Politika Kauzy Domáce Top

AKTUÁLNE Komisia Súdnej rady odporúča disciplinárne stíhať Jankovskú a Sklenku. Dôvodom je Threema

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA (TASR/SITA) – Osobitná komisia Súdnej rady zriadená pre kauzu Threema Mariana Kočnera odporúča Súdnej rade disciplinárne stíhať sudcov Moniku Jankovskú a Vladimíra Sklenku. Dôvodom má byť ich komunikácia s Marianom Kočnerom cez aplikáciu Threema. Na zasadnutí Súdnej rady o tom informovala predsedníčka komisie Elena Berthotyová. Súdna rada napokon prijala závery komisie a predsedníčke Lenke Praženkovej odporúča, aby začala disciplinárne stíhanie.

 

Aktualizované o 15:45 o stanovisko Lenky Praženkovej

Berthotyová na verejnom zasadnutí citovala slová vyšetrovateľa NAKA, ktorý identifikoval niektoré z druhých strán komunikácie Mariana Kočnera ako sudkyňu Krajského súdu Bratislava Moniku Jankovskú a sudcu Okresného súdu Bratislava I Vladimíra Sklenku. Vo svojej správe uvádza komisia dôkazy ich identity ako dni ich narodenín spomínaných v Threeme, ktoré korešpondujú s ich narodeninami, mená ich detí ako aj udalosti, akou bolo napríklad otváranie budovy Okresného súdu Michalovce. Ten vtedajšia štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti naozaj otvárala v čase, keď si o tom písala s Marianom Kočnerom.

Z komunikácie podľa Berthotyovej vyplývajú viaceré benefity, ktoré mal Sklenka prijať od Mariana Kočnera. Tými malo byť prijatie mobilného telefónu, finančnej hotovosti, uhrádzanie faktúr jeho manželke za neposkytnuté služby ako aj možnosť navštíviť golfový areál v Báči. „Myslím si, že je na čase prestať používať adjektívum údajná,“ povedal o Threeme Mariana Kočnera ešte minulý týždeň niekdajší predseda osobitnej komisie Dušan Čimo potom, čo boli prepisy komunikácie doštudované. Tie si vyžiadala komisia od Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Pred osobitnou komisiou Súdnej rady vypovedali v ostatných týždňoch viacerí sudcovia, ktorí mali komunikovať s Marianom Kočnerom cez aplikáciu Threema, alebo boli predmetom tejto komunikácie. Medzi nimi boli aj sudcovia, ktorým NAKA odobrala koncom augusta mobilné telefóny. Súviselo to s podozreniami zo spáchania trestných činov zneužitia právomoci verejného činiteľa, korupcie a podplácania.

Indentifikácia ďalších sudcov

Šéfka súdnej rady Praženková v tejto súvislosti pre médiá uviedla, že sa s podkladmi od komisie oboznámi a sama tiež nahliadne do spisu. „Podľa toho zvážim aj formuláciu skutku,“ zdôraznila. Pokiaľ ide o ďalších sudcov napríklad Zuzanu Maruniakovú, ktorá rozhodovala súdny spor o vyplatenie zmenky v hodnote osem miliónov eur, komisia podľa Praženkovej ešte nevyvodila závery, preto v ich prípade počká.

Rada návrh komisie vzala na vedomie a odobrila aj ďalšiu činnosť komisie. Tá plánuje vypočuť ďalších sudcov, opätovne aj niektorých z tých, ktorí už vypočutí boli. Rada chce taktiež identifikovať sudcov, ktorí v komunikáciách nie sú označení.