Domáce Šport Top

AKTUÁLNE Poplach u Saganovcov. Nedokončili kráľovsku etapu Paríž – Nice. Je za tým koronavírus?

Cyklistické peretky Paríž - Nice vyhral tímový kolega Petra Sagana Nemec Max Schachmann. Zdroj: parisnice.com

BRATISLAVA – Poriadne bláznivý záver má cyklistická klasika Paríž – Nice. Pre infekčné ochorenie COVID-19 najkôr zrušili záverečnú etapu v Nice, keďže mesto na francúzskej riviére je iba 40 km od talianskych hraníc. No už počas piatka boli viaceré tímy rozhodnuté, že nebudú štartovať ani v sobotu.

 

Zo šestnástich až polovica nemala chuť v pretekoch pokračovať, čo na plné ústa povedal jeden z najlepších cyklistov súčasnosti Romain Bardet.  “Niektorí pretekári už odišli, iní nie. Skončíme možno s 30 jazdcami. Sám seba sa pýtam, kde je v tom zmysel. Ideme si naše malé preteky, akoby sa nič nedialo… Nechápem, prečo sme v piatok vôbec odštartovali. Nemali by sme byť vôbec na bicykloch, keď sa všetci ostatní snažia zabrániť šíreniu vírusu.” Dôvod je pragmatický a jednoduchý. Pre jedného z členov Bory prišla v noci zo štvrtka na piatok sanitka. Teraz je v izolácii, aj keď by nemal mať pozitívny test na koronavírus. Informácia spôsobila stres, paniku a nechuť pokračovať v pretekoch.

Aj preto bolo v pelotóne už iba 92 pretekárov, kým na začiatku 136. Nechuť jazdiť bola veľká a prirodzená, ale ako sa hovorí, ráno múdrejšie večera a posledná, kráľovská etapa do Valdeblore La Colmiane predsa len bola na programe dňa. Na cyklistov čakalo 166 kilometrov a etapa mala profil vyhovujúci najmä vrchárom a špecialistom na horské dojazdy. Jej súčasťou boli štyri náročné stúpania s čerešničkou na torte v cieli, kde pelotón čakalo 16 km do kopca s priemerným sklonom cez 6 %. Symbolicky sa práve tu, na posledných metroch, rozhodlo o celkovom víťazovi Paríž – Nice.

Lídrom bol po šiestich etapách Nemec Max Schachmann s viac ako pol minútovým náskokom pred Belgičanom Tiesjom Benootom. No v závetrí čakali na svoju šancu elitní vrchári Sergio Higuita, Bob Jungels, Julian Alaphilippe, Vincenzo Nibali, Thibaut Pinot, Guillaume Martin alebo Nairo Quintana. Bratia Saganovci už boli mimo hru o celkové prvenstvo aj etapový triumf. Nebola to etapa podľa vkusu a štýlu Petra Sagana. Jeho úloha bola iná – eliminovať nástupy konkurentov jeho tímového kolegu Schachmanna, pokúsiť sa eventuálne o únik a ťahať Nemca najmä v záverečnom kopci. 

Počasie bolo aspoň na záver ideálne a dokonalé. Modrá obloha, slnečno, teplota okolo 20 stupňov, slabý vietor. Rozlúčka s pretekmi Paríž – Nice a možno aj celou prvou polovicou sezóny tak vyzerala ako podľa hollywoodskeho scenára. No aby to nemali cyklisti až tak romantické, ešte pred štartom sa dozvedeli, že najväčšia jarná klasika Paríž – Roubaix nebude a z kalendára je tak odpísané ďalšie veľké podujatie. Belgický región Flámsko totiž vo štvrtok zrušilo tri marcové klasiky, ktorými sú Bruggy-De Panne, E3 Harelbeke a Gent-Wevelgem a domino efekt koronavírusu tak likviduje všetko ako tsunami.

Cyklistické preteky Paríž – Nice boli poslednými veľkými etapovými pretekmi v jarnej časti sezóny 2020. Zdroj: parisnice.com

Nálada v pelotóne je celkovo nulová, keďže tých negatívnych informácii je viac ako dosť. Jeden z najlepších špurtérov planéty, veľký konkurent a kamarát Petra Sagana, Fernando Gaviria z Kolumbie potvrdil, že mal pozitívny test na koronavírus. Gaviria sa pravdepodobne nakazil počas nedávnych pretekov Okolo Spojených arabských emirátov. “V uplynulých dňoch bolo okolo mojej osoby veľa špekulácií, ktoré, bohužiaľ, musím potvrdiť. Mal som pozitívny test na koronavírus, no cítim sa dobre. Zostal som v karanténe priamo v dejisku pretekov, kde sa všetci starajú o moje pohodlie. Verím, že sa celá vec čoskoro vyrieši,” povedal Gaviria.

Posledná poriadna etapa na pekne dlhý čas nespôsobovovala v pelotóne žiadne veľké emócie, skôr apatiu a množstvo otáznikov. Ako ďalej, kde, s kým a či bude sezóna vôbec pokračovať? Čo bude s Tour, Vueltou, olympiádou a svetovým šampionátom? Ľahko sa môže stať, že tento rok už žiadne preteky nebudú. Alebo ak budú, tak až od leta a v obmedzenom režime. Možno aj preto sa hneď po štarte do úniku vydala 6 členná skupina Julian Alaphilippe, Aurelien Paret-Peintre, Thomas De Gendt, Alberto Bettiol, Anthony Perez a Nicolas Edet, ktorá postupne získala viac ako 3-minútový náskok. Aj preto bolo tempo výživné a prvú hodinu absolvovali v kopcoch 35 kilometrovou rýchlosťou.

