SLOVENSKO – Meteorológovia zaznamenali v sobotu niekoľko superciel. Supercela a silné búrky zasiahli hlavne východ nášho územia. Najsilnejšia prešla z Dolného na Horný Zemplín. Búrlivo bolo večer aj na západe.
Búrky dnes na našom území mali supercelárnu štruktúru a zasiahli predovšetkým východné Slovensko. Jedna prechádzala západne od Košíc a druhá z oblasti Tokaja, cez Zemplínsku šíravu smerom nad Sninu, informuje o tom portál iMeteo.
Zatiaľ čo košická supercela prinášala predovšetkým silnejší vietor, ktorý napríklad lámal aj konáre, tak supercela, ktorá zasiahla krajný východ prinášala aj väčšie krúpy a spôsobila materiálne škody. „Doslova záplava krúp spadla na mesto Snina. Veľké škody evidujú po búrke, ktorá sa prehnala oblasťou Michaloviec. Supercelárna búrka zasiahla aj obec Senné v okrese Michalovce a silný nárazový vietor spôsobil v obci materiálne škody. Búrka strhávala strechy a vyvracala stromy,“ píše portál.
Zasahovali hasiči, obec skončila bez elektriny
Hasiči v Košickom kraji počas sobotňajšieho popoludnia zaznamenali doposiaľ päť výjazdov v súvislosti s nepriaznivým počasím, respektíve prietržou mračien. Pre TASR to uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach Jozef Bálint s tým, že išlo o popadané stromy a strhnutú strechu v obci Iňačovce v Michalovskom okrese. Obec Senné eviduje strhnutú strechu aj vyvalený stĺp elektrického vedenia.
„Výjazdy hasičov sa v štyroch prípadoch týkali popadaných stromov. Zvyšnú časť strechy rodinného domu v Iňačovciach, ktorú strhlo vplyvom búrky, hasiči pomohli dať dole a výjazd ukončili,“ spresnil Bálint.
Strechu rodinného domu strhlo aj v obci Senné v Michalovskom okrese. Pre TASR to potvrdil starosta Marcel Nemčík. „Strechu sa podarilo dať naspäť a ukotvujeme ju. Odstraňujeme aj spadnutý strom a spadol tiež elektrický stĺp, čiže nemáme elektrinu,“ doplnil.
Búrky boli chaotické
Sobotné búrky sa podľa SHMÚ pohybujú na prvý pohľad dosť chaoticky. Nad západné Slovensko sa presúva výšková tlaková níž, ktorá je tak určujúca pre ich pohyb. V okolí Bratislavy sa pohybujú smerom na východ, no v Nitrianskom kraji viac na sever, priblížil ústav.
„Táto výšková níž zároveň zosilňuje prúdenie vo vyšších hladinách nad východným Slovenskom, Maďarskom a v okolí, čo zvyšuje pravdepodobnosť vzniku superciel a ich výraznejší odklon od prevládajúceho prúdenia,“ vysvetlili meteorológovia. Doplnili, že v súvislosti so supercelami je aj vyššie riziko nebezpečných javov, najmä väčších krúp, ale aj prívalového dažďa a silného nárazového vetra.