Spoločnosť Zahraničné

Aktér kauzy údajného pokusu o prevrat v Rusku žiada o politický azyl na Ukrajine

Zdroj: pixabay.com

MOSKVA / KYJEV – Obžalovaný v kauze známej v Rusko ako Nová veľkosť (Novoje veličije), 26-ročný Sergej Gavrilov, utiekol z domáceho väzenia a požiadal o politický azyl na Ukrajine. S odvolaním sa na zdroje v ruskej polícii o tom informovala agentúra TASS.

 

Spravodajský portál Grani.ru predtým uviedol, že Gavrilov vycestoval z Ruska cez Bielorusko, pričom 21. októbra prešiel cez kontrolný bod na hranici v Černihivskej oblasti. Obhajcovia vystupujúci v prípade Novoje veličije tieto informácie odmietli komentovať.

Ukrajinská štátna hraničná služba vydala 22. októbra vyhlásenie, v ktorom informovala o 26-ročnom Rusovi, ktorý požiadal o politický azyl počas kontroly na hraniciach. Muž vysvetlil, že doma bol prenasledovaný “za účasť na protestoch proti súčasnej vláde”. Kauzou ruského občana sa zaoberá ukrajinská migračná služba.

Kauzu “Novoje veličije” považuje časť ruskej verejnosti a novinárov, ako aj ľudskoprávni aktivisti za politický – a súdne procesy s jej aktérmi za zmanipulované. Ruská ľudskoprávna organizácia Memorial označila obžalovaných za politických väzňov.
Podľa prokuratúry organizácia pod názvom Novoje veličije chcela zosadiť súčasný režim v Rusku.

Založil ju muž, ktorý v spise vystupuje ako Ruslan D. a v kauze vypovedá len ako svedok. Ruslan D. okolo seba vytvoril skupinu mladých ľudí, ktorých potom nabádal k protizákonnej činnosti i ku kontroverzným výrokom. Mladí ľudia sa napríklad venovali aj nácviku streľby a učili sa vyrábať zápalné fľaše, tzv. Molotovove koktaily. Podľa obhajcov bol Ruslan D. buď informátorom, alebo agentom-provokatérom tajných služieb. Do skupiny sa infiltrovali aj ďalší tajní agenti.