Domáce Politika Parlamentné voľby Top

AKTUÁLNE SaS opúšťajú Galko, Rajtár a ďalší. Kam pôjdu, zatiaľ netušia

Zdroj: Peter Korček / Glob.sk

BRATISLAVA – Po tom, ako včera oznámila svoj koniec v SaS Jana Kiššová, a po nej neskôr večer aj Vladimír Sloboda, odchody v strane pokračujú. Definitívne svoj koniec dnes potvrdil aj Sulíkov kritik Ľubomír Galko. Na odchode by malo byť okrem neho ďalších 30 ľudí. 

 

12:48 Aktualizované o vyjadrenie Richarda Sulíka. 

Ako oznámili “vzbúrenci” z názorovej platformy Demokratické jadro SaS, “dnes sa k Jane Kiššovej pridali Ľubomír Galko, Jozef Rajtár, Miroslav Ivan, Vladimír Sloboda, Renáta Kaščáková, Radoslav Pavelka, Pavol Kubiš a mnohí ďalší.”

Voľným odhadom ich podľa nich k dnešnému dňu bude zhruba tridsať a s veľkou pravdepodobnosťou pribudnú ďalší. “Strana SaS sa totiž zmenila. Stratila morálny kompas. Nedokázali sme tomu zabrániť, pretože ešte neprecitol dostatočný počet členov. Je nám to veľmi ľúto,” doplnili.

To, aké budú ich ďalšie kroky zatiaľ nepovedali. Podľa našich informácií odídenci zo SaS stále rokujú s inými stranami. Dostať už mali aj konkrétne ponuky, no odmietli ich. Problém nájsť si nové pôsobisko má vraj najmä Ľubomír Galko.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Sulík nerozumie, čo vzbúrencov “hnalo”

Predseda strany Richard Sulík po dnešnom rokovaní poslaneckého klubu otvorene priznal, že mali vnútorný konflikt. Podľa neho však nebol hodnotový, a ani nebol podobný tomu z roku 2013, keď stranu opustilo tzv. “biznis krídlo”.

Nerozumiem, čo ich hnalo, aby sa vyšachovali kompletne von zo strany,” uviedol na margo terajších odídencov. Ešte v lete v júni bol podľa neho “svet v poriadku.” Dôvod na ich odchod nevidí, v strane mohli mať podľa neho všetko, ale “kolektívne sa zblbli.” Na odchod ich vyzýval aj on sám a je rád, že takýto krok dnes urobili. Teraz sa chce sústrediť na predvolebnú kampaň a samotné parlamentné voľby.

Podľa Sulíka stranu doteraz oficiálne opustilo 21 členov. Pripustil, že nasledovať ešte môžu aj ďalší, no zároveň uviedol, že 23 ľudí medzitým do strany vstúpilo. Menoval napríklad Martina Klusa či Juraja Drobu. Pri Drobovi prízvukoval, že vo vstupe do strany mu bránil práve Ľubomír Galko. Kvôli Galkovi vraj do strany nechceli vstúpiť ani ďalší ľudia.

Pri sobotnom kongrese mala strana 216 členov a Sulík neočakáva, že toto číslo klesne pod 211, respektíve 212. Reči o oslabení odmieta.

Zároveň si dnes saskári spomedzi seba vybrali aj nových podpredsedov strany. Sú nimi Karol Galek a Branislav Gröhling. To, že bude navrhovať práve ich, Sulík avizoval už včera. Šéfom poslaneckého klubu je po novom Martin Klus. Aktuálne sa zúžil na 11 ľudí, o 12 prípadnom členovi sa podľa Klusa stále rokuje.

Zdroj: Peter Korček / Glob.sk

Zemetrasenie v SaS dnes “len” vrcholí

Hromadnému odchodu zo strany predchádzalo zhruba trojmesačné výrazné napätie v tábore liberálov, ktoré vyvrcholilo sobotňajším nominačným kongresom v Jasnej. Okrem toho, že na ňom bola schválená kandidátka Richarda Sulíka, na ktorej nefigurovali jeho kritici ako Ľubomír Galko či Jozef Rajtár, v tajnej voľbe bola zo strany vylúčená Natália Blahová.

V utorok oznámila odchod zo strany Jana Kiššová. Zároveň informovala, že zanikajú aj jej funkcie podpredsedníčky strany a členky Republikovej rady. Večer ešte informoval o odchode aj poslanec Vladimír Sloboda.

Zmeny sa udiali aj v poslaneckom klube strany. Natália Blahová včera oznámila, že končí v pozícii jeho predsedníčky. Funkcie sa vzdal aj podpredseda poslaneckého klubu Jozef Rajtár.