Domáce Šport Top

Hokejová kvalifikácia na olympiádu v Bratislave nebude a Ramsay už nemusí byť reprezentačným trénerom

Hokejová kvalifikácia sa bude hrať v Bratislave a nie v Košiciach. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA – Augustový olympijský kvalifikačný turnaj v Bratislave, na ktorom mali slovenskí hokejisti zabojovať o miestenku na ZOH 2022, sa uskutoční o rok neskôr. Informovala o tom Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) po stredajšom zasadnutí Rady IIHF.

IIHF oznámila hostiteľským krajinám, že kvalifikácia na ZOH 2022 v Pekingu sa presúva na rok 2021. Dôvodom je stále neistá situácia v Európe, ktorá je spôsobená šírením koronavírusu. Olympijská kvalifikácia sa presúva na termín 26.-29. august 2021, rozhodnutie podlieha ešte schváleniu exekutívy Medzinárodného olympijského výboru (MOV). “Zatiaľ sme neboli v žiadnej fáze prípravy, pretože sme čakali na rozhodnutie IIHF. Pre nás je toto lepšia možnosť, pretože hrozilo, že sa bude hrať bez divákov. Tým, že sa kvalifikácia odloží, budeme mať viac času na prípravu a je väčšia šanca, že tam budú aj diváci,” reagoval prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan.

Tréner Craig Ramsay, na striedačke hokejovej reprezentácie Slovenska. Zdroj TASR / František Iván

Slováci si postup na ZOH 2022 musia vybojovať na turnaji záverečného kola kvalifikácie, ktorý sa mal pôvodne uskutočniť 27.-30. augusta 2020. Ich súpermi sú Bielorusi, Rakúšania a Poliaci, pričom na zimnú olympiádu postúpi len víťaz. Miestom konania zostáva aj pre budúci rok Bratislava.
Isté však nie je, kto povedie slovenský tím. Súčasnému reprezentačnému trénerovi Craigovi Ramsaymu mal kontrakt vypršať na konci augusta 2020, teda po skončení olympijskej kvalifikácie v pôvodnom termíne. To, že sa na slovenskej striedačke predstaví, je však stále možné. “S Craigom sme zatiaľ dohodnutí tak, že jeho kontrakt je zamrazený. Keď budeme vedieť, aký je ďalší program národného tímu a aké sú ďalšie akcie, tak sa budeme rozprávať, ako ho znova aktivovať. Zatiaľ je to čerstvá správa a nemali sme čas to riešiť,” povedal Šatan.

Prezident SZĽH Miroslav Šatan a tréner slovenských hokejistov Craig Ramsay. Zdroj: TASR / František Iván

Ak by sa Slovákom podarilo z domáceho kvalifikačného turnaja postúpiť na ZOH 2022, stretli by sa v základnej C-skupine v Pekingu s určitosťou s Fínmi a Švédmi. Tretí súper v skupine by bol ďalší úspešný kvalifikant.

Zloženie finálových skupín kvalifikácie ZOH 2022

D-skupina /Bratislava/: SLOVENSKO, Bielorusko, Rakúsko, Poľsko
E-skupina /Riga/: Lotyšsko, Francúzsko, Taliansko, Maďarsko
F-skupina /Nórsko/: Nórsko, Dánsko, Kórejská republika, Slovinsko

Zloženie základných skupín hokejového turnaja na ZOH 2022

A-skupina: Kanada (1), USA (6), Nemecko (7), Čína (12)
B-skupina: Rusko (2), Česko (5), Švajčiarsko (8), kvalifikant 3
C-skupina: Fínsko (3), Švédsko (4), kvalifikant 1, kvalifikant 2

Mohlo by vás zaujímať: