Politika Domáce Parlamentné voľby Top

Drucker začína zbierať podpisy pre svoju stranu. Takto sa bude volať

Tomáš Drucker. Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Bývalý minister zdravotníctva a vnútra Tomáš Drucker zakladá novú politickú stranu. O ambíciách exministra tretej Ficovej vlády sa hovorilo už dlhší čas. Sám Drucker začal ešte na začiatku leta podnikať výjazdy do regiónov a vyjadrovať sa k politickému dianiu v krajine. To, že začína zbierať podpisy na vznik vlastného politického subjektu s názvom Dobrá voľba však definitívne potvrdil až dnes prostredníctvom sociálnej siete.

 

Tomáš Drucker zároveň uviedol, že už čoskoro predstaví tím ľudí, “ktorí majú nie len ambíciu, ale aj energiu a najmä skúsenosť, pretože som presvedčený, že nie len novosť, ale aj skúsenosť a schopnosti sú pre dobrú verejnú službu kľúčové.” 

Drucker uviedol, že ak dnes niečo v politike veľmi chýba, tak je to normálnosť. “Nielen ľudskosť, solidarita a slušnosť by mali byť normálne. V politike by mali byť normálne aj program a dosahovanie skutočných výsledkov a to najmä tam, kde máme najväčší problém a kde je najväčší dlh voči spoločnosti. Pretože len reči každodenný život ľudí nijako nezlepšia,” píše na webovej stránke vznikajúcej strany dobravolba2020.sk.

S kým do toho pôjde?

Hoci Drucker by mal mená ľudí, ktorí do projektu idú spolu s ním, ohlásiť v najbližšom čase, už dnes je jasné, že po jeho boku bude stáť Tomáš Kuča. Ten pracoval s Druckerom ešte v časoch, keď bol riaditeľom Slovenskej pošty. Neskôr bol šéfom jeho tlačového odboru na ministerstve zdravotníctva. Po svojom boku ho Drucker chcel mať aj potom, ako sa stal ministrom vnútra. Od jesene minulého roka bol Kuča šéfom tlačového odboru premiéra Petra Pellegriniho. Minulý týždeň však Denník N informoval, že Kuča od predsedu vlády odchádza, aby sa pridal práve k Druckerovi.

Ďalšou osobou, ktorá by mohla prejsť k Druckerovi, je rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská. Tá agentúre SITA uviedla, že ponuku od exministra zvažuje.

V spoločnosti Druckera sa tiež objavili poslanci parlamentu Martin Fedor a Katarína Cséfalvayová. Obaja sú dnes súčasťou poslaneckého klubu koaličného Mosta-Híd. Prechod k Druckerovi zatiaľ ani jeden z nich nepotvrdil.

Špekuluje sa tiež o tom, že by sa k novej strane mohol pridať Peter Pellegrini. Ten však začiatkom tohto týždňa povedal, že s Druckerom o spolupráci nehovoril.

Tomáš Drucker v čase, keď bol členom vlády. Zdroj: SITA / Diana Černáková

Kľúčové priority

Drucker teraz musí vyzbierať potrebných 10-tisíc podpisov. O registrácii novej strany následne rozhodne ministerstvo vnútra do 30 dní od ich odovzdania.

Na svojej webovej stránke má už rozpracované aj jednotlivé oblasti a riešenia, ktoré by v nich chcel priniesť. Zameriava sa pritom na zdravotníctvo, teda na oblasť, ktorej dva roky šéfoval z pozície ministra. “Nie je možné, aby na Slovensku existovalo dvojaké zdravotníctvo. Teda jedno to lepšie, pre tých, čo si to vedia vybaviť, a potom to druhé, pre všetkých ostatných,” uvádza. Hovorí tiež o investíciách do zdravotníckych zariadení, budovaní nemocníc, výchove a vzdelávaní lekárov a personálu či prístupe k zdravotnej starostlivosti.

Druhou oblasťou, ktorú vypichol, je lepší život pre rodiny a seniorov. Upozorňuje na demografické zmeny a krízu, ktorá v súvislosti s nimi hrozí. Do tretice sa zameriava na silné regióny. “Musíme pristupovať individuálne s riešeniami pre tých, ktorí ich najviac potrebujú. Potrebujeme však priblížiť politiku bližšie k ľuďom, obce, mestá aj regióny vedia, čo potrebujú,” uviedol.