Ak sa potvrdia zistenia pri sudcovi ŠTS Trubanovi, navrhnú ho disciplinárne stíhať

BRATISLAVA – Ak sa potvrdia zistenia v prípade šetrenia možnej zaujatosti sudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Michala Trubana pri rozhodovaní o väzbe pre nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra, predseda ŠTS Ján Hrubala aj predseda Súdnej rady SR Ján Mazák podajú návrh na jeho disciplinárne stíhanie. Informoval o tom Mazák po stredajšom stretnutí s Hrubalom na pôde Súdnej rady SR.

 

„Po informáciách od predsedu ŠTS Jána Hrubalu musím konštatovať, že jeho zistenia kompletizujú celý obraz. Nemáme ho ešte úplne vytvorený, pretože sa otvorili dve alebo tri závažné otázky, ktorých zodpovedanie je v rukách iných orgánov verejnej moci,“ priblížil Mazák. Podľa Hrubalu sa vec skúma do hĺbky. Zopakoval, že šetrenia môžu trvať aj ďalšie týždne. Predseda Súdnej rady SR upozornil, že rozhodnutie v prípade Trubana bude závažným precedensom pri podobných citlivých kauzách. „Musíme dbať na to, aby všetky práva boli zachované aj na strane sudcu,“ dodal.

Sudca ŠTS Michal Truban vypovedal 10. augusta pred osobitnou komisiou Súdnej rady SR v súvislosti so svojou možnou zaujatosťou pri rozhodovaní o väzbe pre nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra Podľa informácií Denníka N jeden zo spolupracujúcich obvinených v kauze Dobytkár Marek K. vypovedal, že na žiadosť právnika ďalšieho obvineného Jána G. navštívil vtedajšieho šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry, obvineného Juraja Kožucha, s tým, aby rodina sudcu ŠTS Michala Trubana dostala dotáciu na svoj penzión v Banskej Štiavnici. Truban bol sudca pre prípravné konanie v kauze Dobytkár pri obvinenom Norbertovi Bödörovi Nitrianskeho podnikateľa do väzby nevzal, jeho rozhodnutie zvrátil senát Najvyššieho súdu SR. Mazák podotkol, že ten považoval výpoveď Mareka K. za dôveryhodnú.

Viac o téme: disciplinárne stíhanie, Ján Hrubal, Ján Mazák, kauza Dobytkár, Michal Truban, Norbert Bödör, Špecializovaný trestný súd, sudca, Súdna rada

Súvisiace články