Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Máte doma tento LIEK? Úrady nariadili jeho okamžité STIAHNUTIE z predaja! Má zlú kvalitu

Odborníci z trhu sťahujú tento liek.
Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay

SLOVENSKO – Skontrolujte si pre istotu svoje domáce lekárničky. Na slovenskom trhu sa do obehu dostal nevhodný liek, ktorý sa vyznačuje istými nedostatkami. Z toho dôvodu ho radšej neužívajte.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje na svojom webe o stiahnutí lieku, ktorý sa používa na liečbu problémov s orgánmi nazývanými paratyreoidné (prištítne) žľazy. Konkrétne ide o liek Cinacalcet Reddy 30 mg filmom obalené tablety, tbl flm 28×30 mg, kód ŠÚKL: 8929D.

Stiahnutie z trhu sa týka len šarže s číslom B2203639, s dátumom exspirácie 07/2025. „Dôvodom stiahnutia predmetnej šarže lieku je nedostatok v kvalite lieku – prítomnosť nitrózoamínovej nečistoty v liečive nad povolený limit. Liek sa sťahuje z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení,“ upresňuje ŠÚKL.

cinacalcet
Liek Cinacalcet Reddy 30 mg. Zdroj: adc.sk

Liek Cinacalcet Reddy 30 mg môžu užívať deti aj dospelí. Pri deťoch je určený na liečbu sekundárnej hyperparatyreózy so závažným ochorením obličiek. V prípade dospelých pacientov slúži na liečbu rovnakého ochorenia, prípadne na zníženie vysokých hladín vápnika v krvi.

ŠÚKL zároveň informuje, že na trhu sú dostupné aj iné lieky s obsahom rovnakého liečiva. Ak tento liek užívate a máte doma stiahnutú šaržu, kontaktujte alebo navštívte svojho lekára, ktorý musí stanoviť novú vhodnú liečbu.