Politika Domáce Top

Aká je budúcnosť Čistého dňa? Župan Viskupič načrtol možnosti

BRATISLAVA – V priestoroch resocializačného zariadenia Čistý deň sa bude zrejme poskytovať iný druh sociálnej služby. Po dnešnom stretnutí so štátnym tajomníkom ministerstva práce a sociálnych vecí Branislavom Ondrušom to na brífingu uviedol predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Upozornil na to, že budovy, v ktorých pôsobí resocializačné zariadenie, sú majetkom trnavskej župy. „Útlmový mechanizmus s veľkou mierou pravdepodobnosti skončí tak, že budeme pre tieto dve budovy hľadať iný účel sociálnej služby, ako tam bol doteraz,” povedal.

Majú inú predstavu

Ako uviedol šéf Trnavského samosprávneho kraja, stretol sa aj so šéfom zariadenia Čistý deň Petrom Tománkom a spoluzakladateľkou tohto zariadenia Zuzanou Tománkovou Mikovou. „Informoval som ich o tom, že nebudem predlžovať ročnú dotačnú schému,” povedal Viskupič.

Podľa neho Tománek s Mikovou zadefinovali štyri scenáre, ako si predstavujú spoluprácu s krajskou samosprávou. „My máme trošku inú predstavu,” tvrdí Viskupič. Trnavský samosprávny kraj podľa jeho predsedu musí teraz prijať rozhodnutie v dvoch rovinách, a to, aký typ sociálnej služby sa bude v budovách župy poskytovať a kto bude poskytovateľom tejto služby.

Upozornil na to, že vyšší územný celok potrebuje výrazne viac domovy sociálnych služieb ako resocializačné zariadenia.  „Je to aj o tom, či manželia Tománkovci zostanú a budú žiadať o nejaký typ výkonu sociálnych služieb,” povedal. Obe takéto rozhodnutia bude musieť trnavská župa urobiť v najbližších týždňoch.

Môžu sa odvolať

Ministerstvo práce odobralo akreditáciu resocializačnému zariadeniu Čistý deň. Ako v stredu informovala Barbora Petrová z tlačového a komunikačného odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, k právoplatnosti je potrebné naplnenie podmienky doručenia, a teda potvrdenie o prevzatí zásielky alebo uplatnenie fikcie doručenia do 18 dní. Voči tomuto prvostupňovému rozhodnutiu na úrovni ministerstva sa môže účastník odvolať v 15-dňovej lehote.

Následne v druhom stupni rozhoduje na návrh rozkladovej komisie minister a proti tomuto rozhodnutiu sa odvolať nedá. „Minister Ján Richter nevidí dôvod na zmenu rozhodnutia prvostupňového orgánu, čo znamená len potvrdenie rozhodnutia o odobratí akreditácie zariadeniu Čistý deň,” dodala Petrová.

Nahnevaní rodičia

O plánovanom zrušení akreditácie informovalo ministerstvo už v polovici augusta minulého roka. Dôvodom bolo potvrdenie polície, že v obnovenom trestnom konaní vyšetrovateľ vzniesol obvinenie z prečinu sexuálneho zneužívania proti bývalému pracovníkovi resocializačného zariadenia.

Podľa rodičov klientov trestný čin konkrétnej osoby nie je dôvod na odobratie akreditácie zariadeniu. Z listu rodičov vyplýva, že za návrhom vedenia rezortu na odobratie akreditácie vidia tlak na ministra Jána Richtera a osočovanie jeho osoby „zo strany opozičných politikov, ako aj zo strany médií a verejnosti“.

Podozrenia zo zneužívania

Zariadenie Čistý deň čelilo od septembra 2016 viacerým podozreniam zo zneužívania chovancov, ktoré preverovalo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, generálna prokuratúra i polícia. Ministerstvo napriek odporúčaniu jeho akreditačnej komisie Čistému dňu akreditáciu na vykonávanie činnosti vlani vo februári neodobralo.

Pre kauzu sa opozícia v parlamente snažila dokonca vysloviť nedôveru ministrovi Jánovi Richterovi. Vlani v polovici augusta ministerstvo zmenilo postoj a oznámilo, že bezodkladne zruší akreditáciu resocializačnému stredisku Čistý deň.

Krajské riaditeľstvo polície v Trenčíne rezortu potvrdilo, že v obnovenom trestnom konaní jeho vyšetrovateľ vzniesol obvinenie z prečinu sexuálneho zneužívania voči bývalému pracovníkovi resocializačného strediska.

Foto: SITA/Martin Havran