Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top

Ako Slovensko zvládlo boj s koronavírusom? Pozrite si príbeh pacienta, ktorý súperil s ochorením

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Koronavírus udrel nečakane a zasiahol celý svet. Od bežných starostí odrezal aj Slovensko. O prácu prišli stovky ľudí, zatvorili sa školy a škôlky. Po niekoľkých mesiacoch sa život dostáva opäť do normálu. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) sa rozhodla túto, nie veľmi peknú etapu, priniesť na obrazovky.

 

Situácia sa zlepšuje. Opatrenia sa uvoľňujú, no na život s rúškom a dezinfekciou si budú musieť Slováci ešte na nejaký čas zvyknúť. Aj tieto útrapy sa rozhodla RTVS priniesť divákom. Na Dvojke už dnes večer o 20:10 odštartuje trojdielny špeciál MOJA DIAGNÓZA – Nový koronavírus na Slovensku. Predstavia príbehy ľudí, ktorí stoja za zvládnutím koronavírusu na Slovensku. „Špeciálne trojdielne vydanie vzdáva úctu a je poďakovaním výnimočným ľuďom, ktorí  pomohli úspešne zvládnuť epidémiu koronavírusu na Slovensku,“ uviedol dramaturg RTVS Robert Valovič.

 

Koronavírus trápil Slovensko niekoľko mesiacov. Zdroj: TASR / AP

Unikátny test

Dnešný diel ukáže situáciu v Bratislavskom kraji, keď mestá zachvátila pandémia. Predstaví prácu všetkých zložiek v oblasti vedy a výskumu. Nebudú chýbať ani odborníci ako profesor Vladimír Krčméry a hlavný hygienik Slovenska Ján Mikas. Súčasťou príbehu budú tiež vedci a výskumníci z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Vedeckého parku Univerzity Komenského. Tí vyvinuli unikátny diagnostický test.

 

K pandémii sa vyjadrí aj Vladimír Krčméry. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Boj s pandémiou

Druhý diel bude mať premiéru 19. júna o 20:10. Veľkým lákadlom bude príbeh pacienta, ktorý bojoval s ochorením. ,,Zachytáva boj o jeho vyliečenie a náročnú prácu jeho lekárky a tímu odborníkov okolo primárky infektológie doktorky Diany Vološinovej vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta,’’ informuje hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková. Dokument ale ukáže aj život a bežnú prácu zdravotníkov. Časť relácie bude venovaná spolupráci záchranných zložiek a krízového štábu Banskobystrického okresu.

 

Dokument predstaví zdravotníkov v prvej línii. Zdroj: TASR / Lukᚹ Grinaj

Vývoj pľúcnej ventilácie

Tretia časť projektu sa pozrie na východné Slovensko. ,,Konštruktéri v Chirane Stará Turá vyvinuli a okamžite preniesli do výroby originálny slovenský prístroj na podpornú pľúcnu ventiláciu pacientov, o ktorý vďaka jeho unikátnej viacúrovňovej technológii prejavili záujem mnohé krajiny sveta,’’ dodáva Rusnáková. Nebudú chýbať lekári z Košíc, ktorí sa podieľali na vývoji ventilácie a zvládnutí koronakrízy na východe krajiny. Svoj pohľad na pandémiu prinesie prezident Slovenskej spoločnosti infektológov a pracovník Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UPJŠ LF a UNLP profesor Pavol Jarčuška. Dvojka odvysiela poslednú časť špeciálu Nový koronavírus na Slovensku 26. júna o 20:10.

 

Reč bude aj o slovenskom prístroji na podpornú pľúcnu ventiláciu pacientov. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Na lepšie zajtrajšky

RTVS už počas pandémie uviedla jedinečný program U VÁS DOMA, počas ktorého sa v štyroch častiach predstavili známe kapely, speváci, osobnosti zo sveta divadla, či poézie. Počas priamych prenosov sa divákom prihovárali z dvorov sídlisk. Zavítali do Žiaru nad Hronom, Prešova, Rimavskej soboty a nakoniec do Bratislavy. Súčasťou akcie bola charitatívna zbierka #ktopomozeslovensku. Peniaze poputujú iniciatíve Kto pomôže Slovensku.

V týchto chvíľach RTVS v spolupráci so Slovenským národným divadlom nakrúcajú program Ďakujeme, Slovensko. Umelci sa poďakujú všetkým, ktorí sa pričinili o úspešné zvládnutie koronakrízy.

 

Umelci počas nakrúcania Ďakujeme, Slovensko. Zdroj: SND

Mohlo by vás zaujímať: