Domáce Politika Kauzy Top

Kiska tvrdí, že sa mu Fico vyhrážal. Nevylučuje, že bude obvinený aj on sám

Kiska reagoval na nové skutočnosti ohľadom jeho daňovej kauzy. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Prezident Andrej Kiska prehovoril o obvinení konateľa rodinnej firmy Kiskovcov KTAG Eduarda Kučkovského. Podľa slov prezidenta je za všetkým politická hra. Súvisieť to má s tým, že odmietol vymenovať šéfa Smeru-SD Roberta Fica za predsedu Ústavného súdu. 

 

Prezident podľa vlastných slov dlho zvažoval, či vôbec vystúpi. “Ľudia na Slovensku majú dosť starostí na to, aby ešte museli byť svedkami nechutnej vojny,” povedal. Podľa vlastných slov sa však musí brániť. Ako povedal, minulý týždeň začala polícia trestne stíhať konateľa firmy KTAG, ktorá má za sebou 25-ročné bezproblémové fungovanie. Spoločnosť podľa neho doteraz spolupracovala s daňovým úradom, doplatila všetky dane a urobila opravné daňové priznania za roky 2013 a 2014. “Vzhľadom na politický rozmer prípadu sa firma nikdy nesporila,” povedal s tým, že považoval za nevhodné, aby sa spoločnosť, kde je prezident spolumajiteľom, sporila so štátom. Poukázal však na to, že prípad má v rukách už tretí vyšetrovateľ, pričom predošlí dvaja podľa neho žiaden trestný čin nevideli. Podarilo sa to podľa prezidenta až do tretice, a to iba deň po tom, ako predseda strany Smer-SD Robert Fico oznámil, že sa už nebude uchádzať o post na Ústavnom súde. “Nestalo sa to náhodou, trestné stíhanie je pomstou za to, že som mu odmietol politický dôchodok na Ústavnom súde,” povedal Kiska.

Kiska tiež povedal, že po skončení jeho pôsobenia v úrade prezidenta bude pravdepodobne obvinený aj on osobne. “Hrozí mi trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov. Takto vyzerá pomsta,” vyhlásil. Ak by Robert Fico v roku 2014 vyhral voľby, podľa Kisku by o KTAG dnes nikto ani nechýroval. “Jedna vec je, keď sa človek nevie zmieriť s prehrou, druhá vec je zneužívanie moci na šikanovanie politického súpera a jeho spolupracovníkov,” povedal prezident.

Kiska tiež informoval, že novým právnym zástupcom jeho firmy je Daniel Lipšic. “Vydieranie je veľmi nebezpečný trestný čin a pokiaľ sa skutkovo preukáže, je povinnosťou trestných orgánov začať vo veci konať,” povedal Lipšic. Tiež priznal, že on sám Kiskovi radil, aby na Fica podal trestné oznámenie. Prezident to však mal odmietnuť. Lipšic však očakáva, že orgány činné v trestnom konaní sa tým, či sa Fico úradujúcemu prezidentovi vyhrážal, začnú zaoberať.

Za všetkým je Ústavný súd

Prezident popísal aj vzťah, aký mal medzi ním a Robertom Ficom poslednej dobe vládnuť. Poukázal napríklad na to, že v posledných dvoch mesiacoch sa bývalý šéf vlády prestal venovať jeho osobe. “Nebola to náhoda,” vyhlásil Kiska. Za všetkým mala byť snaha Fica dostať sa na Ústavný súd a dohoda, ktorú chcel kvôli tomu s hlavou štátu uzavrieť. Predseda strany Smer-SD mu mal ešte v decembri minulého roka oznámiť, že chce na Ústavný súd. Téme sa mali venovať aj začiatkom roka osobne na stretnutí, na ktorom mal byť prítomný aj predseda vlády Peter Pellegrini. Okrem toho mal Fico Kiskovi posielať odkazy. Po podpredsedovi parlamentu Bélovi Bugárovi (Most-Híd) mu mal odkázať,  že v prípade Ficovho menovania sa situácia medzi nimi utlmí. Prezident mal však tento návrh odmietnuť. “Ficovi som odkázal, že ho nikdy za predsedu Ústavného súdu nevymenujem,” vyhlásil. “Nenechám sa zastrašiť a nenechám sa vydierať.”

Robert Fico sa voči slovám prezidenta ohradil. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Fico obvinenia odmieta 

Krátko po vyjadrení Andreja Kisku sa Robert Fico voči slovám prezidenta ohradil. Odmietol, že by ovplyvňoval orgány činné v trestnom konaní a zabezpečil tak obvinenie konateľa firmy KTAG Eduarda Kučkovského. Šéf strany Smer-SD očakáva od polície aj prokuratúry, že sa k tomuto obvineniu vyjadria a odmietnu ho. “Ak sa prezident Kiska cíti poškodený, mal sa obrátiť na orgány činné v trestnom konaní,” odkázal hlave štátu.

