Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNA VÝSTRAHA Rútia sa na nás výdatné BÚRKY: Varujú pred KRUPOBITÍM, vetrom aj povodňami: MAPA, kde majú už o chvíľu udrieť

búrka, búrky, počasie
Ilustračné foto: ZDROJ: Pexels

SLOVENSKO – Na naše územie sa rúti vlna búrok. Aktuálne začínajú už prvé v susednom Rakúsku. Meteorológovia varujú pred možnými povodňami, silným vetrom, ale aj krúpami.

Aktualizované 21:17 – “Na našom území môžeme ešte na juhu Banskobystrického kraja zaznamenať zopár bleskov, ale nič výraznejšie sa už dnes neočakáva,” informuje portál iMeteo.sk.

17:40 – Búrky zrejme spôsobia lokálne problémy. “Prvé desiatky bleskov udreli v okolí Dunajskej Stredy, či Veľkého Medera. Aktuálne však dochádza k ďalšiemu rozširovaniu búrok a k ďalšej iniciácii v oblasti Žitného ostrova,” dopĺňa iMeteo.sk.

17:17 – Búrkový systém dorazil k našim hraniciam, tam sa však začal rozpadávať. “Aktuálne je búrlivo len pri Čunove, Šamoríne a za obcou Číčov. Len pár kilometrov od našich hraníc však udrelo tisíce bleskov. Tieto búrky sa teraz presúvajú do Maďarska,” píše iMeteo.sk.

16:41 – “Búrkový systém už prekročil naše hranice a prvé blesky udierajú už aj na našom území južne od Bratislavy pri Rusovciach. Medzi búrkami sú taktiež aj supercely, takže aj na Slovensku treba očakávať nebezpečné prejavy. Pôjde najmä o silný vietor, prívalový lejak a krúpy, ktoré môže byť aj intenzívne,” informuje iMeteo.sk.

16:00 – Silný vietor a dážď vyčíňal v Piešťanoch. “Z dôvodu nepriaznivého počasia vykonávame údržbu strojov a mechanizácie. V mestskom parku odstraňujeme spadnutý konár,” píšu na sociálnej sieti Služby mesta Piešťany – Stredisko verejnej zelene.

15:31 – Neďaleko juhozápadných hraníc sa formuje búrkový systém, ktorý postupuje ďalej na východ. “S vysokou pravdepodobnosťou je sprevádzaný krúpami, lejakom a prechodným zosilnením vetra,” upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Najnižší stupeň výstrahy pred búrkami je v piatok do 22.00 h predbežne vydaný pre celé územie Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja. Tiež pre okresy Banská Štiavnica, Krupina, Veľký Krtíš, Žarnovica, Myjava, Nové Mesto nad Váhom a Partizánske.

15:14 – Portál iMeteo.sk vydal pre juhozápadné okresy Slovenska výstrahu 2. stupňa. “Pri búrkach na juhozápade počítajte s výskytom predovšetkým prudkých lejakov, ktoré môžu spôsobiť lokálne zaplavenie, no ak vznikne lokálne silnejšia búrková bunka, ktorá by mohla prerásť až do supercely, tak hrozí výskyt 2 až 4 cm krúp,” napísal, pričom doplnil, že búrky by mali doraziť okolo 15:30 – 16:00 hod. na juhozápad Slovenska.

14:28 – Vietor úradoval aj v okolí Nitry, konkrétne od Bábu smerom na Zálužie spadol strom na auto. Nehoda sa zaobišla bez zranení.

Strom padol na auto v smere od Bábu na Zálužie v okrese Nitra. Zdroj: Facebook/Dopravný servis

13:15 – Prvé škody spôsobené vetrom sú hlásené v Žilinskom kraji. „Bola som sa prejsť so psom, keď mi zrazu spadol veľký konár rovno pred nohy… Stačilo stáť pár centimetrov vedľa a veru teda neviem, ako by sme dopadli,“ opísala zážitok vystrašená žena pre portál Žilinak.sk.

Portál doplnil, že popadané stromy komplikovali aj dopravu na viacerých cestách Liptova, pri Žiline či v Turci, kam boli vyslaní hasiči. Nateraz by mali byť všetky cesty v kraji prejazdné.

Už od rána prší najmä na západe krajiny. “Doterajšie úhrny za posledných 6 hodín sú okolo 25 mm zrážok v širšom okolí Bratislavy a južného Záhoria. Úhrny zrážok však rýchlo pribúdajú aj v iných lokalitách Slovenska,” informuje iMeteo.sk.

Výstraha 1. stupňa pred búrkami platí pre západ Slovenska od 12:00 do 22:00. Zdroj: SHMÚ

Búrky od Rakúska sa hýbu pomaly, čo znamená, že na jednom mieste môže dôjsť k výdatnejším dažďom. Odborníci predpokladajú ich príchod okolo 14.00 hod. Pri búrkach sa očakáva úhrn 30 mm, lokálne to môže byť aj viac.

Výstraha 1. stupňa pred vetrom platí vo viacerých okresoch na západe do 14:00. Zdroj: SHMÚ

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa pred búrkami a vetrom. Podľa neho môže intenzívny dážď vyvolať “prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov. Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch. Krúpy môžu poškodiť vegetáciu.”