Domáce Politika Parlamentné voľby Top

AKTUÁLNE Fico s Pellegrinim to majú podelené. Smer-SD ukázal, s čím ide do volieb

BRATISLAVA – Predseda strany Smer-SD Robert Fico predstavil prvých dvanásť mien na kandidátke strany pre nadchádzajúce parlamentné voľby. Oproti tej spred štyroch rokov v nej neostal kameň na kameni. Zmenilo sa nielen číslo jedna, na ktorom Roberta Fica vystriedal Peter Pellegrini. Do popredia sa dostalo aj viacero nových tvárí. 

 

Na dnešnom schvaľovaní kandidačnej listiny sa zúčastnili všetci členovia predsedníctva strany Smer-SD. S jej návrhom pred nich predstúpil predseda strany Robert Fico. Na  tlačovej konferencii záležitosť prezentoval už iba ako formalitu, ktorú mali za sebou za 2,5 minúty a stihli si vypiť aj kávu. Podľa Fica v prvej tridsiatke vymenili pätnásť ľudí. Dnes prezradil mená iba prvých desiatich z nich, neskôr ešte doplnil miesto jedenásť a dvanásť. Zvyšok sa verejnosť dozvie až potom, keď bude kandidátka odovzdaná na ministerstvo vnútra. Finálny termín je 1. december.

Na prvých dvoch miestach je bez prekvapení Peter Pellegrini nasledovaný Robertom Ficom. Tretiu pozíciu zastáva ministerka vnútra Denisa Saková. O nej sa hovorí ako o osobe, ktorá má blízko práve k Pellegrinimu. Štvrté miesto patrí podpredsedovi vlády pre investície a informatizáciu Richardovi Rašimu. Piaty je bývalý žilinský župan a poslanec Juraj Blanár a šiesty minister hospodárstva Peter Žiga. Žiga bol v rámci Smeru-SD súčasťou zoskupenia nazývaného V4, kde okrem neho patril aj Pellegrini. Siedme miesto patrí súčasnému financmajstrovi Ladislavovi Kamenickému. Ten má mať opäť blízko k Pellegrinimu. Práve premiér mal byť tým, kto tlačil na to, aby po Kažimírovi prevzal rezort financií práve Kamenický. V strane malo kvôli dôležitému ministerskému postu dokonca zavládnuť napätie medzi Ficom a Pellegrinim, nakoľko Fico mal mať o osobe ministra financií inú predstavu.

Osmička na kandidátke patrí predsedovi Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslavovi Baškovi. Deviatku má Erik Tomáš – bývalý Ficov hovorca a mediálny poradca, dnes poslanec Národnej rady SR, o ktorom sa často hovorí aj ako o Ficovej pravej ruke. Desiatku uzatvára šéf Úradu vlády Matúš Šutaj Eštok, ktorého mal pretlačiť na popredné miesto kandidátky Pellegrini.

Ako neskôr Fico doplnil, jedenástu pozíciu má Ľuboš Blaha, často kritizovaný za svoje politické názory. V poradí dvanásty je minister práce Ján Richter. Naopak, na kandidátke nebude Martin Glváč, ktorý bol nedávno nútený odstúpiť z postu podpredsedu parlamentu po zverejnení údajnej komunikácie s Marianom Kočnerom.

Podľa Fica majú s lídrom kandidátky Petrom Pellegrinim svoje úlohy počas predvolebnej kampane podelené. Zatiaľ čo on sa bude sústrediť na mobilizovanie straníckych štruktúr, Pellegriniho úloha spočíva v ťahu na verejnosť a zameraní sa na veľké mestá.

Mohlo by vás zaujímať: