Aktivistka Greta Thunbergová sa po ročnej prestávke vrátila do školy

ŠTOKHOLM – Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová sa po ročnej prestávke vracia do školy, ako sama oznámila v pondelok na Twitteri.

 

„Moje ročné prerušenie školskej dochádzky sa končí a mám skvelý pocit, že som konečne znova v škole!“ napísala v tweete 17-ročná aktivistka, ktorú citovala tlačová agentúra DPA. Thunbergová začala svoj prvý rok na strednej škole o niekoľko dní neskôr ako jej spolužiaci vo švédskej metropole Štokholm, ktorí sa do tried vrátili po letných prázdninách minulý týždeň. Thunbergová bola v tom čase v Nemecku, kde sa stretla s kancelárkou Angelou Merkelovou a takisto viedla štrajk v Berlíne za ochranu klímy.

Tínedžerka strávila uplynulý rok mimo školy a tento čas venovala boju proti zmene klímy. Začala ho v auguste 2019 plavbou na plachetnici do New Yorku, kde sa zúčastnila na klimatickom summite OSN. Tam v celosvetovo sledovanom príhovore zopakovala svoj slovný zvrat „Ako sa opovažujete?!“ a skritizovala v ňom svetových lídrov za nedostatočné kroky na ochranu klímy.

Švédka sa počas uplynulého roka stretávala s aktivistami po celej Európe a Južnej aj Severnej Amerike a nominovali ju na Nobelovu cenu za mier. Predtým spustila celosvetové hnutie, ktorého cieľom je pritiahnuť pozornosť na klimatické zmeny – začala tým, že vždy v piatok vynechala vyučovanie. Svoj prvý takýto „školský štrajk“ podnikla v auguste 2018.

Viac o téme: aktivistka, Angela Merkelová, boj, Greta Thunberg, jachta, klíma, klimatický summit, návrat, Nemecko, ochrana, OSN, plavba, prestávka, škola, tinedzerka, zmena

Súvisiace články