Poslanci majú zvoliť ešte 4 kandidátov
  • Parlament má vybrať dokopy 18 uchádzačov na ústavných sudcov
  • Na Ústavnom súde je 7 sudcov z 13

Štvrtú voľbu sprevádzali rôzne obštrukcie a dohady poslancov. Výsledok posledného hlasovania mrzí aj samotného premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Nemyslí si, že sú ale v koalícii rozpory. „Keď sme boli na klube a na koaličnej rade, dostal som informáciu, že je dohoda na piatich, a že idú voliť piatich kandidátov, takže ja som odchádzal spokojný. Žiaľ, zase voľba dopadla tak, ako dopadla.‘‘ Predseda vlády dúfa, že sa situácia v septembri vyrieši. ,,Neprináleží mi to komentovať, ale mňa to mrzí. Myslel som si, že včera to bude vybavené. Škoda. Aj keď ide leto, predsa len sme mohli mať jednu kapitolu uzavretú, upokojiť situáciu a venovať sa dôležitejším veciam. Lebo na Slovensku určite treba riešiť dôležitejšie veci, ako je obsadzovanie Ústavného súdu,‘‘ pripomenul Pellegrini.

Včerajšiu voľbu kritizoval aj exprezident Andrej Kiska. Podľa neho výsledok potvrdil, že koalícia je neschopná zabezpečiť riadny chod štátu pre ľudí. ,,Je im to úplne jedno. Na Ústavnom súde je nepridelených viac ako 700 spisov. Ľudia čakajú, že Ústavný súd rozhodne v ich prípade, ale vládnej koalícii je to úplne jedno. Ľudia ich nezaujímajú. Poslanci 12 rokov vedeli, že budú musieť navoliť 18 kandidátov. Koalícia má v parlamente väčšinu, ale stále sa na niekoho vyhovárajú. Raz na prezidenta, potom na prezidentku alebo sami na seba, lebo sa stále nenaučili vyplniť hlasovací lístok. Výsledok je dookola ten istý,‘‘ rozhorčil sa na sociálnej sieti Kiska.

 

Galéria
O štátnych cenách musel rozhodovať Ústavný súd. Zdroj: TASR
Poslanci začali zbierať podpisy na Pellegriniho odvolanie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Koalícia je podľa Kisku neschopná zabezpečiť riadny chod štátu pre ľudí. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: TASR / Martin Baumann
Poslanci volili kandidátov niekoľkokrát. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Ústavný súd ešte stále nemá zvolený plný počet sudcov. Zdroj: archív
Výbor čaká opäť vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
navigate_before
navigate_next