Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

FOTO Slovensko zasiahli búrky s OBROVSKÝMI KRÚPAMI: Toto je len ZAČIATOK, VARUJÚ meteorológovia

Slovensko zasiahla chladná vlna. ZDROJ: archív zoznam.sk

GBELY – Počasie nás v piatok popoludní poriadne prekvapilo. Na Slovensko totiž dorazili búrky spojené s krupobitím, o ktorých informuje portál iMeteo.sk. Meteorológovia varujú, že situácia sa môže počas večera a noci zhoršiť vo viacerých oblastiach krajiny. 

 

Posledné dni sme sa tešili z takmer jarného počasia, ktoré je nateraz preč. Nad naše územie dorazil studený front, ktorý so sebou priniesol okrem zrážok aj búrky s krupobitím. Tie sa zatiaľ vyskytujú prevažne na Záhorí, no môžu sa objaviť aj inde. Ide o pomerne intenzívne búrky, pretože intenzita bleskov dosahuje až 5 úderov na kilometer štvorcový.

Portál iMeteo zverejnil na svojej facebookovej stránke fotky od fanúšika Mária, ktorý zachytil krupobitie v meste Gbely v okrese Senica. Ako môžete na záberoch vidieť, krúpy sú dosť veľké.

To najhoršie príde v noci

Meteorológovia varujú, že búrky sa počas piatkového popoludnia a podvečera môžu vyskytovať aj na ďalších miestach západného a severozápadného Slovenska. “Nebezpečným sprievodným javom však bude len samotná elektrická aktivita. Oveľa častejšie sa budú vyskytovať zrážky, ktoré naberú na intenzite v nočných hodinách, kedy nad Slovensko postúpi ďalšie zrážkové pole,” varujú odborníci.

Rozpršať sa má postupne na celom území Slovenska. Keďže nás čaká príchod studeného vzduchu, postupne sa bude znižovať hranica sneženia, a tak sa na niektorých miestach dážď premení na sneženie. K tomu sa pridá aj výraznejšie ochladenie. Miestami môže teplota klesnúť až o 10 stupňov.

Počas víkendu sa pripravte na chladnejšie počasie. V sobotu očakávame teploty od +1 do +7 °C, v najjužnejších oblastiach do +10 °C.  V nedeľu by sa mali teploty pohybovať len do +6 °C a v noci sa treba pripraviť na mínusové hodnoty až do -10 stupňov.

 

Zvlášť si treba dávať pozor na horách, podľa iMeteo.sk tam vietor dosiahne silu víchrice s krátkodobými nárazmi nad 110 km/h. Najmä v horských oblastiach severného Slovenska sa budú tvoriť snehové jazyky a záveje.

Pre všetky pohoria je vyhlásený 2. stupeň lavínového nebezpečenstva. Očakáva sa prírastok 10 až 20 cm nového snehu, ktorý bude silným, spočiatku juhozápadným, neskôr severozápadným vetrom previevaný.

Veterná sobota

Dnes nás teda čaká poriadne veterná sobota, od nadmorskej výšky 600 m bude aj slabo snežiť. Na pocit nám však bude oveľa chladnejšie.

Na západnom Slovensku bude sobota zamračená, na mnohých miestach sa vyskytnú prehánky, vo vyšších polohách aj snehové. Teploty od +5 °C do +9 °C. Stredné Slovensko čaká prevažne zamračená obloha, na mnohých miestach bude pršať. Bude veterno a teplota vystúpi od +1 °C do +7 °C.

Na východnom Slovensku bude podobné počasie, a to oblačno až zamračené, na mnohých miestach s dažďom alebo prehánkami, od 600 m aj so snehovými. Teplota vystúpi od +2 °C do 8 °C.