Domáce Politika Parlamentné voľby Top

AKTUÁLNE Harabin ide do politiky. Na čele strany Vlasť

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Sudca Najvyššieho súdu SR a bývalý minister spravodlivosti z čias prvej vlády Roberta Fica Štefan Harabin oznámil, že bude volebným lídrom politickej strany s názvom Vlasť.

 

Slovensko je podľa Harabina v zlom stave a zákon, spravodlivosť a poriadok neplatia pre všetkých. “Naša vlasť je ukradnutá politickou kastou,” vyhlásil na dnešnom krátkom brífingu bez otázok médií. “Cítim, že nemôžem ostať bokom. Je mojou povinnosťou ísť do zápasu o zmenu, pretože dnes ide o našu vlasť,” uviedol. Zároveň oznámil, že v strane bude volebným lídrom. To, kto bude na kandidátke strany spolu s ním, či ako je subjekt financovaný, však neodpovedal.

V registri politických strán a hnutí je strana Vlasť registrovaná. Z výpisu vyplýva, že subjekt ešte do 24. 6. 2019 niesol názov SOĽ – Strana občianskej ľavice. Predtým pôsobila pod názvom DNES, respektíve Občianska strana DNES. Subjekt bol pod pôvodným názvom registrovaný v roku 2011.

Strana Vlasť má už aj svoju webovú stránku www.stranavlast.sk. Zároveň tiež funguje stránka strany SOĽ, na ktorej je oznam, že “je aktuálne po zmene Stanov Dodatkom č. 2 na nový názov VLASŤ v štádiu aktualizácie.”

Mečiarov minister

Štefan Harabin skúsenosti z pôsobenia vo vysokej politike nadobudol v rokoch 2006 až 2009. Vo vláde tvorenej stranami Smer, SNS a HZDS ho šéf poslednej menovanej, Vladimír Mečiar, navrhol na post ministra spravodlivosti. Ako člen prvej Ficovej vlády išiel Harabin tvrdo po Špeciálnom súde aj Úrade špeciálnej prokuratúry, ktoré chcel zrušiť. Známym sa stal aj vďaka svojej prchkosti. Na adresu politikov neváhal použiť silné, niekedy dokonca antisemitské vyjadrenia. Práve svojou prchkosťou si pohneval aj expremiéra Roberta Fica, ktorý sa ho spočiatku zastával. Do poslednej chvíle však pri ňom stál Vladimír Mečiar. Ten ho chcel dokonca posunúť na post sudcu Ústavného súdu. To sa však nestalo.

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Najvyšší súd

Z funkcie šéfa rezortu spravodlivosti nakoniec odišiel predčasne po tom, ako ho Súdna rada 22. júna 2009 zvolila za predsedu Najvyššieho súdu SR. Na post kandidoval z pozície ministra. Po štyroch rokoch ho vystriedala Daniela Švecová. Tá mala s Harabinom niekoľko otvorených sporov, sudca ju častokrát verejne kritizoval. Harabin, ktorý bol šéfom Najvyššieho súdu už aj v deväťdesiatych rokoch, opätovne do funkcie kandidoval aj teraz. Na post ho navrhla sudkyňa Najvyššieho súdu SR a sám Harabin kandidatúru potvrdil začiatkom augusta. Po tom, čo sa prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila, že za šéfa Najvyššieho súdu nebude vymenovávať osoby, ktoré by mali sporný, či už profesijný, alebo osobnostný príbeh, Harabin oznámil stiahnutie kandidatúry.

Prezidentské voľby (ne)-vy-hral

Preraziť v politike skúsil Harabin aj v tohtoročných prezidentských voľbách. Kandidatúru na post hlavy štátu potvrdil na jar 2018. Vo voľbách konaných v marci 2019 sa síce do druhého kola nedostal, no so ziskom 14,34 percent hlasov skončil na treťom mieste. Hlas mu odovzdalo 307 823 voličov. Pamätný je jeho výrok po voľbách, kedy prehlásil, že ich jednoznačný víťaz je on. Tvrdil, že voľby boli zmanipulované.

Štefan Harabin ako minister spravodlivosti. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Lex Harabin

Štefan Harabin dnes pôsobí ako sudca Najvyššieho súdu SR. Od 15. októbra však bude účinná novela zákona, podľa ktorej sudca nemôže súčasne kandidovať do parlamentu alebo europarlamentu. Znamená to, že ak by Harabin ostal sudcom, nebude môcť byť na kandidačnej listine politickej strany či hnutia. A naopak – ak chce kandidovať, musí sa vzdať taláru. Zákon už pri svojom vzniku dostal označenie Lex Harabin.