GPlus Domáca Prezidentské voľby Top

Aké počasie nás čaká počas volieb? Predpoveď zrejme nepoteší

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Už zajtra si budeme vyberať novú hlavu štátu. Na to, aby kandidát vyhral vo voľbách, potrebuje, aby ho podporila viac ako polovica voličov, ktorí sa k urnám vyberú. V opačnom prípade bude nasledovať druhé kolo. Počasie podľa meteorológov však voličom zajtra priať nebude. Vplyv, aký to bude mať na účasť, je otázny. 

 

Na celom území Slovenska má byť zajtra prevažne oblačná až zamračená obloha a na viacerých miestach treba rátať aj s prehánkami či dažďom. Ako ďalej pre Glob.sk povedal meteorológ Marcel Macko zo SHMÚ, na horách od 800 metrov sa očakávajú aj snehové zrážky. “Následne bude v priebehu dňa, v popoludňajších hodinách zrážok ubúdať a situácia sa bude zlepšovať. Čo sa týka teplôt, tak tam veľké zmeny neočakávame – maximá budú v intervale od 8 do 13 stupňov, na Kysuciach, Orave, Horehroní, alebo v podtatranskej oblasti bude chladnejšie, a to okolo šesť stupňov Celzia,” uviedol Macko. 

Meteorológ upozornil, že pravdepodobnosť dažda na celom území Slovenska je veľmi vysoká. “Najviac zrážok bude v nočných hodinách z piatka na sobotu, a potom dopoludnia. Následne sa úhrn zrážok bude postupne od západu zmenšovať a budú čoraz slabšie,” doplnil. 

 

Zdroj: SHMÚ

Fenomén počasia sa preceňuje, myslí si politológ

Podľa politológa Michala Cirnera sa vplyv počasia na volebnú účasť preceňuje. “Máme rôzne typy volieb, ktoré sa konajú aj na jar v máji, ako eurovoľby. Voľby do slovenského parlamentu sa už niekoľko rokov konajú v marci, rovnako tak aj prezidentské voľby. Máme voľby, ktoré sa konajú aj na jeseň, alebo už viac-menej v zimnom období, ako voľby do VÚC a komunálne voľby. Pri všetkých sme zažili rôzne počasie, a nedá sa povedať, že by tam bola istá korelácia s tým, že aké bolo v tom čase počasie,” povedal. Skôr si myslí, že na účasť vplýva aktuálna spoločenská atmosféra, prípadne to, akú kampaň zvolili kandidáti.

Ako upozornil, fenomén vysokej účasti sme tu mali napríklad v roku 1998, teda v roku, kedy dlhoročnú vládu Vladimíra Mečiara nakoniec vystriedala vláda Mikuláša Dzurindu. “Prišlo voliť 84 percent voličov. V tom čase išlo o vzopretie, kde na jednej strane stál akýsi mečiarovský tábor, a proti nemu mobilizovala opozícia. Ak by sa nejak lámali dejiny, tak by to možno prispelo k vyššej účasti a väčšej mobilizácii ľudí,” uviedol.

“Na Slovensku nechodí k voľbám veľmi veľa občanov. Ak by sme to mali spriemerovať, tak ide o zruba polovicu všetkým kompetentných voličov. K tým najdôležitejším, a teda prezidentským, komunálnym a parlamentným voľbám chodí najviac občanov,” vysvetlil.

Volebná sobota

Volebné miestnosti búdu otvorené od  7. do 22. hodiny. Voliči budú mať na výber z 13 kandidátov. K urnám môžu prísť aj tí, ktorí sa nebudú zdržiavať v mieste trvalého bydliska. Avšak iba v prípade, že majú vybavený hlasovací preukaz.