Domáce Spoločnosť Kauzy Top

Aktivisti si nateraz vydýchli, fungovanie baní neohrozili. Trestné konanie však pokračuje

Hornonitrianske bane sa cítili byť ohrozené. FOTO TASR - Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Dvanásť aktivistov si nateraz vydýchlo. Svojim protestom podľa prokuratúry neohrozili žiadne verejnoprospešné zariadenie, veža, na ktorú zavesili svoj transparent totiž nie je určená na prepravu baníkov. Prípad sa však neskončil, trestné konanie pokračuje. Mohli totiž spáchať zločin všeobecného ohrozenia. 

 

“Krajská prokuratúra v Trenčíne zrušila na základe sťažnosti obvinenie vznesené vyšetrovateľom voči dvanástim aktivistom a aktivistkám. Tí v novembri nenásilne protestovali za ukončenie doby uhoľnej na ťažobnej veži v bani v Novákoch,” informovala na sociálnej sieti organizácia Greenpeace.

“Podľa prokuratúry aktivisti a aktivistky svojim konaním neohrozili žiadne verejnoprospešné zariadenie. Ťažobná veža, na ktorú vyvesili transparent, nie je určená na prepravu baníkov. Slúži na odťažbu vyťaženého uhlia z podzemia na povrch, pričom v areáli bane existuje aj ďalší spôsob, ako dostať uhlie z podzemia na zemský povrch. Nebola ohrozená ani prevádzka elektrárne Nováky, keďže k dispozícii sú zásoby uhlia,” píše sa v stanovisku.

Prípad sa však ešte neskončil.

“Trestné konanie však nekončí a vyšetrovanie sa zameria na to, či nedošlo k spáchaniu zločinu všeobecného ohrozenia, a teda či nebol ohrozený život, zdravie a majetok. To znamená, že polícia bude zisťovať nové dôkazy a následne vyhodnotí, či niekoho obviní z tohto trestného činu alebo či celú vec postúpi na priestupok alebo úplne ukončí. Aktivisti a aktivistky sú teda považovaní za podozrivých, nemajú právo nahliadať do vyšetrovacieho spisu a mať tak k dispozícii informácie o vykonávaných dôkazoch,” informuje organizácia.

“Odmietame možnosť, že nenásilným protestom, počas ktorého aktivisti a aktivistky vyvesili transparent na ťažobnej veži v nováckej bani, ohrozili ľudí alebo majetok. Veríme, že podobne ako v momente, keď boli všetci neprávom držaní vo väzbe, aj tu prokuratúra nakoniec dospeje k záveru, že šlo maximálne o spáchanie priestupku,” hovorí k prípadu riaditeľka Greenpeace Ivana Kohutková

Štedro dotované bane

Bane, proti ktorým aktivisti protestovali, sú dlhodobo štedro dotované zo strany štátu. 

Hornonitrianske bane sú súkromnou firmou. Štát ich však výrazne podporuje a podnik tak dlhodobo funguje “umelo.” Na fungovanie baní sa skladáme prakticky všetci formou platieb za elektrinu. „Slovenská domácnosť s priemernou ročnou spotrebou 3 000 kWh odvedie každý rok počas platnosti VHZ prostredníctvom TPS približne 15,30 eur. Očakávaná výška TPS vo vzťahu k výrobe elektriny vo VHZ bude teda predstavovať približne iba 3 – 4 percentá koncovej ceny elektriny pre domácnosti,“ uvádza materiál, , ktorý predložil 23. novembra na vládu podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši. Podľa prepočtov putuje do baní až 100-miliónov eur ročne.

Dôvodom dotácií má byť fakt, že baníctvo má v regióne dlhoročnú tradíciu. Mnoho ľudí by podľa štátu zostalo bez práce. Dotácie však ďaleko prevyšujú mzdové náklady na zamestnancov.

Ťažba hnedého uhlia by sa mala definitívne skončiť v roku 2023.

Aktivisti v Ilave

Po proteste v Novákoch zostali politici i široká verejnosť zarazení. Aktivistov totiž zatkli a odviezli do väzenia v Ilave.

Dvanásť mladých ľudí zbalili policajti a odviezli do policajnej cely. Nasledovalo nepochopiteľné vzatie do vyšetrovacej väzby, čo okamžite odsúdili politici, média aj verejnosť. Medzi zadržanými bol aj fotoreportér, ktorý na pár dní na vlastnej koži pocítil život za múrmi väznice. Glob.sk sa s Vladimírom Benkom Jr. o osudných dňoch porozprával.

Pochybenia uznal aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár. “Dospeli sme k dvom záverom. Prvý je, že dôvody väzby neexistovali už pri podaní návrhu. To znamená, že ak dôvody neexistovali, ľudia sú vo väzbe neprávom. Ďalší závažný dôvod je, že ani ten skutok nie je s najväčšou pravdeposobnosťou šťastne kvalifikovaný,” povedal vtedy Čižnár.