Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

AKTUÁLNE VIDEO Slovensko zasiahli masívne BÚRKY S KRÚPAMI! Udreli tisícky bleskov

Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

SLOVENSKO – Počasie sa s nami v poslednej dobe poriadne zahráva. Upozorňovali sme vás na víchricu, ktorá prinesie veterné počasie, no rúti sa na nás ešte niečo horšie. Ako informujú odborníci z iMeteo.sk, naše územie v piatok zasiahnu búrky.

 

Aktualizácia 17: 09

Obyvatelia Levíc ostali v úplnom šoku. Dážď so silným krupobitím ich sprevádzal počas celého dňa.

Aktualizácia 16:58 h

Na našom území je v týchto chvíľach skutočne veľmi búrlivo. Prvé búrky sa začali vytvárať o 13:00 h a priniesli už tisícky bleskov. Do večerných hodín ich podľa meteorológov treba očakávať ešte viac. Najvýraznejšie búrky sú v okolí Banskej Štiavnice, na Považí, ale aj pri Trebišove, Ilave a okolí. Prinášajú nebezpečné sprievodné javy ako prívalové zrážky či menšie krúpy.

FOTO: ZDROJ: Imeteo.sk/ Damián Štefanec

Piatok 10. marca priniesol na Slovensko príjemné, takmer až jarné teploty. Obyvatelia niektorých častí Slovenska si mohli v priebehu dňa užívať teploty atakujúce hranicu +20 °C. Pre toto obdobie sú takéto vysoké teploty nezvyčajné, čo bude mať vplyv na výraznú zmenu počasia. Čakajú nás búrky, ktoré okrem zrážok prinesú aj ďalšie ochladenie.

“Dnešná situácia je zaujímavá tým, že počasie v našej oblasti ovplyvňuje studený front a ten oddeľuje teplotne dve výrazné vzduchové hmoty,” uvádzajú meteorológovia. Príliv teplého vzduchu vystrieda arktická hmota, ktorá opäť zníži teploty a do severných oblastí môže priniesť dokonca aj sneženie.

Ilustračná foto | ZDROJ: Pexels/eberhard grossgasteiger

Prvé búrky sú už na Slovensku

Meteorológovia zaznamenali prvé blesky na Východoslovenskej nížine, no zatiaľ išlo len o prehánku. Výraznejšie búrky sa zatiaľ tvoria pri hraniciach s Maďarskom a Českom. Predpokladá sa, že na naše územie by mohli doraziť už okolo 15. hodiny a tvoriť by sa mali najmä v Podunajskej nížine. Najčastejší výskyt búrok teda treba očakávať na juhu krajiny. Vo večerných hodinách, okolo 18:00, by sa mohla búrková aktivita prejaviť v celom Banskobystrickom kraji.

“Pripravte sa na to, že dnešné popoludnie môžu prekaziť búrky, ktoré môžu priniesť aj nebezpečné sprievodné javy ako krúpky, či výraznejší dážď,” varujú meteorológovia.