Politika Domáce Parlamentné voľby Top

AKTUÁLNE Sulík robil poriadok. SaS opúšťa Blahová, nasledovať majú ďalší

Zdroj: Peter Korček / Glob.sk

JASNÁ – Tri mesiace intenzívneho vnútrostraníckeho napätia dospeli do zlomového bodu. Delegáti strany SaS včera na nominačnom kongrese strany schválili kandidačnú listinu navrhnutú predsedom strany Richardom Sulíkom a sú pripravení ísť do volieb. Podľa očakávaní na nej však nefigurujú jeho kritici z platformy Demokratické jadro SaS na čele s Ľubomírom Galkom. Tí včera zaznamenali ešte jeden úder – zo strany bola vylúčená predsedníčka poslaneckého klubu a členka názorovej platformy Natália Blahová. Môžeme očakávať, že jej koniec v SaS spustí lavínu ďalších odchodov.  

 

Úlohou dnešného kongresu bolo v prvom rade rozhodnúť o podobe kandidátky, s ktorou pôjdu liberáli do budúcoročných volieb. Okrem Sulíkovej, ktorej zloženie naznačil už začiatkom týždňa, mali hlasovať aj o ďalších štyroch – boli však neskôr stiahnuté. Tej Sulíkovej dali dnes jeho spolustraníci zelenú. Krídlo okolo Ľubomíra Galka sa na nej nenachádza. „Garantujem stabilitu tejto kandidačnej listiny, máme na nej skvelých ľudí. Vnútorné nezhody považujem definitívne za uzavreté, nebudem sa k nim vracať a od pondelka sa ideme venovať volebnej kampani,” vyhlásil večer pred novinármi Sulík. Kandidátka zatiaľ nie je kompletná a obsahuje iba 140 mien. Desať miest tak ostáva aj po dnešku voľných.

Sulíkov kritik Ľubomír Galka po jej schválení zdôraznil, že  tých, ktorí na kandidátke nie sú, buď preto, že z nej boli vylúčení, alebo zo solidarity s nimi, spája kritický postoj ku konaniu predsedu strany. “Delegáti kongresu schválili kandidátku bez dvoch podpredsedov strany. Bez Jany Kiššovej a bezo mňa, aj bez väčšiny republikovej rady,”  uviedol Galko.

Ďalej bez Blahovej

Viac ako samotné schválenie kandidátky vzbudilo pozornosť vylúčenie dlhoročnej straníčky Natálie Blahovej z SaS. Tá pred mesiacom spolu s ďalšími oznámila vznik Demokratického jadra SaS. Tiež patrí ku kritikom Richarda Sulík. Naopak, blízko má k Ľubomírovi Galkovi a skupine okolo neho. Tri dni pred kongresom o jej vylúčenie požiadal rádový člen SaS Michal Sklienka z Dolného Kubína. Blahová podľa neho poškodzovala dobré meno strany.

Delegáti dnes nakoniec rozhodli v tajnej voľbe, že súčasná predsedníčka poslaneckého klubu už viac súčasťou ich strany nebude. Richard Sulík povedal, že ho to mrzí, ale “bohužiaľ, jej správanie nenechalo žiadnu inú možnosť.”  Blahová pritom nemusí byť posledná, kto rady liberálov opustí. Richard Sulík už v minulosti vyzval členov názorovej platformy Demokratické jadro SaS, aby zo strany vystúpili. “Prišli sme na tento kongres len s malou nádejou, že sa podarí návrat k zdravému rozumu. Rozpory sú totiž veľké, emócie vybičované,” skonštatovala pre TASR Blahová s tým, že väčšina delegátov rozhodla o tom, že chce pokračovať s predsedom SaS Richardom Sulíkom a bez členov platformy.

Zdroj: Peter Korček / Glob.sk

V Jasnej už aj s kritikmi

Všetko odštartoval oznam o predčasnej voľbe nového predsedu strany zvolaný Richardom Sulíkom. Na mimoriadny kongres do Zvolena 7. septembra necestovala skupina okolo Ľubomíra Galka, ktorá jeho zvolanie kritizovala. V rovnaký deň ako si Sulík potvrdil mandát, vzbúrenci oznámili, že zakladajú názorovú platformu nazvanú Demokratické jadro SaS. Odvtedy sa situácia medzi oboma tábormi čoraz viac vyostrovala. Diskusie sa viedli najmä v súvislosti s obsadením kandidátky. Členovia platformy napriek tomu, že kandidátku strany má oficiálne predkladať jej predseda, Sulíkovi prezentovali svoju vlastnú predstavu o tom, ako by mala vyzerať. Predseda SaS zasa uviedol, že nebude na kandidátke, na ktorej budú Ľubomír Galko a Jozef Rajtár. Podľa toho si svoj návrh, ktorý predložil aj dnes na sneme, vyskladal. Na nominačný kongres bolo pozvaných 216 delegátov, neprišla naň nakoniec približne štvrtina z nich. Na rozdiel od Zvolana, v Jasnej však nechýbali vzbúrenci z Demokratického jadra SaS. Tí by po vylúčení Blahovej a schválení Sulíkom navrhnutej podoby kandidátky mali o svojich ďalších krokoch informovať v najbližších dňoch.

Václav Mika mal byť esom vytiahnutým z rukáva, nakoniec kandidatúru stiahol. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

S Mikom aj bez Miku

Richard Sulík časť svojej kandidátky predstavil začiatkom týždňa. Jej súčasťou bol on sám ako líder a Lucia Ďuriš Nicholsonová ako dvojka. Voľné tretie miesto rezervovoval pre Janu Kiššovú, patriacu do skupiny vzbúrencov okolo Ľubomíra Galka. Okrem nich siahol aj po bratislavskom županovi Jurajovi Drobovi a bývalom šéfovi RTVS Václavovi Mikovi. Netrvalo však dlho a V. Mika Sulíkovi situáciu skomplikoval. Vo štvrtok informoval, že kandidovať nakoniec za SaS nebude. „Na vlastnej koži som pocítil intrigy a ohováranie zo strany takzvaného Demokratického jadra SaS. Preto som prijal slobodné a zodpovedné rozhodnutie,” vysvetlil Mika. Sulík zasa na margo situácie skonštatoval, že “sme svedkami krágľovania” a že pochopil, že “najskôr je potrebné urobiť si poriadok doma.” A s tým aj išiel na dnešný kongres.