Politika Domáce Parlamentné voľby Top

AKTUÁLNE Kiska predstavil svoju novú stranu. Sily spojil aj s Radičovou

Andrej Kiska oficiálne oznámil založženie novej politickej strany, ktorá sa bude volať Za ľudí. Zdroj: TASR / Duššan Hein

BRATISLAVA – Poznáme názov, mená zakladajúcich členov a priority novovznikajúcej politickej strany Andreja Kisku. Bývalý prezident dva dni po skončení svojho mandátu v Banskej Bystrici informoval, že jeho subjekt ponesie názov Za ľudí. Zároveň predstavil aj členskú základňu a prvých veľkých finančných podporovateľov. 

 

Ako Kiska v súvislosti so svojim novým subjektom povedal, strana Za ľudí nie je projekt jedného človeka, “ale najlepší tím pre Slovensko a dnes predstavujeme jeho jadro.” Komplexný program predstaví strana až v septembri, už dnes však podľa Kisku pracuje na projekte 72 špičkových odborníkov, ktorí zatiaľ pripravili 125 programových téz – konkrétnych zmien, ktoré chcú priniesť. “Osobne som rád, že nám s týmto programom pomáha aj Iveta Radičová,” vyhlásil Kiska.

Predstavil tiež päť priorít, na ktoré sa chce nový subjekt zamerať –  zdravotníctvo, spravodlivosť, školstvo, životné prostredie a lepší život v regiónoch.

Kiska zároveň otvoril aj tému spolupráce s ďalšími politickými stranami – Progresívnym Slovenskom, Spolu, SaS a OľaNO a KDH. Vyzval ich však, aby sa najskôr dohodli medzi sebou. “Neposielajme si výzvy cez médiá, kedy sa máme stretnúť a kedy vidieť, všetci máme na seba telefónne čísla,” povedal.

Zakladajúcimi členmi strany sú starosta Spišského Hrhova – Vladimír Ledecký, Juraj Šeliga – donedávna tvár iniciatívy Za slušné Slovensko, primátor Hlohovca – Miroslav Kollár, bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti – Mária Kolíková, bývalá europoslankyňa – Jana Žitňanská, ekonóm – Tomáš Meravý, diplomat – Tomáš Valášek, Marek Hattas či Vladimíra Marcinková, ktorá mala počas Kiskovho prezidentovania na starosti v paláci regionálnu politiku. V novej strane budú pôsobiť aj bývalí Kiskovi poradcovia Michal Luciak a Roman Krpelan.

Zároveň začala fungovať aj webová stránka strany za-ludi.sk.

Zdroj: TASR / Duššan Hein

Prví sponzori

Čo sa týka financovania strany, podielať sa na ňom chce on sám. Doterajšie bilbordy ako aj ostatné prípravy boli financované cez občianske združenie Je nás viac, kde vložil 180-tisíc eur. ”Po sneme budeme mať transparentný účet,” avizoval. Už dnes však prezradil, že prvými veľkými podporovateľmi jeho subjektu sú  Peter Zálešák a Ján Tomáš.

Chcel si počkať

Dosluhujúci prezident Andrej Kiska potvrdil svoj zámer založiť politickú stranu začiatkom apríla, po druhom kole prezidentských volieb. Urobil tak prostredníctvom krátkeho videa, pod ktoré zároveň zverejnil webovú stránku jenasviac.sk. Pod rovnakým názvom funguje aj stránka na sociálnej sieti Facebook. Bližšie informácie však prezrádzať nechcel, kedže “prezident musí byť nadstranícky a preto všetky ďalšie informácie predstavím až po skončení môjho mandátu 17. júna.”

Napriek tomu Kiska postupne začal odhaľovať niektoré detaily. Začiatkom júna, dva týždne pred uplynutím prezidentského mandátu, sa na Slovensku tiež objavili bilbordy. Na tých dominuje žltá farba, heslo “Vráťme Slovensko ľuďom” a symbol +1, ku ktorému sa Kiska hlási odkedy oficiálne potvrdil, že zakladá stranu. Objednávateľom je občianske združenie “Je nás viac”, v ktorom ako štatutári vystupujú Kiskovi bývalí poradcovia z paláca Michal Luciak a Roman Krpelan a jeho bývalá šéfka regionálnej politiky Vladimíra Ledecká, dnes už Marcinková.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Prví členovia sa prihlásili už vopred

Okrem toho kiskovci prostredníctvom sociálnej siete za posledné dva týždne postupne uverejňovali mená ľudí, ktorí sa k novej strane pridali. Ako prvý sa k vstupu do Kiskovej strany prihlásil starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký. Nasledoval ho Juraj Šeliga z iniciatívy Za slušné Slovensko. Následne k nim pribudol primátor Hlohovca Miroslav Kollár, bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková, bývalá europoslankyňa Jana Žitňanská, ekonóm Tomáš Meravý, diplomat Tomáš Valášek a dnes aj primátor Nitry Marek Hattas.

 

Galéria
Vladimír Ledecký. Zdroj: FB Je nás viac
Miroslav Kollár. Zdroj: FB Je nás viac
Juraj Šeliga. Zdroj: FB Je nás viac
Mária Kolíková. Zdroj: FB Je nás viac
Tomáš Valášek. Zdroj: FB Je nás viac
Tomáš Meravý. Zdroj: FB Je nás viac
Marek Hattas. Zdroj: FB Je nás viac
Jana Žitňanská. Zdroj: FB Je nás viac
navigate_before
navigate_next