AKTUÁLNE Nad Slovenskom je opäť SAHARSKÝ prach: Ostane tu dlhé dni! Vieme, kedy a kde bude aj ŠPINAVÝ dážď

SLOVENSKO – Saharský prach sa opäť vracia na Slovensko. Čiastočky prachu z ďalekej Afriky už dorazili do strednej Európy a v týchto dňoch ovplyvnia aj počasie na Slovensku. Zakalí oblohu a rátať treba aj špinavým dažďom. 

Podľa iMeteo sa prach bude prejavovať najmä miernym zakalením oblohy, ktorá môže mať oranžový alebo hnedý nádych. „Spolu s horúcim vzduchom, ktorý dvíha teploty na Slovensko poriadne vysoko, sa k nám vzdušným prúdením dostávajú aj čiastočky prachu,“ vysvetľuje portál s tým, že nepôjde o veľmi výrazné koncentrácie.

Počas búrok budú tieto čiastočky nadväzovať na kvapky vody a tie ich budú sťahovať k zemi. To spôsobí, že bude padať špinavý dážď. Po vysušení si môžete na svojich autách či terasách nájsť čiastočky žltého či oranžového prachu.

Najviac by sa to malo prejaviť na východnom Slovensku, výraznejšie ho môžeme badať už v pondelok. „Na východe Slovenska počas búrok bude dážď výraznejšie znečisťovať všetko v exteriéri, takže autá vám odporúčame umývať si až v utorok. So saharským prachom v atmosfére nad naším územím počítajte celý týždeň,“ upozorňuje portál.

Viac o téme: počasie, saharský prach

Súvisiace články