Fico tiež znova spochybnil výsledok prezidentských volieb v roku 2014 a zopakoval, že sa cíti byť frustrovaný, “pretože som veril v čistotu a férovosť prezidentských volieb.” Pripomenul, že Kiskova firma KTAG, cez ktorú si financoval časť kampane, urobila za roky 2013 a 2014 až 17 opravných daňových priznaní. “Neurobili to preto, že chceli, ale preto, že museli. Pretože vyšlo na povrch, čo robili,” vyhlásil Fico. Vyzývať Kisku na odstúpenie krátko pred voľbami podľa nemá už zmysel. Spomenul však aj iné kauzy spájané s Kiskom, ako prezidentove lety vládnym špeciálom domov do Popradu, či pozemkovú kauzu vo Veľkom Slavkove. Podľa neho Kiska tiež nebol nikdy akceptovaný na medzinárodnej úrovni. “Vždy niečo vyvedie a hodí to na niekoho iného,” povedal Fico.

Polícia odmieta ovplyvňovanie vyšetrovania, prokuratúra zasa politizáciu

Ako uviedol tlačový odbor Prezídia policajného zboru, „polícia odmieta akýkoľvek vplyv na vyšetrovanie z vonkajšieho prostredia.” K obvineniu osoby (konateľa firmy KTAG, pozn. red.) došlo podľa nich po dohode s dozorovým prokurátorom. “Ak má ktokoľvek podozrenie o protiprávnom konaní policajta, môže podať podnet na inšpekciu ministerstva vnútra,“ dodali.

“Generálna prokuratúra SR garantuje, že trestné stíhanie proti obvinenému Ing. Eduardovi K. je a bude vedené len zákonným spôsobom a na základe zákonných dôvodov,” informovala Glob.sk hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. Mediálne vyhlásenia ústavných činiteľov k tejto trestnej veci podľa jej slov pozorne vnímajú, odmietajú však akúkoľvek politizáciu  trestnej veci. “Chceme zdôrazniť, že orgány činné v trestnom konaní postupovali a postupujú zákonne a bez akýchkoľvek vplyvov. V tejto súvislosti žiadame ústavných činiteľov o zdržanlivosť pri vyslovovaní akýchkoľvek záverov ešte v neskončenej trestnej veci, a aby nezneužívali mediálny priestor  na ovplyvňovanie ďalšieho postupu orgánov činných v trestnom konaní,“ povedala Predajňová.

Peter Pellegrini vydieranie, o ktorom hovoril Kiska, odmieta. Foto: SITA/Diana Černáková

Pellegrini popiera vydieranie 

Podľa hovorkyne predsedu vlády Patrície Macíkovej sa Peter Pellegrini nikdy verejne nevyjadroval, a ani sa nebude, o obsahu súkromných rozhovorov ústavných činiteľov. “Kategoricky však odmieta, že by v jeho prítomnosti malo dôjsť k akémukoľvek vydieraniu, ako o tom hovoril Andrej Kiska.” 

Na celú situáciu reagoval aj podpredseda parlamentu Béla Bugár. “S pánom prezidentom som mal nejeden telefonický aj osobný rozhovor medzi štyrmi očami. Nielen teraz, ale aj pri veľmi vážnych udalostiach v našej krajine. Obsah týchto rozhovorov však považujem za dôverný, preto o nich na verejnosti nikdy nebudem rozprávať,” povedal. Podľa jeho slov sú Robert Fico a Andrej Kiska dvaja dospelí ľudia, ktorí by svoje vzájomné spory mali vedieť vyriešiť civilizovane a sami. Dodal, že ho už prestáva baviť, že ak sa niektorí z ústavných činiteľov medzi sebou škriepia, má byť vždy on ten, kto to má vysvetľovať a urovnávať.

Stíhanie za neoprávnené vratky DPH

S informáciou o obvinení voči konateľovi firmy KTAG Eduardovi Kučkovskému prišiel ako prvý v utorok Denník N. Stíhanie sa má týkať neoprávnenej vratky DPH vo výške 146-tisíc eur, ktorú si firma vypýtala od štátu. KTAG platila Kiskovi prezidentskú kampaň a sumu si potom dala do nákladov. Daňový úrad to však neuznal. Voči druhému konateľovi firmy, prezidentovmu bratovi Jaroslavovi Kiskovi, zatiaľ obvinenie vznesené byť nemalo. Konateľom bol v minulosti pred vstupom do politiky aj samotný prezident.