Regióny Bratislava Top

Ako sa vám PÁČI NOVÁ TRŽNICA? Veľké zmeny po 30 rokoch

BRATISLAVA – Konečne nadobudol prívlastok „nová“ pred slovom tržnica na Trnavskom mýte pravý význam. Toto trhovisko opäť ožíva a doslova sa nám mení pred očami. Priestory sú upratané, strecha vymaľovaná a interiér navrhnutý. Vystačia financie aj na ďalšie potrebné úpravy?

 

Nová tržnica bola vo svojom pôvodnom stave od roku 1984, kedy ju postavili. Je navrhnutá ako kontajner a jej typickým prvkom sú veľké odkryté červené potrubia vzduchotechniky. Bratislavčania je odjakživa s radosťou navštevujú za účelom nákupu kvalitných potravín od lokálnych dodávateľov. Ako roky plynuli, sa však krvavočervený náter ošúpal, nápis opadal a vnútro tejto budovy bolo značne zanedbané. EKO podnik VSP, ktorý má tržnicu v správe však konečne začal s jej obnovou. Celková rekonštrukcia vyzerá momentálne ako beh na dlhé trate. Správca už teraz nevylučuje, že si bez finančnej pomoci od mestskej časti Nového mesta sám neporadí.

Nový život dostal žltý nápis

Čo by bola tržnica bez svojho tradičného žltého nápisu? Na tom si počas rokov našlo „útočisko“ množstvo holubov, ktoré tento nápis zdevastovali. Preto ho už v máji vyčistili a pripevnili ostne, aby sa nepríjemným návštevníkom vyvarovali.

Fotka pred a po výsledok je perfektný.
Zdroj: FB Nová Tržnica

Legendárne výduchy

Druhá prišla na rad strecha. Avšak najprv musel EKO podnik zabezpečiť opravu slávnych červených výduchov, ktoré už neboli v najlepšej kondícii. Zo strechy ich zložili a následne zrenovovali.

Takto prebiehala ich rekonštrukcia.
Zdroj: FB Nová Tržnica

Nový náter

Výber červenej farby opäť nebol náhodný. Správca totiž musel dodržať autorské práva pôvodného architekta mestskej budovy. Náter strechy dokončili v júli. Fotky pred a po premene sú dych vyrážajúce.

Povrchy strehy museli najprv obrúsiť.
FB: Nová Tržnica
Nový náter svieti na široko ďaleko.
Zdroj: FB Nová Tržnica (autorka: Miroslava Streďanská)

Eko podnik má ďalej v pláne v rozsiahlej rekonštrukcii ešte dlho pokračovať. “Vysúťažená je aj nová klimatizácia. Pripravuje sa oprava rozbitých skiel na fasáde, ale tiež rekonštrukcia sociálnych zariadení, ktoré budú prístupné aj imobilným návštevníkom. Na jeseň sa chystá oprava motorov strojovne vzduchotechniky” prezradil Vladimír Mikuš, riaditeľ EKO podniku a správca trhoviska.

Čerešničkou na torte bude interiér

Ako Mikuš potvrdil Bratislavčania sa môžu tešiť aj na vnútornú zmenu dizajnu priestorov. Jeho cieľom je pomôcť vdýchnuť vnútornému areálu jednotnosť a modernosť, čím sa obnoví čistota a jednota pôvodného architektonického zámeru. V súčasnosti je však podľa neho zatiaľ otázne, kedy by sa dizajnový manuál mohol “pretaviť” do praxe, dôvodom sú financie. Správca nevylučuje, že mestskú časť by požiadal o finančnú pomoc na revitalizáciu priestorov, je to však podľa neho pravdepodobne otázka budúceho roka. Prilákať chce aj nových nájomcov. “Budeme sa snažiť prilákať nových nájomcov a chceme, aby išli už v novom štýle dizajnu,” povedal Mikuš. V prednej časti od Šancovej ulice ponechajú zónu farmárskeho trhu, v zadnej časti od Krížnej ulice centrálny trakt naďalej využívaný na gastro s novým mobiliárom.

Takto budú vyzerať moderné nákupy v Novej Tržnici.
Zdroj: FB Nová Tržnica

Na svojom mieste ostanú bočné stánky a prevádzky, zjednocovacím prvkom bude ich nové označenie. Po vyprataní nevhodne umiestnených stánkov sa stanú priestory vo vstupnej zóne akýmisi námestiami, ktoré bude možné využívať napríklad na príležitostné trhy. Z jednej stany sú do nich orientované prevádzky kvetinárstiev, zo strany fasády rôzne prevádzky vrátane kaviarne. Súčasťou navrhovaných zásahov je zachovanie pôvodnej farebnej škály objektu.

Areál ponúkne množstvo priestoru na sedenie.
Zdroj: FB Nová Tržnica