Domáce Šport Top

AKTUÁLNE Je rozhodnuté. Hokejistom bude šéfovať Šatan, Rusnák to vzdal

BRATISLAVA – Miroslav Šatan je novým prezidentom Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH).  Vo funkcii vystriedal Martina Kohúta a jeho funkčné obdobie bude trvať do roku 2022. 44 ročný Šatan je v poradí ôsmym prezidentom SZĽH. Rozhodli o tom delegáti na Kongrese SZĽH v Bratislave.

Bývalý kapitán slovenskej reprezentácie dostal už v prvom kole nadpolovičnú väčšinu hlasov – 229, kým Jaromír Šmátrala iba 99. “Je to pre mňa záväzok na najbližšie trojročné odobie. Takmer 70 percent získaných hlasov beriem ako silný mandát. O svojej kandidatúre som rozhodol pred dvomi-tromi týždňami, nebolo teda veľa času, aby som agitoval a získaval hlasy,” povedal Šatan po svojom zvolení.  Šatan sa krátko pred hlasovaním vzdal kandidatúry do Výkonného výboru ak by prehral so Šmátralom voľbu prezidenta zväzu. “Nevedel by som si predstaviť pracovať pod takým lídrom.” Bola to reakcia na Šmátralove sľuby o rozdávaní peňazí klubom zo zisku z nedávnych MS na Slovensku. “Týmto spôsobom by slovenský hokej rýchlo došiel. Finančne by rýchlo narazil. Bola by to cesta naspäť,” doplnil Šatan.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Atmosféra volieb potom gradovala najmä po vyhlásení Miroslav Šatana, ktorý po svojej prezentácii tvrdo, nekompromisne a na svoje pomery mimoriadne agresívne zaútočil na Šmátralu. “Ak bude zvolený za prezidenta, tak v slovenskom hokeji skončím.” Dárius Rusnák sa o vzdaní kandidatúry rozhodol už deň pred Kongresom a dôvodom bol predvolebný brífing dosluhujúceho šéfa SZĽH Martina Kohúta. Rusnákovi sa totiž nepáčil spôsob, akým Kohút podporil kandidatúru Miroslava Šatana. “Nepáči sa mi, ak niekto niektorému kandidátovi preukazuje náklonnosť a oslovuje druhých. To je dehonestujúce od človeka, ktorý doteraz viedol hokejový zväz. Ak by som sa nerozhodol vzdať sa, tak s takýmto človekom by som ja nemohol spolupracovať,” povedal Rusnák.

Na snímke bývalý prezident SZĽH Martin Kohút. Zdroj TASR / Martin Baumann

Bývalého kapitána majstrov sveta z roku 1985 celá situácia okolo volieb poriadne rozčúlila. “Ja si vážim chlapcov, ktorí sa stali majstrami sveta a som na to aj hrdý. Ale nedá sa hneď od hokejky robiť vysokú funkcionársku politiku. Mali by začať tak ako ja, keď som bol najskôr tréner, potom manažér a potom som pracoval vo výkonnom výbore. Mám viac skúseností. Robiť takúto prácu tri roky od skončenia kariéry je podľa mňa priskoro. Ale netvrdím, že takýto človek nemôže byť dobrý prezident. Ale sú tu ľudia, ktorí sa hokeju venujú dlhšie. Netlačia sa však tak dopredu.” Ale s novým prezidentom zväzu chce spolupracovať. “Ak bude záujem, Mirovi Šatanovi veľmi rád pomôžem, veď celý môj život sa odohráva okolo hokeja,” uviedol Rusnák.  Odstúpenie Rusnáka prekvapilo aj Šatana, ale spolu chcú spolupracovať. “Ak mi Daro podá pomocnú ruku, určite ju využijem.” V podobnom duchu sa vyjadril aj Jaromír Šmátrala. “Rád by som zagratuloval Mirovi Šatanovi, ja som bojoval a ďakujem klubom za podporu. Na zväze zostávam ďalej dva roky ako kontrolór a som pripravený som všetkými spolupracovať. Čakal som viac hlasov, ale realita bola taká, aká bola. Som človek, ktorý chce s každým spolupracovať a nie som taký, že ak bude prezident niekto, kto mi nevyhovuje, tak s ním nechcem spolupracovať. Mal som svoj program, chcel som získať peniaze pre kluby a myslím si, že si to zaslúžia.” 

