Domáce Šport Top

AKTUÁLNE Konečne to vyšlo. Vlhová skončila druhá v slalome Svetového pohára v Killingtone

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati slalomu Svetového pohára v Killingtone.

BRATISLAVA – Tri štarty, žiadne umiestnenie v prvej trojke. Bilancia, ktorá v úvode Svetového pohára zjazdárok Petru Vlhovú nemohla vôbec tešiť, ani uspokojiť. Na rozdiel, od jej najväčšej rivalky Mikaely Shiffrinovej, ktorá bola prvá, druhá aj tretia.

Možnosť na reparát mala Vlhová v Killingtone v slalome, aj keď to je disciplína, v ktorej Shiffrinová neprehráva. Z posledných 16-tich pretekov vyhrala štrnásť, v Killingtone triumfovala vo všetkých troch, v ktorých štartovala. Jednoducho Shiffrinová je v slalome fenomén na lyžiach, najlepšia vôbec. Veď v historických rekordoch už prekonala aj legendárneho Ingemara Stenmarka. Aj preto sa veľké prekvapenia neočakávali ani v Killingtone a prvé kolo to potvrdilo absolútne dokonale. Shiffrinová aj napriek víchrici na trati išla ako na koľajniciach a v cieli mala na Petru Vlhovú k dobru sekundu a 14 stotín. Rozdiel dvoch tried.

Americká zjazdárka Mikaela Shiffrinová na trati Svetového pohára v Killingtone. Zdroj: TASR / AP

Možno aj preto, že Vlhová mala číslo 1 a ostatným zjazdárkam robila viac menej testovaciu slalomárku. Ale Slovenka na tom ešte bola kráľovsky dobre. Veď tretia Holdenerová už mala manko sekundu a 74 stotín, desiata Remmeová už viac ako 3 sekundy a na postup z posledného tridsiateho miesta stačil čas o 5 sekúnd horší. Čo už je večnosť. Jednoducho Shifrfrinová išla úplne inú ligu. Ak by to malo v podobnom duchu pokračovať aj v druhom kole, bol by na svete rekordný rozdiel medzi víťazkou a zvyškom sveta. Zaujímavosťou bolo, že prvé kolo slalomu bolo dlhšie, ako včerajší obrovský slalom.

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati slalomu Svetového pohára v Killingtone. Zdroj: TASR / AP

Slovenskej slalomárke to tentokrát vyšlo a po prvom kole sa jej umiestnenie podarilo udržať. Prvýkrát v sezóne sa tak postaví na pódium, konkrétne na stupienok druhého miesta. V nedeľnom slalome v americkom Killingtone skončila druhá o 2,29 sekundy za suverénnou domácou víťazkou Mikaelou Shiffrinovou. Tretia bola Švédka Anna Swennová Larssonová s mankom 2,73 s.

Dvadsaťštyriročná Shiffrinová zvíťazila v slalome v domácom prostredí štvrtýkrát za sebou, v Killingtone stále nenašla v najtočivejšej disciplíne premožiteľku. V kariére SP si pripísala 62. prvenstvo, čím sa v historickom poradí vyrovnala Rakúšanke Annemarie Moserovej-Pröllovej na štvrtej pozícii. Viac majú na konte už iba Švéd Ingemar Stenmark (86), ďalšia Američanka Lindsey Vonnová (82) a  Rakúšan Marcel Hirscher (67). V slalome posunula rekordný počet triumfov na 42. Vlhová sa do prvej trojky v pretekoch SP prebojovala po 27. raz, z toho osemnástykrát v slalome.

Shiffrinová, Vlhová, Larrsonová po slalome Svetového pohára v Killingtone. Zdroj: TASR / AP

V druhom kole sťažil situáciu predovšetkým v hornej pasáži silnejší vietor. Z deviateho miesta sa na pódium vyšvihla Swennová Larssonová. Vyťažila aj zo zaváhania Holdenerovej, ktorá vypadla hneď na druhej bránke pre špicar. Vlhová vyrazila na trať so svojou typickou “šťavou”, opäť ju však pribrzdili viaceré zaváhania, po ktorých sa už nedokázala vrátiť do ideálneho rytmus a pripísala si až osemnásty čas druhého kola. “Ak mám povedať úprimne, cítila som sa hrozne. Najmä som bojovala sama so sebou, bolo pre mňa trošku ťažšie potvrdiť pódium po tom, čo sa stalo v Levi. Možno som mala aj šťastie, vyše dve sekundy od Mikaely sú veľmi veľa. Som však spokojná, že som na pódiu a teším sa,” uviedla Vlhová

Shiffrinová mala pohodlný náskok, no napriek tomu sa nespoliehala len na jazdu na istotu. Tiež sa dopustila zaváhaní, ale na rozdiel od svojej veľkej slovenskej rivalky vygradovala výkon, zvládla aj kľúčovú kombináciu zavretých bránok na terénnej nerovnosti tesne pred tretím medzičasom a v cieli slávila s obrovským náskokom. “Bola to riadne divoká jazda. Išla som úplne na limite,” povedal Shiffrinovú v cieli.

Shiffrinová, Vlhová, Larrsonová po slalome Svetového pohára v Killingtone. Zdroj: TASR / AP

Výsledky slalomu SP v Killingtone

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:50,45 min, 2. Petra VLHOVÁ (SR) +2,29 s, 3. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +2,73, 4. Christina Ackermannová (Nem.) +3,08, 5. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) +3,41, 6. Katharina Liensbergerová (Rak.) +3,73, 7. Roni Remmeová (Kan.) +3,88, 8. Katharina Gallhuberová (Rak.) +4,15, 9. Michelle Gisinová (Švaj.) +4,28, 10. Irene Curtoniová (Tal.) +4,40

Celkové poradie

1. Shiffrinová 340 bodov, 2. Gisinová 148, 3. VLHOVÁ 138, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) 128, 5. Federica Brignoneová 125, 6. Marta Bassinová (obe Tal.) 122

Poradie v slalome

1. Shiffrinová 200, 2. Swennová-Larssonová 110, 3. Haverová-Lösethová 90, 4. VLHOVÁ a Holdenerová po 80, 6. Liensbergerová 76