Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Na našom území vyčíňa KATINKA! Pozor na NEBEZPEČNÉ búrky a blesky ako z dela: TIETO okresy varujú aj pred lejakmi a povodňami

Ilustračné foto: Zdroj: Pexels, úprava regiony.sk

SLOVENSKO – Začiatok nového týždňa je opäť búrlivý a očakáva sa, že bude ešte búrlivejší. Búrky zatiaľ nedali nášmu územiu zbohom, a tak sa treba pripraviť na ďalšie zvraty v počasí. Pre väčšinu nášho územia sú vydané aj výstrahy prvého stupňa. 

Aktualizované 16:00 – Slovensko zasiahli intenzívne búrky, ktoré zaplavujú viaceré mestá a obce predovšetkým na východe krajiny. Metropola východu je pod vodou. Viaceré časti mesta sú zaplavené. Ako píše imeteo.sk, zrážkomery v meste Košice zaznamenali viac ako 35 mm zrážok čo spôsobilo, že kanalizácia v Košiciach nestíhala odvádzať vodu a viaceré ulice a mestá zostali zaplavené.

Explozívne búrky hlásia odborníci až do večera. Do Košíc by mala doraziť ďalšia vlna intenzívnych zrážok okolo 16:00.

Aktualizované 15:00 – Silný lejak a krupobitie spôsobujú koplikácie aj v Košickom kraji. Cesta na Dobšinskom kopci v Rožňavskom okrese je ťažko prejazdná. Podľa vodičov je totiž na nej ohromné množstvo vody a blata.

ZDROJ: FB

Aktualizované 14:27 – Búrky zasiahli už aj východné Slovensko. V oblasti Jarovnice – Lažany sú zaplavené cesty.

ZDROJ: Dopravny servis/FB
ZDROJ: Dopravny servis/FB

Aktualizované 13:20 – Ako píše Zelená vlna, na Spišskej Magure padajú krúpy a šmýka sa. Kamióny majú problémy, pričom jeden je odstavený v stúpaní zo Slovenskej Vsi.

ZDROJ: FB

Aktualizované 12:40 – Výdatnejšie zrážky sa presúvajú na východ, aktuálne sa vyskytujú na Spiši či Zamagurí. “Búrky sa len veľmi pomaly presúvajú z miesta kde vznikli, a v tom spočíva ich nebezpečenstvo. Za krátky čas môžu priniesť výdatné lejaky, ktoré môžu vyvolať aj bleskové povodne,” upozorňuje iMeteo.

Nad nami sa usadil rozsiahla níž

Ako informuje portál iMeteo.sk, nad Európou sa usadila rozsiahla oblasť nižšieho tlaku vzduchu, ktorá dostala meno KATINKA. Počasie sa nebude meniť až do začiatku júna, pretože do našej oblasti prinesie teplý a zároveň vlhký vzduch. Ide o ideálne podmienky na vznik búrok.

Počas nedele bolo búrlivo v celej Európe. Meteorológovia zaznamenali okolo 250-tisíc bleskov a podobný scenár bude nasledovať aj najbližšie dni. Slovensko nebude výnimkou. Počas pondelka by mala byť búrková činnosť ešte výraznejšia v porovnaní s predošlými dňami.

Mimoriadne silné blesky

Už pondelkové ráno prinieslo niekoľko búrok na západnom Slovensku a v niektorých okresoch stredného Slovenska. Prudký lejak spôsobil aj komplikácie v doprave.

Na Považí zobúdzali obyvateľov silné blesky, ktoré pripomínali rany z dela. Severne od Borského Mikuláša bol zaznamenaný blesk so silou 138-tisíc ampérov, čo je mnohonásobne viac ako bežný blesk. Ten máva podľa portálu silu okolo 30 000 ampérov.

Treba počítať s tým, že búrky budú postupne vznikať takmer na celom Slovensku a postupne budú naberať na sile.

Výstrahy platia takmer pre celé Slovensko

„Treba počítať s tým, že nejaké búrkové bunky môžu na našom území prerásť až do multiciel, prípadne superciel a priniesť tak oveľa nebezpečnejšie javy,“ varujú odborníci. Predpovede hovoria o intenzívnych zrážkach, krúpach a silnom nárazovom vetre.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre väčšinu územia výstrahy prvého stupňa pred búrkami. Tie platia od 10. hodiny a potrvajú až do 21. hodiny. Teploty zatiaľ budú príjemné, najvyššia denná teplota bude od 22 do 27 stupňov, na Orave, pod Tatrami a Horehroní miestami okolo 20 stupňov.

shmu výstrahy
Zdroj: SHMÚ

Podľa meteorológov je však malá pravdepodobnosť, že by sa vyskytli búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za polhodinu, s nárazmi vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami. Zároveň intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov.