Spoločnosť Zahraničné

Aktivisti v Guatemale protestovali proti dohode s USA o azyle pre migrantov

ilustračná foto Zdroj: TASR / AP

GUATEMALA – Stovky ľudí sa v sobotu zišli v guatemalskom hlavnom meste na proteste proti dohode vlády so Spojenými štátmi o azyle pre migrantov. Dokument vyžaduje, aby migranti prechádzajúci cez Guatemalu žiadali azyl tam, namiesto toho, aby pokračovali až do USA. Dohodu podpísali predstavitelia oboch krajín v piatok.

 

Protest sa konal pred prezidentským palácom v Guatemale. Jeho účastníci, nesúc štátne vlajky, vyzývali na odstúpenie prezidenta Jimmyho Moralesa, za to, že ustúpil americkým požiadavkám, aby z ich vlasti vznikla “bezpečná tretia krajina” pre migrantov. Prezidentovo štvorročné funkčné obdobie skončí v januári a o jeho nástupcovi rozhodnú voľby, ktoré sa uskutočnia v auguste.

Demonštranti tiež mali so sebou transparenty, na ktorých vyzývali na udržanie suverenity Guatemaly a vyjadrili podporu protikorupčnej komisii podporovanej Organizáciou Spojených národov (OSN), ktorú Morales vypovedal z krajiny.

Guatemala sa ledva môže postarať o svojich ľudí, nieto ešte o oveľa zraniteľnejších migrantov, vyjadrila sa jedna z organizátoriek protestu, ľudskoprávna aktivistka Brenda Hernández. Podľa nej Guatemala nemá kapacitu na to, aby bola bezpečnou krajinou pre migrantov. Rovnaké podmienky, pre ktoré utekajú z vlasti Salvádorčania či Hondurasania, ako sú násilnosti gangov, chudoba, nedostatok pracovných miest a sucho, sú totiž aj v tejto stredoamerickej krajine.

Dohodu s USA skritizoval napríklad aj guatemalský štátny zástupca pre ľudské práva Jordán Rodas, podľa ktorého porušuje Viedenský dohovor, lebo ju Guatemala podpísala pod nátlakom. Pri rokovaniach sa totiž americký prezident Donald Trump vyhrážal okrem iného clami na guatemalský tovar či cestovnými obmedzeniami do USA.

Guatemalský najvyšší súd rozhodol, že aby sa dohoda dala uplatniť, musí ju schváliť kongres krajiny.