Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Na Slovensko sa rútia NEBEZPEČNÉ BÚRKY: Hrozia ŠKODY! Kedy a kde presne?

výstrahy, dážď, počasie, , výstražný trojuholník
Počasie nás opäť potrápi. ZDROJ: Pexels (ilustračné foto)

SLOVENSKO – Hoci si všetci posledné dni užívame vytúžené slnečné lúče, podľa predpovede meteorológov sa treba pripraviť opäť na náročnejšie dni. Začiatkom týždňa sa má počasie výrazne zmeniť a priniesť aj nebezepečné búrky.

 

Iba pred pár dňami na Slovensku vyčíňali prívalové dažde, ktoré spôsobili viacero komplikácií lokálnými záplavami. Na podobný scenár sa podľa aktuálnych predpovedí máme pripraviť aj teraz:

“Na našom území sa prejavilo tzv. zbiehavé prúdenie a vlhký vzduch sa prejavil na tvorbe kopovitej oblačnosti predovšetkým v oblasti hôr na strednom Slovensku. A podobný vývoj počasia sa vráti,” varujú odborníci z imeteo.sk

Búrlivé počasie sa vráti

Víkend by sme si mali podľa predpovedí ešte užiť celkom slnečný, miestami teploty dosiahnu až +28 °C, no popoludní sa situácia bude postupne meniť. Začne sa tvoriť kopovitá oblačnosť, ktorá so sebou prinesie búrky.

“Problémom búrok v uplynulých dňoch bolo to, že vo vlhkom vzduchu sa vytvárali stacionárne búrky, ktoré na malom území prinášali pomerne rozsiahle zrážky, čo spôsobovalo problémy. Takéto nepriaznivé počasie sa teraz vráti, keďže počasie bude veľmi podobné tomu, čo sme zažívali uplynulé dni,” upresňujú meteorológovia.

Búrky a prehánky sa budú postupne tvoriť najmä v horských oblastiach, mali by mať opäť stacionárnejší charakter a teda môžu prinášať prívalové dažde, ktoré môže dosiahnuť takú intenzitu, že niektoré oblasti môže opäť zaplaviť.