Politika Kauzy Domáce Top

Motívom vraždy Kuciaka a jeho snúbenice bola jeho práca. Polícia hľadá túto osobu

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová zomreli pre jeho prácu. Vyšetrovanie vraždy sa totiž zameriava už len na okruhy novinárskej práce mladého žurnalistu. Dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry potvrdil, že šlo o vraždu na objednávku a vrah bol jeden.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili 21.februára tohto roka v jeho dome vo Veľkej Mači. Telá snúbencov našla polícia až o päť dní neskôr. Na začiatku vyšetrovania bolo podľa prokurátora stanovených viacero verzií a dôvodov – od práce Kuciaka až po prácu jeho snúbenice. “Dnes je vyšetrovanie zúžené len na to, že motívom bol Kuciak,” uviedol prokurátor. Čoho konkrétne sa mala vražda týkať – teda či šlo napríklad o novinárov posledný článok ohľadne pôsobenia talianskej organizovanej skupiny na Slovensku – prokurátor nepriblížil.

Zverejnil však identikit muža, ktorý by mohol byť možným svedkom udalostí z februára a poskytnúť dôležité informácie. Má isť asi o 30-ročného muža s krátkymi vlasmi, bradou a fúzmi. Ako na neho orgány činné v trestnom konaní došli, prokurátor neprezradil. “Táto osoba sa mohla pohybovať v okolí miesta vraždy v čase spáchania skutku,” priblížil prokurátor. To, či môže ísť o páchateľa, povedať odmietol. Prokurátor vyzval, aby sa daná osoba prihlásila na príslušných úradoch.

Identikit osoby, ktorá by mohla vniesť svetlo do vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, Zdroj: Úrad špeciálnej prokuratúry

Štatistika vyšetrovania:

– polícia urobila 5 obhliadok miesta činu

– orgány činné v trestnom konaní vykonali 40 úkonov zameraných na vydanie veci

– následne bolo vykonaných 10 bytových a nebytových prehliadok

– zadržaných bolo 7 osôb – všetci talianskeho pôvodu

– k dnešnému dňu je urobených 40 znaleckých posudkov, 57 príkazov na odpočúvanie a 127 príkazov na oznámenie údajov o uskutočnenej telekomunikačnej prevádzke