Politika Kauzy Spoločnosť Domáce Top

AKTUÁLNE Jankovská a ďalší sudcovia idú do väzby. Repákovú a Maruniakovú pustili

Zdroj: TASR / Ján Krošlák

BRATISLAVA – Je rozhodnuté. Po niekoľkohodinovom vypočúvaní vzal sudca Špecializovaného trestného súdu do väzby štyroch sudcov. Za mreže putuje spolu s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou aj sudkyňa Denisa Cviková, sudca Richard Molnár a Eugen Palášthy. Do väzby vzali ako civila aj advokáta Miroslava Mojtu. Čelia obvineniu z korupcie, podplácania, brania úplatkov a zasahovania do nezávislosti súdu. Informáciu ako prvý priniesol DenníkN.

 

Sudkyňa Zuzana Maruniaková spolu s bývalou sudkyňou Miriam Repákovou a podnikateľom Ladislavom Mojžišom zostali na slobode. Rozhodnutie však nie je právoplatné. Prokurátor aj obhajcovia sa voči nemu odvolali. Prípadom sa bude zaoberať Najvyšší súd SR.

Zlomový bod

O tom, že Marian Kočner riadil cez mobil slovenské súdy, sa pošuškávalo už dlho. Dnes však zaznelo ďalšie priznanie, ktoré to má dokazovať. Tentokrát si do svedomia vstúpila sudkyňa Miriam Repáková, ktorej na Špecializovanom trestnom súde hrozili väzbou. Sudca Peter Pulman nakoniec rozhodol o jej prepustení na slobodu.

S Kočnerom ju predovšetkým spájala kauza Technopol Servis, ktorú sa snažil vďaka jej rozhodnutiam vytunelovať. Repáková sa mala riadiť podľa Kočnerovych pokynov. Obvinená je tak zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.  ,,Svojím priznaním urobila prvý krok k dohode o vine a treste,” potvrdil Repákovej obhajca Peter Filip s tým, že chce pre svoju klientku vybojovať dohodu. V konečnom dôsledku by to mohlo znamenať výrazné zníženie trestu.

Sudkyňa Miriam Repáková sa priznala. Nateraz jej to zaručilo slobodu. Zdroj: TASR / Ján Krošlák

Čakali, že sa prizná

V prípade ďalšej sudkyni Zuzany Maruniakovej k priznaniu nedošlo. Obvinená je z brania úplatku, ktorý mala dostať od Kočnera. Peniaze si mala ,,zaslúžiť” za rozhodovanie v kauze zmenky. Maruniaková totiž v roku 2018 rozhodla o Kočnerovom nároku na 8 miliónovú zmenku od televízie Markíza. Neskúmala však pravosť podpisu exriaditeľa Markízy Pavla Ruska.

Maruniaková mala rozhodovať na základe pokynov od bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej. Na jej ovplyvňovaní sa mala podpísať aj sudkyňa Denisa Cviková. Tá jej dokonca mala napísať rozsudok. Pri jeho čítaní mala byť tiež prítomná v súdnej sieni.

Maruniaková rozhodovala o Kočnerovej 8 miliónovej zmenke. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Niečo za niečo

Medzi obvinenými sa ocitol aj sudca Krajského súdu v Bratislave Richard Molnár. O ňom sa síce v Threeme nepísalo, avšak usvedčil ho bývalý sudca Vladimír Sklenka. Molnára mal podplatiť pri spore Prvej produkčnej a Slovenského vodohospodárskeho podniku. V tej istej kauze sa ho mal snažiť podplatiť aj Kočner.

Prerátal sa

Úplatok vo výške 20-tisíc eur mal zobrať aj obvinený bratislavský sudca Eugen Palášthy. V kauze Dixia Solaris si za prednostné potvrdenie rozhodnutia mal nechať zaplatiť. Za službičku si však mal pýtať od advokáta Miroslava Mojta (Kočnerovho človeka) dvojnásobok. Kočnerovi sa to malo zdať veľa a tak nariadil advokátovi Mojtovi, aby vyplatil sudcovi len polovicu.

Kočnerov úplatok pre Palášthyho bol o polovicu menší, ako požadoval. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Využil ho a odhodil

Ďalším na zozname tých, ktorými sa dnes súd v Banskej Bystrici zaoberal, je podnikateľ Ladislav Mojžiš. Spočiatku mal figurovať ako spojka medzi Kočnerom a Sklenkom. Sprostredkovával stretnutia, posúval úplatky. Po spriatelení sa Kočnera so Sklenkom, Mojžiša už nepotrebovali. Počas tejto ,,spolupráce” si vymenili viac ako 9-tisíc správ. Sklenka vraj na tomto “priateľstve” zarobil od Kočnera a iných sudcov viac ako 170-tisíc eur.

Mohlo by vás zaujímať: