Politika Spoločnosť Domáce Prezidentské voľby Top

AKTUÁLNE Harabin podáva sťažnosť na prezidentské voľby. Hovorí o manipulácií

Štefan Harabin sa po voľbách označil za víťaza. FOTO TASR – Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Štefan Harabin sa s tretím miestom v prvom kole volieb nezmieril. Sám seba považuje za víťaza, preto sa rozhodol konať. Podľa informácií Glob.sk v najbližších hodinách podá sudca Najvyššieho súdu sťažnosť na Ústavný súd. Má na to vraj hneď niekoľko dôvodov, o ktorých bude verejnosť informovať postupne. Nechce totiž ovplyvňovať druhé kolo volieb. 

 

O dôvodoch podania sťažnosti na prezidentské voľby sa chystá Štefan Harabin prehovoriť na sociálnej sieti. Momentálne si ich chce nechať pre seba, pretože by vraj nimi mohol zasiahnuť do volebnej kampane a to nechce. “Pracujem na tom. Natočím o tom aj osobité video. Ale samozrejme podávam ústavnú sťažnosť,” potvrdil pre Glob.sk Harabin. “Pokiaľ ide o dôvody, tie budú uvedené v sťažnosti,” povedal exkandidát. Podľa neho ich má hneď niekoľko, na základe ktorých podáva sťažnosť. O manipulácií hovoril aj už krátko po prvom kole volieb na sociálnej sieti, kde vyzýval ľudí, aby mu nahlásili svoje podozrenia.

Práve zajtra uplynie 10 dní od doby, kedy boli oznámené výsledky prvého kola. Podľa Harabina však zákon nie je ohľadom termínu úplne jednoznačný, pretože v ňom nie je explicitne napísané, že hraničným termínom na podanie sťažnosti je desiaty deň od oznámenia výsledkov prvého kola volieb, ale len od výsledkov volieb. A keďže stále nepoznáme víťaza druhého kola, nepoznáme ani víťaza volieb. Harabin však chce byť chránený a preto podáva sťažnosť teraz a rovnako ju podá aj po druhom kole. Ústavný súd však o tejto sťažnosti tak skoro zrejme nerozhodne. O voľbách totiž musí rozhodovať plénum – teda minimálne sedem sudcov. Súd ich má momentálne iba štyroch.

Kto je víťaz?

Štefan Harabin sa v prvom kole volieb umiestnil na treťom mieste. Získal 14,35%. Od druhého miesta ho pritom vôbec nedelilo veľa, Maroš Šefčovič získal 18,66%. O podozreniach z manipulácie volieb hovoril Harabin už počas volebnej noci, svoje obvinenia však ani vtedy nekonkretizoval.

Po oznámení výsledkov sa však označil za víťaza a avizoval svoju kandidatúru vo voľbách o 5 rokov. Budúcnosť v straníckej politike však opakovane vylúčil. Glob.sk pritom informoval, že dostal nie jednu ponuku. 

 

Galéria
Na snímke autobus prezidentského kandidáta ŠŠtefana Harabina. FOTO TASR – Jaroslav Novák
Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Kandidát Štefan Harabin. Zdroj: Glob.sk
Zdroj: SITA / Foto: SITA/Jana Birošová
Zdroj: TASR –/ Jaroslav Novák
Harabin pred novinármi počas volebnej noci. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
Harabin pred novinármi počas volebnej noci. Zdroj: SITA / Jana Birošová
Harabin obsadil nakoniec tretiu priečku. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
Štefan Harabin bude kandidovať ako občiansky kandidát. Zdroj: Archív
Štefan Harabin. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Na snímke logo a slogan prezidentského kandidáta Štefana Harabina počas predstavenia programu v Bratislave 28. januára 2019. Voľby prezidenta SR sa budú kona 16. marca. V prípade nezvolenia hlavy štátu v prvom kole sa uskutoční druhé, ktoré sa bude kona 30. marca. FOTO TASR – Jaroslav Novák
Štefan Harabin. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Harabinov senát zamietol sťažnosti obvinených z vraždy Jána Kuciaka. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Štefan Harabin. Zdroj: TASR / Miroslav Košírer
Štefan Harabin
Štefan Harabin
Kandidátka Zuzana Čaputová. Zdroj: TASR / Martin Baumann
V druhom kole sa stretnú Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. FOTO TASR – Pavel Neubauer
Zdroj: Glob.sk
Do centrály Maroša Šefčoviča prišla aj jeho rodina. Zdroj: Topky.sk
navigate_before
navigate_next