Politika Domáce Parlamentné voľby Top

AKTUÁLNE Exprezident sa stal šéfom strany. Kiska ide bojovať do volieb

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

KOŠICE  (Veronika Kováčová/ SITA) – Predsedom strany Za ľudí bude jej zakladateľ a bývalý prezident Andrej Kiska. Rozhodli o tom jednohlasne delegáti na dnešnom ustanovujúcom sneme strany v Košiciach. Delegáti zvolili aj piatich podpredsedov strany, ktorými budú Veronika Remišová, Jana Žitňanská, Vladimír Ledecký, Juraj Šeliga a Michal Luciak.

 

Vytvorili sme stranu, ktorá má silné miesto v politickom ringu. Na dnešnom ustanovujúcom sneme politickej strany Za ľudí v Košiciach to povedal jej zakladateľ a bývalý prezident Andrej Kiska. „Za ľudí je strana, ktorá presne vie, čo treba zmeniť, ako to zmeniť a predovšetkým je tvorená ľuďmi, ktorí vedia, ako tie zmeny realizovať. Preto verím, že sme vytvorili stranu, ktorá v budúcoročných parlamentných voľbách dosiahne dvojciferný výsledok,“ uviedol v príhovore Kiska.

Slovensko podľa bývalého prezidenta vždy vedelo zabrať v rozhodujúcich okamihoch. „Som presvedčený o tom, že sa tak stane aj v parlamentných voľbách v roku 2020. Nebojme sa, nemajme strach, my to spoločne dáme. Našou úlohou totiž je priniesť svetlo, víziu a nádej. Sme tím ľudí, ktorí majú svoj vlastný silný príbeh, ktorí obstáli v ťažkých situáciách a vedeli sa postaviť na stranu dobra, pravdy a spravodlivosti,“ konštatoval exprezident. Je preto podľa neho dôležité nebyť ľahostajný a nenechať veci len tak plynúť. „Musíme v sebe nájsť chuť a energiu postaviť sa a prevziať zodpovednosť. Aby naše Slovensko bolo domovom pre každého,“ priblížil Kiska.

Kisku jednohlasne zvolili za predsedu strany. Delegáti zvolili aj piatich podpredsedov. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Zároveň vyzval všetky demokratické opozičné strany, aby boli jednotné. „Aj keď často bojujeme o rovnakého voliča, používajme pri tom férové nástroje. Musíme spolupracovať, ale to, či má byť spolupráca pred voľbami alebo po voľbách, na to používajme zdravý rozum. Smer-SD vieme poraziť, ale už dnes musíme ukázať našim občanom, že tvoríme jasnú, spoľahlivú a stabilnú budúcu vládu. Za ľudí preto bude tmelom a spájačom a pred krikom uprednostníme pokojný a rozumný dialóg,“ dodal zakladateľ strany.

Kiska verí, že v budúcoročných parlamentných voľbách dosiahne dvojciferný výsledok. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Kiska detaily odhaľoval postupne

Bývalý prezident Andrej Kiska potvrdil svoj zámer založiť politickú stranu len začiatkom apríla tohto roka, po druhom kole prezidentských volieb. O tom, že má ďalšie politické ambície mimo prezidentského paláca, sa však vedelo už od mája 2018, kedy oznámil, že do najvyššej ústavnej funkcie už kandidovať nebude. Detaily však odhaľoval postupne.

Začiatkom júna sa na Slovensku objavili bilbordy, na ktorých dominovala žltá farba, heslo “Vráťme Slovensko ľuďom” a symbol +1, ku ktorému sa Kiska hlásil odkedy oficiálne potvrdil, že zakladá stranu. Názov, mená prvých členov a priority predstavil následne v polovici júna v Banskej Bystrici. Členská základňa sa rozrastala aj počas leta. Do strany prišla napríklad Veronika Remišová.

Bilbordy s nápisom “Je nás viac” postupne vystriedali tie s Kiskovou podobizňou, ako aj s podobizňou ďalších ľudí, ktorí do projektu idú spolu s ním. Fungovať začala aj webová stránka za-ludi.sk.

Podpisy potrebné na registráciu strany odovzdal Kiska 5. augusta. Ministerstvo vnútra stranu zaregistrovalo 2. septembra. Sídli v bratislavskom Ružinove a jej prípravný výbor tvorí pätica ľudí – bývalý Kiskov poradca ešte z prezidentského paláca Michal Luciak, ktorý je zároveň splnomocnencom, bývala europoslankyňa Jana Žitňanská, niekdajšia štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková, exhovorca iniciatívy Za slušné Slovensko Juraj Šeliga a samotný Kiska.

Podpisy potrebné na registráciu strany odovzdal Kiska 5. augusta. Zdroj: FB Andrej Kiska – Za ľudí