Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Top

AKTUÁLNE Blíži sa ďalšia VLNA dažďa! Hrozí POHROMA? Na TOTO sa pripravte

výstrahy, dážď, počasie
Počasie nás potrápi aj naďalej. ZDROJ: Pexels (ilustračné foto)

SLOVENSKO – Posledné dni trápi celé územie Slovenska výdatný dážď, ktorý narobil škodu na cestách, ale aj v domácnostiach. Žiaľ, rovnaké počasie nás čaká aj v najbližších hodinách, pričom pre niektoré okresy sú vydané aj výstrahy pred povodňovou aktivitou. 

 

Aktualizované 12:49 – Odborníci z iMeteo.sk informujú o aktuálnej povodni v obci Bukovec pri Košiciach. Cez dedinu preteká menšia rieka Ida, ktorá sa ale v dôsledku neutíchajúceho dažďa naplnila a vyliala z brehov. Zaplavila celú dedinu.

povodeň
Obec Bukovec je pod vodou. ZDROJ: iMeteo.sk/Rob Van

Ako informuje portál iMeteo.sk, najviac zrážok padlo za uplynulé dva dni na slovensko-rakúskom pohraničí, kde stanice zaevidovali viac ako 70 mm. Údaje z osobných zrážkomerov sú ale oveľa vyššie. “Najviac zrážok spadlo v Devínskej Novej Vsi, kde zrážkomerná stanica zaevidovala až 115,4 mm,” informuje portál.

Na Slovensko sa valí ďalšia vlna zrážok. Pršať má počas štvrtku na väčšine územia, no množstvo zrážok má postupne k večeru utíchať. Najviac zrážok by malo padnúť na východnom Slovensku, kde sa lokálne očakáva úhrn okolo 20 mm.

SHMÚ vydal hydrologické výstrahy

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal hydrologické výstrahy vo viacerých slovenských okresoch. Výstrahy prvého stupňa aktuálne platia pre okresy Senica, Brezno, Gelnica, Košice-okolie. “Vzhľadom na spadnuté zrážky a nasýtenosť povodí je predpoklad pretrvávania vysokých vodných hladín, aj na úrovni vodných stavov, zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,” informuje SHMÚ.

Pre okres Skalica je vydaná výstraha až 2. stupňa. “Vzhľadom na súčasné a aj ďalšie predpokladané zrážky v českom povodí Moravy očakávame na jej slovenskom území a na jej prítokoch výrazný vzostup vodných hladín s dosiahnutím SPA,” varuje SHMÚ.

shmu výstrahy
Na viacerých miestach hrozia povodne. ZDROJ: SHMU

Hrozia nám povodne?

V nadchádzajúcich hodinách sa očakáva výrazný vzostup vodných tokov na Morave a Dunaji. “Cez Moravu sa ženie povodňová vlna z Česka a cez Dunaj z Nemecka a z Rakúska. Pod Devínom sa tieto dve povodňové vlny stretnú a začne stúpať Dunaj,” informuje iMeteo.sk.

Zároveň dodáva, že hladina Dunaja sa už aj dvíha. Za uplynulých 24 hodín stúpol takmer o 1,5 metra. Čoskoro by mal dosiahnuť úroveň prvého povodňového stupňa. Rieka Morava už pritom dosiahla 2. úroveň v Kopčanoch a mala by ju dosiahnuť aj v Moravskom Svätom Jáne.

Počasie zanechalo na mnohých miestach hotovú smršť. Detaily spolu s fotografiami nájdete na ďalšej strane.