Zahraničné Spoločnosť Top

Akoby koronavírus nestačil. Vedci varujú, že Európu môžu zasiahnuť rádioaktívne mraky

Na snímke zo strechy jadrovej elektrárne pohľad na lesný požiar v uzavretej zóne okolo Černobyľskej jadrovej elektrárne 12. apríla 2020. Zdroj: TASR / AP

KYJEV – Už týždne zúria v rádioaktivitou zasiahnutom regióne okolo zničenej ukrajinskej jadrovej elektrárne Černobyľ veľké požiare. A stále sa ich nepodarilo dostať pod kontrolu. V pondelok vláda opäť výrazne zvýšila počet zasahujúcich jednotiek. Medzinárodná organizácia Lekári proti jadrovej vojne (IPPNW) v tejto súvislosti varovala, že nad Ukrajinou sa vznášajú rádioaktívne oblaky, ktoré môže vietor zaviať nad Európu.

 

Zriedené oblaky dymu sa už do niektorých regiónov Európy dostali. Merania ukázali nárast hodnôt cézia 137, tvrdí IPPNW. “Pri nepriaznivom počasí a smere vetra by mohol byť rádioaktívnymi mrakmi zasiahnutý aj zvyšok Európy vrátane Nemecka,” uviedol v pondelok spolupredseda IPPNW Alex Rosen.

Namerané úrovne žiarenia teraz “nie sú pre obyvateľstvo relevantným rizikom”, povedal Rosen. To sa však môže náhle zmeniť, akonáhle začnú horieť viac kontaminované lesy, alebo skladiská rádioaktívneho materiálu, či samotný sarkofág, ktorý prikrýva najrádioaktívnejšie zvyšky elektrárne zasiahnutej výbuchom.

Na snímke nameraná zvýšená radiácia počas lesného požiaru v uzavretej zóne okolo Černobyľskej jadrovej elektrárne 5. apríla 2020. Zdroj: TASR / AP

Zasahovalo 1400 hasičov

Od 3. apríla horí viac ako 46-tisíc hektárov lesov a lúk v rádioaktívnej zóne juhovýchodne od ruiny elektrárne Černobyľ. 13. apríla sa plamene dostali dokonca len 500 metrov od sarkofágu, ktorý zakrýva najnebezpečnejší jadrový odpad v regióne. Cez víkend museli zásahové jednotky bojovať s najmenej šiestimi požiarmi. Zdroje ohnísk v uzavretej oblasti uhasilo 1400 hasičov.

Na snímke pohľad na lesný požiar v uzavretej zóne okolo Černobyľskej jadrovej elektrárne 5. apríla 2020. Ukrajinskí hasiči od soboty 4. apríla bojujú s lesným požiarom, ktorý v uzavretej zóne okolo Černobyľskej jadrovej elektrárne zachvátil takmer sto hektárov trávnatých porastov. Zdroj: TASR / AP

Jedovaté oblaky zasiahli Kyjev

Cez víkend sa situácia v Kyjeve vyhrotila. Úrady nariadili, aby obyvateľstvo zotrvalo vo svojich bytoch, aby zavesili na okná mokré uteráky a veľa pili, pretože mestom sa tiahol jedovatý dym. Podľa organizácie IQAir bol v sobotu Kyjev mestom s najnebezpečnejšou kvalitou ovzdušia na svete.

Po explózii bloku vtedy ešte sovietskej jadrovej elektrárne Černobyľ 26. apríla 1986 boli oblasti okolo ruiny uzatvorené. Išlo o najväčšiu atómovú katastrofu v civilnom využití jadra. Katastrofa si vyžiadala tisíce obetí a zranených. Desaťtisíce ľudí bolo presídlených.

Mohlo by vás zaujímať

Na archívnej leteckej snímke z apríla 1986 je ukrajinská jadrová elektráreň v Černobyle dva alebo tri dni po tom, čo v jej komplexe došlo k výbuchu, ktorý zapríčinil doteraz najvážnejšiu jadrovú nehodu na svete. Na snímke uprostred je zničený štvrtý reaktor (pred komínom). Ukrajina si 26. apríla pripomenula 33. výročie černobyľskej jadrovej katastrofy. Zdroj: TASR / AP.