Situácia sa v etape nemenila, vpredu si šestica odvážnych delila body na horských aj rýchlostných prémiách, pričom najlepším vrchárom Paríž – Nice sa stal Nicolas Edet. Iná bola postupne aktivita hlavného balíka, kde začali zvyšovať tempo cyklisti Bory s Petrom Saganom, keďže ich prioritou bolo udržať žltý dres Maxa Schachmanna. Pred záverečným stúpaním sa preto odstup pelotónu od “šiestich statočných” zmenšil na minútu. Posledný kopec má priemerný sklon 6,3 %, pričom najstrmší je hneď úvodný kilometer, ktorý má v priemere 8 %. Taktická bitka o víťazstvo v etape aj v celkovej klasifikácii sa začala.

To bol signál pre dvojicu Julian Alaphilippe a Thomas De Gendt, aby dupla do pedálov a nespoliehala sa na iných. Ak chceli niečo s etapou a celkovým poradím urobiť, museli zariskovať a vsadiť všetko na jednu kartu. To už tempo v pelotóne nevydržal ani Peter Sagana a hlavné pole sa zredukoval na 25 jazdcov. Nechýbal medzi nimi líder Schachmann. Vpredu naopak odpáral De Gendt aj Alaphillipa a jeho sólo bolo obdivuhodné – jeho náskok sa paradoxne zväčšoval. Belgičan išiel famózne. Otázkou bolo, či to vydrží až do cieľa.

To už aj vzadu spozorneli, pridali tempo a skupina hlavných favoritov na celkové poradie 10 km pred páskou pohltila Juliana Alaphilippa. Vpredu už ostal iba vlk samotár Thomas De Gendt. Jeho náskok na Schachmanna bol okolo dvoch minút, no pre Nemca to nebol zásadný problém. De Gendt mal stratu viac ako 18 minút po šiestej etape a skôr si musel strážiť Benoota, Hiquitu, Pinota, Nibaliho a Molarda. Posledné kilometre boli hektické, útok striedal útok. Žiadne vyčkávanie, alibizmus či taktika. Kto chcel vyhrať, musel to dokázať na ceste. 5 km pred cieľom bol náskok De Gendta už iba 50 sekúnd – dosť aj málo. Tipovať, či mu to bude stačiť, chcelo veľkú predvídavosť a odvahu.

Za ním išlo 11 hladných vlkov – Nibali, Porte, Schachmann, Higuita, Quintana, Benoot, Kangert, Pinot, Bardet, Molard, Guillaume Martin – a tí chceli svoju korisť.  Najmä keď sa utrhol Nairo Quintana a hodil rukavicu konkurencii. Stačilo mu 700 metrov a dostal sa aj pred De Gendta na prvé miesto. Bol to úžasný výkon malého kolumbíjskeho cyklistu. Za ním sa zoradila Schachmannova skupina, kde boli okrem Nemca Pinot, Nibali, Higuita a Benoot. Quintana napokon svoje veľké sólo korunoval etapovým triumfom v kráľovskej etape. Celkovým víťazom Paríž – Nice 2020 je Nemec Max Schachmann, tímový kolega Petra Sagana.

Do cieľa napokon neprišiel ani jeden z dvoch Slovákov – bratia Juraj a Peter Saganovci sa v sobotu podieľali na pomoci Schachmannovi, potom však rovnako ako ďalších 24 jazdcov odstúpili z pretekov. Celkovo do cieľa sobotňajšej etapy prišlo len 34 jazdcov. Ostatní odstúpili počas pretekov vrátane soboty. Pôvodne sa vo Francúzsku malo jazdiť až do nedele, no organizátori sa rozhodli nedeľu v uliciach Nice zrušiť v dôsledku pandémie koronavísu COVID-19.

Cyklistické preteky Paríž – Nice 2020

7. etapa (Nice – Valdeblore La Colmiane, 166,5 km): 1. Nairo Quintana (Kol.) Arkéa Samsic 4:27:01 h, 2. Tiesj Benoot (Belg.) Sunweb +46 s, 3. Thibaut Pinot (Fr.) Groupama-FDJ, 4. Sergio Higuita (Kol.) EF Pro Cycling, 5. Vincenzo Nibali (Tal.) Trek-Segafredo – všetci +56, 6. Maximilian Schachmann (Nem.) Bora-Hansgrohe +58… Peter Sagan, Juraj Sagan (obaja SR) obaja Bora-Hansgrohe nedokončili

Konečné poradie po 7. etape: 1. Maximilian Schachmann (Nem.) Bora-Hansgrohe 27:14:23 h, 2. Tiesj Benoot (Belg.) Sunweb +18 s, 3. Sergio Higuita (Kol.) EF Pro Cycling +59

Bodovacia súťaž: 1. Tiesj Benoot (Belg.) Sunweb 43 bodov, 2. Maximilian Schachmann (Nem.) 38

Mohlo by vás zaujímať