Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce

AKTUÁLNE FOTO Vlna intenzívnych BÚROK práve naberá na SILE: TU už o CHVÍĽU udrú aj s KRÚPAMI

búrka, búrky, počasie
Ilustračné foto: Zdroj: Pixabay

BRATISLAVA – Cez Slovensko postupujú búrky sprevádzané prívalovými zrážkami. Zatiaľ výraznejšie problémy nenapáchali, no podľa meteorológov z imeteo.sk aj SHMÚ sa to v nadchádzajúcich hodinách môže zmeniť.

Aktualizované 19:00 Dnešné búrky pomaly strácajú silu a intenzitu. Našťastie, zaobišli bez výraznejších škôd.

 

Cez Slovensko sa ženú búrky, ktoré sú dnes oveľa menej výraznejšie ako v uplynulých dňoch. Smerujú z východu na západ a búrok bude ešte dnes poobede a podvečer pribúdať. “Búrky rovnako naberajú na sile a budú v nadchádzajúcich hodinách čoraz intenzívnejšie. Môžu sa objaviť na celom našom území, pretože vhodné podmienky na ich vznik sú prakticky v celej našej oblasti,” uvádzajú odborníci z imeteo.sk.  Ako dodávajú, najnebezpečnejším sprievodným javom večerných búrok bude najmä prívalový lejak. Rovnako, ako po minulé dni, môže spôsobiť povodne.


Zdroj: SHMÚ

SHMÚ na večer vydal pre západ výstrahy II. stupňa. Konkrétne pre okresy Bratislava, Senec, Pezinok, Galanta a Dunajská streda. “V týchto okresoch je zvýšená pravdepodobnosť výskytu silných búrok  spojených s prudkým lejakom s intenzitou 30 – 40 mm / 30 min, s nárazmi vetra 20 – 30 m/s (70 – 110 km/h) a s krúpami,” upozorňuje SHMÚ. Výstrahy platia priebežne do 19.00 h

Tromba na Spiši. Zdroj: imeteo.sk/Martina Sivoňová - Spiš (SN)
Aj dnes sa na Slovensku pozorovali niekoľko tromb. Jednu zaznamenali v širšom okolí Popradu (na foto) a druhú pri Vrábľoch. . Zdroj: imeteo.sk/Martina Sivoňová – Spiš (SN)

Dobrá správa na záver. “Situácia na Slovensku sa už čoskoro upokojí a nastúpia pokojné dni bez búrok,” dodáva imeteo.sk.