O kandidatúre Dáriusa Rusnáka písal Glob.sk koncom mája. Zdroj TASR / Andrej Galica

Novým prezidentom hokejového zväzu je tak všetkými vysnívaný ideálny kandidát, ktorého do kresla prvého muža druhého najpopulárnejšieho športu na Slovensku chceli v drvivej väčšine hráči, tréneri, funkcionári aj fanúšikovia. K prehnanej eufórii ale zatiaľ nie je extra dôvod. Hokej má síce muža svojich snov, ale pred Šatanom je poriadne množstvo roboty aj problémov. V prvom rade musí upokojiť a zjednotiť rozdelenú hokejovú rodinu, v ktorej nie sú úplne ideálne vzťahy. Navyše to bude chcieť aj výsledky na medzinárodnej, keďže v tomto smere je slovenský hokej v stagnácii, ak nie v úpadku. Osemnástka vypadla z elitnej kategórie MS, dvadsiatka sa rok čo rok zachraňuje vďaka pre nás výhodnému hraciemu systému a vyhranému jedinému stretnutiu, nuž a reprezentačné A-čko sa už sedem rokov po sebe nedokázalo dostať zo základnej skupiny do štvrťfinále.

Jednou z priorít Šatana bude udržať doterajšieho šéftrénera reprezentačného A-tímu Craiga Ramsayho pri národnom tíme. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Hokej zmeny určite potrebuje. Má na to všetky predpoklady. Sú mu naklonení nielen sponzori, ale aj vládna garnitúra, čo je v našich pomeroch málo vídaný jav. Zlepšila sa finančná disciplína a kondícia zväzu, naštartoval sa proces akadémii, začínajú sa rekonštruovať hokejové haly. Na prehnaný potlesk to síce ešte nie je, keďže to sú veci, ktoré tu mali byť rozbehnuté už po zisku titulu majstra sveta v roku 2002, ale ako sa hovorí – radšej neskôr ako nikdy. Šatan má potenciál dostať hokej na vyššiu úroveň, získať mu celospoločenskú dôveru, pritiahnuť ďalších investorov, ale hlavne pritiahnuť do hokeja našich bývalých elitných hráčov. Jeho prioritou je pokračovanie Craiga Ramsayho v pozícii hlavného trénera slovenskej reprezentácie na ďalšie dva roky, naštartovanie projektu hokejových akadémií v rámci celého Slovenska a posilniť pozíciu klubov. Šatanovým mínusom je fakt, že zatiaľ nepôsobil v exekutíve zväzu a nemá takmer žiadne funkcionárske skúsenosti. Počas troch rokov od skončenia kariéry mal pod palcom ako generálny manažér zostavovanie výberov na Svetový pohár a slovenské reprezentácie, čo je úplny iný typ práce, aká sa očakáva od prezidenta SZĽH.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Miroslav Šatan sa narodil 22.októbra 1974 v Topoľčanoch a počas svoje hráčskej kariéry pôsobil v Európe okrem iných v kluboch Dukla Trenčín, Slovan Bratislava, Dinamo Moskva. Ale meno si urobil najmä v NHL v Edmontone, Buffale, New Yorku Islanders, Pittsburghu či v Bostone. V zámorí odohral 1055 zápasov a získal 735 bodov za 363 gólov a 372 asistencií. V play-off mal bilanciu 86 zápasov a 54 bodov (21+33). V roku 2009 získal s Pittsburghom Stanleyoho pohár. V reprezentácii má takisto skvostnú bilanciu. Odohral za Slovensko 186 zápasov a dal 86 gólov. Je majstrom sveta z roku 2002 a v zbierke má zo šampionátov ešte aj dve striebra a bronz. Ako funkcionár bol generálnym manažérom Tímu Európy na Svetovom pohári 2016 a od roku 2017 do roku 2019 pôsobil ako generálny manažér slovenských reprezentácii. Od mája 2019 je Šatan členom Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF).

Miroslav šatan a Žigmund Pálffy. Zdroj TASR / Pavel Neubauer

Okrem volieb prezidenta hlasovali delegáti Kongresu aj o členoch Výkonného výboru, ktorí sa radikálne zmenil. Sú v ňom exreprezentant Michal Handzuš, bývalý prezident zväzu Martin Kohút, riaditeľ HK Poprad Ľudovít Jurínyi, dlhoročný druholigový funkcionár Ladislav Gross, riaditeľ Združenia oddielov a klubov 1. hokejovej ligy Miroslav Lipovský, bývalý tréner a športový riaditeľ HK Levice Marcel Ozimák a bývalý dlhoročný reprezentant Žigmund Pálffy. Plus zástupcu športovcov, ktorým je Jozef Stümpel.