Domáce Politika Top

AKTUÁLNE Jana Kiššová oznámila odchod zo strany SaS, funkcií sa vzdávajú aj ďalší

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Poslankyňa NR SR a zakladajúca členka SaS Jana Kiššová oznámila svoj koniec v strane. Informovalo o tom na svojom profile na sociálnej sieti Demokratické jadro SaS, ktorého je súčasťou. Dnes zároveň na čele poslaneckého klubu strany skončila Natália Blahová. Odchod z funkcie podpredsedu poslaneckého klubu ohlásil aj Jozef Rajtár. 

 

Ako informuje názorová platforma Demokratické jadro SaS, týmto krokom zároveň zanikajú jej funkcie podpredsedníčky strany a členky Republikovej rady. „Po desiatich rokoch práce a zápasov je to pre mňa veľmi ťažká a smutná chvíľa. Ale musím povedať, že aj veľké oslobodenie. Dnešná SaS už nie je tou stranou, do ktorej som pred desiatimi rokmi plná ideálov vstupovala. Pre mňa tam vládne neznesiteľná atmosféra, v ktorej sa už nechcem ďalej dusiť. Prežili sme veľmi stresujúce obdobie, lámali sa charaktery, prijímali ťažké rozhodnutia a rozpadali staré priateľstvá,“ uviedla Kiššová.

O svojej budúcnosti hovoriť zatiaľ nechce. „Nie som človek unáhlených rozhodnutí a od udalostí posledných týždňov potrebujem získať odstup“.

Richard Sulík. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk

Sulík: Kiššová môže za SaS stále kandidovať

Predseda strany Richard Sulík, ktorý vzbúrencov vyzval na odchod, uviedol, že oceňuje, že si Jana Kiššová  zobrala tieto slová k srdcu. Dodal však, že ho to mrzí. “Jana Kiššová je moja rodinná priateľka 17 rokov, a preto ma veľmi mrzí, že to takto dopadlo. Bohužiaľ, skupinka Demokratického jadra robila všetko pre to, aby to práve takto skončilo. Odmietali viacero návrhov dohôd a ku koncu odmietali aj komunikáciu. Včera dokonca neprišli ani na Republikovú radu. Je mi ľúto týchto ľudí,” uviedol. Sulík sa už dlhšie netají tým, že spomedzi jeho kritikov je to práve Jana Kiššová, ktorú by na kandidátke strany pre budúcoročné voľby rád videl. Ponúkol jej miesto číslo tri. Aj po jej odchode zo strany si myslí, že kandidovať môže aj naďalej ako nečlenka. Za nových podpredsedov strany navrhne Branislava Gröhlinga a Karola Galeka.

Zdroj: Peter Korček / Glob.sk

Zemetrasenie pokračuje

Ďalšia kritička Richarda Sulíka Natália Blahová dnes zasa oznámila, že končí v pozícii predsedníčky poslaneckého klubu strany. Vedenie na jej rozhodnutie zareagovalo tým, že ho berú na vedomie. „Je to logický krok, ktorý súvisí s jej vylúčením zo strany SaS. Nového predsedu poslaneckého klubu si zvolia poslanci na stredajšom zasadnutí poslaneckého klubu,” uviedli. Natália Blahová bola na sobotňajšom nominačnom kongrese, na ktorom si SaS schválila kandidátku pre budúcoročné voľby, vylúčená zo strany. Podnet na to dal radový člen SaS, podľa ktorého Blahová poškodzovala dobré meno strany.

Zmena nastane aj na pozícii podpredsedu poslaneckého klubu strany. Funkcie sa vzdal Jozef Rajtár – ďalší kritik Richarda Sulíka a zakladateľ Demokratického jadra SaS. Sulík navrhne za nových podpredsedov strany Branislava Gröhlinga a Karola Galeka. Pre agentúru SITA to uviedlo tlačové oddelenie SaS.

Poslanecký klub strany sa má stretnúť už zajtra. Hovoriť majú okrem iného aj o téme nových podpredsedov. Či naň prídu aj členovia Demokratického jadra SaS je zatiaľ nejasné. Svoju účasť už vylúčila Jana Kiššová. Pravdepodobne sa nezúčastnia ani ďalší.