Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Na Slovensku udreli blesky s EXTRÉMNOU silou, akoby padali BOMBY! Vieme, kde dnes hrozia intenzívne búrky

Ilustračné foto: Zdroj: Pexels, úprava regiony.sk

SLOVENSKO – Dnes máme pred sebou v poradí už tretí búrkový deň, pričom ráno začal výnimočným javom. Ľudí na Považí zobudili silné blesky, ako keby padali bomby.

Aktualizované 13:00 Na búrky v nedeľu popoludní upozorňuje aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Výstrahy platia pre takmer celý Košický kraj a viaceré okresy Prešovského kraja.

Podľa meteorológov je však malá pravdepodobnosť, že by sa vyskytli búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov (mm) za polhodinu, s nárazmi vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu (km/h) a s krúpami. Výstrahy platia predbežne do 15.00 h.

09:30 – Blesky v nedeľu (19.5) udreli neuveriteľnou silou, ktoré boli detegované ako CG+ bleskové výboje. Tie sú oveľa silnejšie než bežné sa vyskytujúce CG-. Informuje o tom portál iMeteo. “Detekcia bleskov na Považí ukázala silu jedného z týchto bleskov 190 000 ampérov, konkrétne išlo o blesk, ktorý udrel pri Považskej Bystrici. Bežné blesky majú silu okolo 30 000 ampérov, takže tento blesk viac ako 6-násobne silnejší ako bežný blesk,” priblížil odborníci s tým, že ide o extrému silu, ktorú svedkovia opísali ako rany z dela či pád bomby.

Kde dnes čakať búrky?

Ako predpovedá portál, najviac búrok náš dnes čaká poobede, pričom môžu byť aj intenzívnejšie a silnejšie ako počas včerajšieho dňa. “Búrky hrozia predovšetkým svojimi výraznejšími zrážkami, keďže sa môže opäť vyskytnúť niekoľko stacionárnejších búrok. Počas popoludnia tak počítajte s búrkami, a to predovšetkým na strednom Slovensku v oblasti hôr,” predpovedajú odborníci.